piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Pylony zburzone, prawie pozamiatane! Tak odchodzi do historii węglowy blok elektrowni w Ostrołęce (zdjęcia, wideo)

Z panoramy naszego miasta zniknęły już dwa ogromne pylony - symbol nieudanej inwestycji - budowy węglowej elektrowni w Ostrołęce. Wraz z ostatnimi pracami przy burzeniu wież, runęły nadzieje tych, którzy liczyli na kontynuację energetyki węglowej w Ostrołęce. To znamienny moment dla ostrołęckiej energetyki.

Początek z wielką pompą i smutny koniec

Elektrownia C w Ostrołęce miała być ostatnią w Polsce dużą elektrownią węglową. Zakładano, że zostanie uruchomiona w 2024 r. i posłuży co najmniej 40 lat. Pomysł na jej budowę powstał już w 2008 roku, jednak umowę podpisano dopiero 10 lat później - w 2018 roku. Budowę bloku C elektrowni rozpoczynano wielokrotnie, z wielką pompą. Plac budowy stawał się polem przedwyborczych wieców oraz miejscem głoszenia obietnic i sukcesów. Inwestycję realizowano, choć brakowało miliardów na jej pełne ukończenie. W lutym 2020 roku spółki odpowiedzialne za realizacje zadania podjęły decyzję o wstrzymaniu inwestowania i zawieszeniu budowy. Inwestycję przejął Orlen, zapadła też decyzja o zmianie metody zasilania elektrowni - z węglowej na paliwo gazowe.

Reklama

Z węgla na gaz. Decyzja - rozbiórka!

Gdy faktem stała się zmiana koncepcji zasilania ostrołęckiej elektrowni i z węglowej przemianowano ją na gazową, zapadła decyzja - rozbiórka. Do demontażu poszczególnych elementów zaczętej elektrowni przystąpiono na początku 2021 roku. Najpierw zdemontowano konstrukcję chłodni kominowej czyli tzw. ring. Największym wyzwaniem były dwa ogromne, wysokie na ponad sto metrów pylony. Nie zdecydowano się na użycie materiałów wybuchowych, a na mozolne odcinanie poszczególnych fragmentów budowli. W ten sposób z tygodnia na tydzień wieże stawały się coraz niższe.

Reklama

Dziś wysokich pylonów już nie ma...

Dziś pylonów elektrowni już nie ma. Panorama Ostrołęki zubożała o dwie wieże, które były widoczne nawet z kilkunastu kilometrów. Zdemontowano ostatnie metry konstrukcji, która dla władzy stała się wstydliwym problemem, symbolem porażki i tematem drażliwym, dla opozycji zaś okazją do wypominania partii rządzącej ogromu marnotrawstwa i milionów złotych wyrzuconych w błoto, natomiast dla części mieszkańców Ostrołęki i powiatu - pogrzebanych szans na pracę, rozwój miasta i regionu. A winnych takiego stanu rzeczy wciąż brak.

Pozostaje czekać, kiedy ruszą pierwsze prace związane z budową bloku gazowego, wszak część formalności już dopełniono - trójstronna umowa pomiędzy PKN ORLEN, Energą i PGNiG w sprawie realizacji inwestycji została podpisana w grudniu 2020 r. , w styczniu 2021 r. powołana została spółka CCGT Ostrołęka sp. z o.o., która zrealizuje projekt, a w kwietniu 2021 r. zgodę na realizację wspólnej inwestycji z PGNiG wyraził UOKiK.

Według zapowiedzi, budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2022 r. i zakończyć do 2025 roku.

Reklama

Zobacz też:

Stało się! Ruszyła rozbiórka konstrukcji wstrzymanej budowy elektrowni w Ostrołęce

Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Daniel Obajek zdradził szczegóły inwestycji (zdjęcia, wideo)

Za chwilę po pylonach nie będzie śladu. Trwa rozbiórka bloku C elektrowni węglowej w Ostrołęce (zdjęcia, wideo)

Ile będzie kosztowała budowa gazowej Ostrołęki C? Kiedy zakończą się prace?

Zobacz zdjęcia:
Elektrownia w Ostrołęce z lotu ptaka

Więcej zdjęć: Elektrownia w Ostrołęce z lotu ptaka

Wyświetleń: 16819 komentarze: -
08:19, 09.09.2021r. Drukuj