środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Spotkanie z protestującymi mieszkańcami Ław. Jakie zmiany zaplanowano? (zdjęcia, aktualizacja)

Sprzeciwiający się mieszkańcy Ław i okolicznych wsi spotkali się z Bartoszem Podolakiem, wójtem gminy Rzekuń, przedstawicielami MPK oraz radnym Mirosławem Augustyniakiem. Po wydaniu pisma, w którym mieszkańcy opisali swoje obawy nadszedł czas na wyjaśnienie z drugiej strony.

Spotkanie odbyło się w czwartek 2 września w świetlicy wiejskiej w Ławach.

Prezes MPK wyjaśnił, że ma na celu ograniczenie liczby przerabianych śmieci z 250 do 75 ton dziennie. Jak twierdzą przedstawiciela firmy, chodzi tutaj o recykling i o to aby wydobyć jak najwięcej surowca, który może zostać wykorzystany ponownie. Powiększenie terenu zakładu o kolejny kawałek pozwoli na parkowanie samochodów, aby te nie stały na ulicy.

Reklama

Na spotkaniu zostały pokazane plansze, które przedstawiają plan rozbudowy sortowni oraz wykonanie zadaszenia. Dyrektor produkcji - Arkadiusz Pliszka -  przedstawił jak wygląda plan zmniejszenia przykrego zapachu na terenie sortowni i w okolicy zakładu.

- Nie mieliśmy żadnych urządzeń aby zapanować na fetorem. Rozumiemy, że wraz ze zmianą warunków klimatycznych problem się nasila. Rozpoczęliśmy poszukiwania odpowiednich sprzętów za granicą. Niestety, czas oczekiwania na maszyny jest bardzo długi, trwa około roku. Po wymierzeniu naszego terenu obliczyliśmy ze potrzeba ośmiu urządzeń mobilnych. Na ten moment na terenie zakładu mamy cztery, na resztę czekamy - mówił dyrektor.

Reklama

Kolejną sprawą, na którą skarżyli się mieszkańcy jest przeraźliwy hałas, który słychać głównie w nocy. W związku z tym wprowadzono zmiany, które pomogą ograniczyć uciążliwy dźwięk.

- Wyłączyliśmy ruch w nocy w godzinach 22.00-6.00, wybudowaliśmy namiot, który został wygłuszony wełną oraz dokonaliśmy wyłączenia tyłu zakładu w którym były ładowania - mówi prezes MPK.

Wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak podkreślił, że na poważnie bierze każdą uwagę zgłaszaną przez mieszkańców.

Sam przyznał, że nie jest na ten moment usatysfakcjonowany ograniczeniem fetoru. Jednak firma ma zamontować odpowiednie maszyny, które sprawią, że zapach będzie mniej wyczuwalny. Mieszkańcy nie ukrywali, że jest to jeden z największych skutków ubocznych mieszkania w pobliżu sortowni śmieci.

Aktualizacja:

Dziś po 15.00 kilka informacji uzupełniających temat wczorajszego spotkania przesłała do nas firma MPK Pure Home. Publikujemy poniżej najciekawsze fragmenty.

MPK Pure Home ubiega się o pozwolenie zintegrowane, dzięki któremu firma będzie uprawniona do przetwarzania odpadów komunalnych w zakładzie w Ławach. Zamiast zbierania, magazynowania i transportu odpadów do docelowych instalacji - co MPK Pure Home robi tu obecnie, na podstawie stosownych zezwoleń - będą one od razu przetwarzane, osiągając bardzo wysokie poziomy recyklingu. Pozwoli to radykalnie zmniejszyć ilość odpadów równocześnie obecnych na terenie instalacji: dotychczas firma MPK Pure Home zbierała i magazynowała ponad 250 000 ton odpadów komunalnych rocznie. Po uzyskaniu pozwolenia, przetwarzanych ich będzie jedynie 36 000 ton.

Zakład MPK Pure Home w Ławach został dostosowany do wymagań obecnie obowiązujących dla instalacji przetwarzania odpadów, co zmniejszyło jego uciążliwość. Dostosowany został do aktualnych wymogów ppoż., a następnie pomyślnie przeszedł kontrolę przeprowadzoną przez straż pożarną. Spółka planuje dalsze unowocześnianie zakładu. Już wkrótce aż 90 procent jego terenu obejmie jednorodna hala produkcyjna. Przykryje ona wszystkie magazyny oraz linię produkcyjną, wewnątrz hali. Rozwiązanie to skutecznie wyeliminuje wiele niedogodności: zmniejszy natężenie hałasu, zredukuje uciążliwość zapachową oraz zlikwiduje do minimum ryzyko rozwiewania lżejszych śmieci podczas porywistych wiatrów. 

Reklama

W ramach walki ze złymi zapachami, już od ubiegłego roku firma stosuje zamgławianie ekologicznym preparatem antyodorowym, ponadto większość odpadów trafia na terenie zakładu do szczelnych boksów, z bramami szybkobieżnymi. Podczas spotkania część mieszkańców zgłosiła, iż ich zdaniem jest to niewystarczające - problem złych zapachów nadal występuje w okolicy zakładu. Przedstawiciele spółki MPK Pure Home zapewnili o tym, że planowane są dalsze działania antyodorowe, które przyjmą bardziej kompleksowy charakter. Wybrano w tym celu najbardziej zaawansowane rozwiązania, stosowane dotąd np. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, w najnowocześniejszych zakładach przetwarzania odpadów. Już wkrótce hala produkcyjna zostanie wyposażona w zintegrowany system wentylacji mechanicznej z filtrami węglowymi oraz natryskiem preparatu antyodorowego. Cały proces przetwarzania odpadów będzie prowadzony pod dachem, zaczynając od wjazdu i rozładunku samochodów z odpadami. Przed wyjazdem z hali pustych śmieciarek, każda zostanie zdezynfekowana w specjalnej śluzie. 

MPK Pure Home dba również o to, by stale zmniejszać uciążliwość dźwiękową - choć firma ma świadomość, że ekspertyzy i badania natężenia hałasu na terenie zakładu prowadzone przez certyfikowane firmy nie wykazały przekroczenia poziomu obowiązujących norm, a wszystkie ładowarki pracujące na terenie zakładu spełniają normy emisji hałasu ustalone dla tego typu urządzeń. Dążąc do dalszego obniżenia generowanych odgłosów - zwłaszcza w nocy - w ubiegłym roku przeprowadzony został generalny remont separatora Vesteria, a większość ścian w hali produkcyjnej została wygłuszona. W efekcie, natężenie hałasu udało się zmniejszyć o dodatkowe 20 dB.

Więcej na ten temat:

Wracamy do tematu rozbudowy sortowni. Znamy argumenty MPK

Mieszkańcy Ław nie chcą rozbudowy sortowni śmieci: "Mamy dość niebezpiecznych i uciążliwych skutków ubocznych" (zdjęcia)

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie mieszkańców Ław z przedstawicielami MPK

Więcej zdjęć: Spotkanie mieszkańców Ław z przedstawicielami MPK

Wyświetleń: 7380 komentarze: -
15:27, 03.09.2021r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com