czwartek, 29 lutego 2024 r., imieniny Romana, Oswalda, Cyryla

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęccy policjanci z wizytą w "dziesiątce". Tematem spotkania było bezpieczeństwo (zdjęcia)

Policjanci prowadzą działania pn. "Bezpieczna droga do szkoły". Najmłodsi uczestniczą w spotkaniach z funkcjonariuszami, podczas których uczą się prawidłowych postaw gwarantujących bezpieczeństwo na drodze. Ostatnie tego typu profilaktyczne działania odbyły się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce.

Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 10 w Ostrołęce  pojawili się policjanci z ostrołęckiego zespołu do spraw profilaktyki społecznej nieletnich i patologii.

Reklama

- Najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego, po kilkumiesięcznej przerwie w nauce są jeszcze rozkojarzeni, a tym samym bardziej narażeni na niebezpieczne sytuacje na drodze. Dlatego wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w pierwszych tygodniach września, policjanci pełniący służbę na terenie Ostrołęki i powiatu aktywnie włączyli się w działania "Bezpieczna droga do szkoły". Ich celem jest przypomnienie podstawowych zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Mundurowi realizujący zadania profilaktyczne, dzielnicowi oraz policjanci ruchu drogowego odwiedzają uczniów w szkołach, by przeprowadzić z nimi zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym - informuje kom. Tomasz Żerański z KMP w Ostrołęce.

Policjanci zabierają dzieci na tzw. "edukacyjne spacery", po to by pokazać im ruch uliczny, panujące zasady poruszania się pojazdów i pieszych na drogach, a także otoczenie drogi i znaczenie znaków i sygnałów drogowych.

- Są to lekcje, których celem jest wyrobienie wśród dzieci i młodzieży prawidłowych nawyków poruszania się po jezdniach. Pomimo tego, że dzieci wykazują już dużą znajomość zasad bezpieczeństwa, policjanci skupiają uwagę na tym, by najmłodsi nie wykonywali pewnych rzeczy mechanicznie. Starają się uświadomić uczestników edukacyjnych spotkań, że w istocie chodzi o faktyczne upewnienie się, czy można swobodnie i bezpiecznie wejść na drogę lub przejście dla pieszych - wyjaśnia kom. Tomasz Żerański z KMP w Ostrołęce.

Reklama

Działania policjantów cieszą się dużym zainteresowaniem. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

- Ważnym jest, by towarzyszyć dziecku w jego pierwszej drodze do szkoły. To będzie dobra okazja, by zwrócić uwagę na zagrożenia i mówić o podstawowych zasadach korzystania z drogi, na przykład: dlaczego nie wolno wbiegać na jezdnię, przechodzić na czerwonym świetle, czy dlaczego należy iść poboczem, po lewej stronie jezdni. Warto również wyjaśnić dziecku znaczenie znaków i sygnałów drogowych, które mija w drodze do szkoły. Dziecko świadome zagrożeń będzie bardziej bezpieczne - informuje kom. Żerański.

Rodzice odprowadzając dziecko do szkoły powinni oni pokazać dzieciom nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę do szkoły. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkakrotnie przejść utrwalając prawidłowe zachowania oraz zwrócić uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym. Aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich dzieci.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie z policjantami w SP 10

Więcej zdjęć: Spotkanie z policjantami w SP 10

Wyświetleń: 1788 komentarze: -
15:01, 09.09.2021r. Drukuj