sobota, 25 września 2021 r., imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ginące Zawody po raz dwudziesty. Tematem przewodnim będzie kurpiowska wycinanka

Już we wtorek 14 września w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle zostaną uroczyście otwarte jubileuszowe - XX warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody. Przez trzy dni skansen będzie wypełniony twórcami ludowymi, artystami z ziemi kurpiowskiej, piewcami tradycji oraz miłośnikami sztuki i kultury ludowej.

W związku z tym, że w 2020 roku wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało wpisane na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, tematem przewodnim tegorocznych warsztatów będzie właśnie wycinanka kurpiowska.

Reklama

- Warsztaty kierowane są do dzieci, młodzieży i rodzin. Przez trzy dni można będzie dostrzec wspaniałe umiejętności twórców z takich dziedzin jak m.in.: wycinankarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, rzeźbiarstwo, tkactwo, kowalstwo, budownictwo, zobaczyć jak przetwarzało się len, wypiekało chleb, pieczywo obrzędowe, jak wykonywało się zabawki, elementy stroju, ozdoby do dekorowania izb, ozdoby świąteczne, w jaki sposób z ziaren zbóż uzyskiwało się mąkę czy to jak dawniej odbywało się pranie. Oczywiście każdy będzie mógł też spróbować swoich sił w poszczególnych dziedzinach - informuje Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Będzie to wspaniała okazja poznania tajników sztuki wykonywania zawodów, które niegdyś były niezbędne dla funkcjonowania każdego gospodarstwa.

- Mimo pędzącego rozwoju we wszelkich dziedzinach gospodarki, są zawody, które stopniowo zaczynają wracać do łask. Spowodowane jest to między innymi dostrzeganiem piękna, precyzji wykonania, niepowtarzalności i trwałości wielu produktów wytwarzanych ręcznie, w tradycyjny sposób. Żadna nowoczesna technologia, czy maszyna nie jest w stanie włożyć w swoje wyroby serca, wyobraźni, cierpliwości czy wykorzystać indywidualnych umiejętności zbudowanych na bezcennym doświadczeniu przekazywanym przez lata z pokolenia na pokolenie - piszą muzealnicy.

Reklama

Na wydarzenie zaprasza Muzeum Kultury Kurpiowskiej wspólnie ze Stowarzyszeniem Artystów Kurpiowskich.

Obowiązują zapisy, które przyjmuje Zagroda Kurpiowska w Kadzidle, pod numerem tel. (29) 761-82-00. Wstęp: 5 zł.

XX warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody" odbędą się od 14 do 16 września 2021 r., w godz. 8.30-15.00, w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Uroczyste otwarcie nastąpi 14 września 2021 r. o godzinie 11.00.

Odsłon: 1388 komentarze: 0
10:09, 11.09.2021r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót