piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wbrew papieżowi i biskupowi w Ostrołęce organizują msze w obrządku łacińskim, bez zgody Kościoła i w miejscu niepoświęconym!

Wierni z Ostrołęki organizują i biorą udział w nabożeństwach w obrządku łacińskim, wbrew zaleceniom papieża Franciszka oraz biskupa łomżyńskiego. W minioną niedzielę w ostrołęckich kościołach oraz innych świątyniach diecezji łomżyńskiej odczytano list biskupa w sprawie sprawowania liturgii w takim obrządku.

Przed reformą liturgiczną do której doszło w Kościele Katolickim w 1970 roku, nabożeństwa były odprawiane w języku łacińskim. W tym rycie kapłan stał tyłem do wiernych. Po II Soborze Watykańskim uchwalono, że wierni powinni rozumieć teksty i obrzędy mszy świętej, aby świadomie i aktywnie uczestniczyć w sprawowaniu liturgii. Zmiany ruszyły na dużą skalę i w kościołach zaczęto używać języków nowożytnych - narodowych.

Reklama

Papież Franciszek zakazał mszy po łacinie

Chociaż stary ryt w obrządku łacińskim był nadal uznawany za papieży Jana Pawła II czy Benedykta XVI i miał na celu przywrócenie jedności oraz szacunku dla różnych wrażliwości liturgicznych, to praktyki wiernych w tym zakresie zaczęły przybierać niebezpieczne formy, wprowadzając m.in. podziały w Kościele, dystans i różnice, które mogą uderzać w jedność Kościoła katolickiego.

Z uwagi na to papież Franciszek częściowo zakazał odprawiania w parafiach mszy po łacinie w liturgii przedsoborowej czyli w obrządku łacińskim. Zarządził też, aby dyspozycje co do odprawiania tej formy liturgii każdorazowo wydawali biskupi.

W Ostrołęce wierni praktykują mszę łacińską we własnym zakresie, bez zgody biskupa, w miejscu niepoświęconym!

Biskup łomżyński wyznaczył duchownych oraz parafie, w których obrządek łaciński może być sprawowany. Kapłani uprawnieni do odprawiania takich nabożeństw to ks. Radosław Kubeł i ks. Paweł Nocko, a świątynią do tego przeznaczoną na terenie Ostrołęki jest kościół pw. św. Wojciecha (os. Wojciechowice).

Mimo wytycznych papieża i biskupa, wierni organizują się na własna rękę i bez zgody oraz błogosławieństwa biskupa, w miejscu niepoświęconym, odprawiają msze w obrządku łacińskim. O celebrację proszą m.in. kapłanów Bractwa św. Piusa X, którzy nie mają w Kościele Katolickim uregulowanego statusu prawnego.

List biskupa w tej sprawie odczytano podczas mszy świętych w minioną niedzielę 5 września. To przestroga przed niegodnymi praktykami, które bardzo często są prostą drogą do rozłamów w kościele, tworzenia się samozwańczych grup a nawet sekt. Biskup prosi w liście o modlitwę w intencji jedności wiernych z ich pasterzami.

Reklama

Poniżej pełna treść komunikatu przekazanego wiernym 5 września 2021 r.:

Informacja Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej w sprawie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Łomżyńskiej i sprawowania liturgii sprzed reformy 1970 roku

Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski zgodnie z zaleceniami Motu Proprio Traditionis Custodes Papieża Franciszka z dnia 16 lipca br. mianował z dniem 1 września 2021 roku delegatów ws. stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku: ks. Radosława Kubła i ks. Pawła Nocko. Wyznaczył ponadto kapłanów, którzy na terenie diecezji łomżyńskiej mogą tę liturgię sprawować. Pasterz diecezji łomżyńskiej zatwierdził statut Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Łomżyńskiej, który obowiązuje z dniem 1 września br. i wyznaczył miejsca celebracji liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku, w których celebracje odbywały się dotychczas. Są to kościoły parafialne pw. św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, pw. Bożego Ciała w Łomży i pw. św. Wojciecha w Ostrołęce.

Troska Biskupa Łomżyńskiego, który jest moderatorem, promotorem i stróżem życia liturgicznego w Kościele partykularnym (por. KL 41), dotycząca sprawowania w naszej diecezji liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku, jest odpowiedzią na pragnienia i duchowe potrzeby wiernych naszej diecezji, którzy chcą uczestniczyć w tej formie liturgii.

W statucie Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Łomżyńskiej czytamy, że "Pragnienie uczestnictwa w Duszpasterstwie nie może wiązać się z postawą negacji ważności II Soboru Watykańskiego, Magisterium Kościoła oraz reformy liturgii, której owocem jest Mszał Rzymski promulgowany przez św. Pawła VI i odnowiony przez św. Jana Pawła II". Ze smutkiem przyjmujemy informacje, że w Ostrołęce grupa wiernych organizuje celebracje Mszy św. sprzed reformy bez zgody i błogosławieństwa Biskupa Łomżyńskiego w miejscu niepoświęconym, prosząc o te celebracje kapłanów Bractwa św. Piusa X, którzy nie mają w Kościele Katolickim uregulowanego statusu prawnego. Wcześniejsze prośby tych wiernych spotkały się z pozytywną odpowiedzią Biskupa Łomżyńskiej, który w Ostrołęce wyznaczył kościół i kapłanów, którzy sprawują liturgię rzymską. Tym bardziej więc bolesne jest i godzące w jedność Kościoła Łomżyńskiego organizowanie liturgii bez łączności z biskupem miejsca. W obliczu tej sytuacji prosimy wszystkich wiernych Ostrołęckiego Rejonu Duszpasterskiego o modlitwę w intencji jedności wiernych z ich pasterzami.

Bp Tadeusz Bronakowski, Wikariusz Generalny

Wyświetleń: 9089 komentarze: -
10:07, 11.09.2021r. Drukuj