piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Na czym polega praca doradcy kredytowego? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Dla wielu osób zaciąganie zobowiązań finansowych, zwłaszcza kredytów hipotecznych, jest sporym wyzwaniem. Sama procedura, która potrafi trwać nawet przez kilka miesięcy, zniechęca wielu potencjalnych kredytobiorców. Bardzo często jest to jedyna możliwość zakupu własnych czterech kątów.

Według raportu AMRON-SARFiN tylko w pierwszym kwartale 2021 roku zawarto ponad 57 tys. umów tego typu, a łączne zadłużenie, jakie wygenerowały kredyty, wynosi około 480 mld zł. Sporym udogodnieniem podczas ubiegania się o dodatkowe środki może stać się doradca kredytowy. Choć zawód ten cieszy się sporą popularnością, wciąż funkcjonuje na jego temat sporo mitów i niedomówień. Warto je rozwiać i dowiedzieć się, kiedy warto skorzystać z takiego wsparcia.

Reklama

Czym zajmuje się doradca kredytowy?

Rynek produktów kredytowych jest bardzo rozbudowany. Sprawne poruszanie się po nim wymaga dużej wiedzy i znajomości najważniejszych mechanizmów. Procedura poprzedzająca przyznanie kredytu jest dość skomplikowana, a zła decyzja dotycząca wyboru instytucji i konkretnego produktu może utrudnić lub uniemożliwić sięgnięcie po środki.

- Doradca kredytowy nie ogranicza się wyłącznie do przedstawienia ofert poszczególnych banków. Pomaga również w wyborze optymalnej propozycji, sugeruje opłacalne rozwiązania i okazuje wsparcie w trakcie praktycznie całej procedury. Z jego pomocą uzyskanie dobrego kredytu hipotecznego będzie o wiele prostsze - mówi Michał Dawidowicz, doradca kredytowy hipoteczny i autor bloga blogkredytowy.pl.

O co pytać doradcę kredytowego?

Podstawowym zadaniem doradcy kredytowego jest doradzanie klientowi w zakresie konkretnej oferty oraz przedstawianie propozycji, które będą najbardziej atrakcyjne z jego punktu widzenia. To niezwykle ważne ze względu na wysokie kwoty, z jakimi wiążą się kredyty hipoteczne.

Według Związku Banków Polskich średnia wartość udzielonego kredytu wynosi 313 tys. zł. Bardzo ważnym zagadnieniem jest przy tym umiejętność tłumaczenia skomplikowanych procesów i edukowania przyszłych kredytobiorców.

Warto zwrócić więc uwagę na to, czy doradca kredytowy potrafi dzielić się wiedzą i jest w stanie w jasny sposób tłumaczyć nawet bardzo skomplikowane mechanizmy ze świata bankowości. Należy także zadawać jak najwięcej pytań. Najważniejsze z nich mogą dotyczyć:

  • wysokości oczekiwanego wkładu własnego,
  • obliczenia zdolności kredytowej,
  • kalkulacji całkowitej kwoty kredytu i miesięcznej raty,
  • kolejnych kroków w procedurze poprzedzającej udzielenie kredytu,
  • warunków i oczekiwań konkretnych banków (dotyczących np. wieku kredytobiorców, typu i okresu trwania umów).

Wsparcie w uzyskaniu kredytu

Zadania doradcy kredytowego nie ograniczają się wyłącznie do zaprezentowania ofert. Procedura kredytowa, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, jest bardzo rozbudowana. Dla wielu osób to podstawowy problem.

Doradca kredytowy hipoteczny będzie w stanie zająć się wieloma dokumentami i wesprzeć nawet niedoświadczonego klienta np. w zakresie kontaktu z bankiem czy zaplanowaniu kolejnych kroków. W wielu przypadkach doradcy kredytowi współpracują również z innymi ekspertami, co może znacząco ułatwić kompleksowe zajęcie się poszczególnymi etapami.

Wsparcie ze strony eksperta umożliwi także wstępne przygotowanie się do całego procesu, włącznie z orientacyjną oceną zdolności kredytowej czy przedstawieniem wymogów stawianych kredytobiorcom przez poszczególne instytucje.

Czy warto korzystać z usług kredytowego?

Choć w obiegowej opinii zwykle posługujemy się terminem doradca kredytowy, w rzeczywistości wykorzystuje się zróżnicowane określenia. Bardzo często mamy kontakt z brokerem kredytowym czy agentem finansowym, którzy pełnią jednocześnie rolę pośredników kredytowych.

Dobra informacja jest taka, że ich wynagrodzenie w pełni pokrywa instytucja, która udziela kredytu. Oznacza to, że w zdecydowanej większości przypadków usługi doradcy kredytowego będą w pełni bezpłatne. Bez wątpienia warto więc zwrócić się o pomoc, zwłaszcza że nie musi ona wiązać się z żadnymi kosztami.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 668 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 12:17, 10.09.2021r. Drukuj


Powrót