piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęckie wieżowce z lotu ptaka. Bloki wybudowano w latach 1977-1981. Który powstał jako pierwszy? (zdjęcia)

Drapacze chmur to określenie mocno na wyrost jeśli chodzi o ostrołęckie wieżowce, jednak ci, którzy tam mieszkają lub mieszkali w przeszłości, mają do nich wielki sentyment. Z najwyższych pięter roztacza się piękny widok na panoramę miasta, a i same bloki wyglądają imponująco z lotu ptaka.

Jedenastopiętrowe bloki, zlokalizowane w centrum miasta, od wielu lat górują nad Ostrołęką. Wyższe od nich są tylko kominy elektrowni oraz charakterystyczna wieża przekaźnikowa stojąca nieopodal poczty przy ul. Kopernika.

Reklama

Jedenaście ostrołęckich "drapaczy chmur" wybudowano w latach 1977-1981

Wszystkie wieżowce leżą na terenie Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. To budynki wielorodzinne, dwunastokondygnacyjne, o jedenastu piętrach, które są zlokalizowane przy ulicach: Starosty Kosa 2A, 11 Listopada 1, 2, gen. Ignacego Prądzyńskiego 1, Henryka Sienkiewicza 3, Władysława Reymonta 1, Goworowskiej 2, 11, 13, Marii Konopnickiej 8 oraz Augusta Emila Fieldorfa "Nila" 18.

- Wszystkie jedenaście bloków wybudowano i oddano do użytkowania w latach 1977-1981. Pierwszym z nich był budynek przy ulicy Starosty Kosa 2A. Budynki zwane w Ostrołęce potocznie "wieżowcami" powstały w technologii OWT czyli tzw. wielkiej płyty - informuje spółdzielnia OSM.

Z najwyższych pięter rozciąga się piękna panorama miasta

Przed laty wysokie bloki były wielką atrakcją dla mieszkańców. Wjechanie windą na najwyższe piętra i podziwianie panoramy miasta było niezapomnianym przeżyciem. Po latach świetności bloki straciły dawny urok, szara płyta wielkich molochów dla wielu osób szpeciła miasto, a zsypy na odpady generowały niechciany brud i brzydki zapach.

Archiwalne zdjęcie Ostrołęki, fot. Kronika OTN

Po latach bloki doczekały się remontu, docieplenia i kolorów

Przed dziesięciu laty spółdzielnia podjęła się remontu i docieplenia budynków. Wieżowce, mimo sporych kosztów i nakładów pracy, zyskały nie tylko ocieplenie, ale też przyjazne barwy. Zniknęła szarzyzna, a pojawiły się kolory. Jak podaje OSM, budynki zostały docieplone w latach 2009-2012, wówczas zmieniono też kolorystykę elewacji.

W jedenastopiętrowcach mieszka obecnie ponad 1200 osób

Do dziś mieszkanie w wieżowcu to dla jednych smutna codzienność, dla innych przyjemność i odnajdywanie wszelkich korzyści płynących z zamieszkiwania w wielorodzinnym, wysokim bloku, który góruje nad miastem. Ilu mieszkańców mieszczą ostrołęckie wieżowce?

- W budynkach znajduje się ogółem 747 lokali mieszkalnych, w których zamieszkuje ponad 1200 osób - podaje OSM.

Chętnych do zamieszkania w wielorodzinnych blokach jak widać nie brakuje. Są tu osoby mieszkające w wieżowcu? Jakie są wasze wspomnienia związane z najwyższymi blokami mieszkalnymi w Ostrołęce? Zapraszamy do retrospekcji i wspominek.

Zobacz też:

Szare wieżowce znikną z krajobrazu miasta

Zobacz jak wieżowce wyglądają obecnie. Zapraszamy do naszej galerii zdjęć.

Zobacz zdjęcia:
Ostrołęckie wieżowce z lotu ptaka

Więcej zdjęć: Ostrołęckie wieżowce z lotu ptaka

Wyświetleń: 10525 komentarze: -
12:01, 12.09.2021r. Drukuj