sobota, 25 września 2021 r., imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Poruszająca wystawa "Ukradzione dzieciństwo". Jak wojna pokrzywdziła najmłodszych (zdjęcia)

Machina wojny, która przelała się przez świat podczas II wojny światowej nie oszczędziła nikogo. Obdarte z dzieciństwa dzieci musiały szybko dorosnąć, aby mieć jakiekolwiek szanse wśród szalejącego piekła. W "pałacyku" można obejrzeć przygotowaną przez IPN wystawę, która pozwoli nam poznać losy najmłodszych ofiar.

Ekspozycja ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę. Wystawa opowiada o wyborach między byciem ofiarą, biernym obserwatorem a obrońcą.

Reklama

Wystawa, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje, jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych: I Dzieci, II Obrońcy; III Oszukani?; IV Ofiary; V Obserwatorzy; VI Okaleczeni; VII Emigranci.

Dzieciństwo - to zwykle najpiękniejszy okres w życiu człowieka, pełen nadziei, ufności, beztroskiej zabawy i miłości. Wówczas buduje się własną tożsamość, odkrywa piękno i różnorodność otaczającego świata, definiuje i ugruntowuje postawy moralne na całe życie, uczy się altruizmu.

W 1939 r. wybuch wojny sprawił, że świat ten przestał istnieć - zastąpiły go groza, bezprzykładne okrucieństwo, codzienne świadectwo śmierci. Czy młody człowiek w tym obcym sobie świecie miał jeszcze jakiś wybór? Czy był tylko bezwolnym świadkiem otaczającego mordu? Czy stać go było na demonstrację postaw heroicznych - ocalenie resztek humanizmu i własnego dzieciństwa?

Historia "ukradzionego" polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. - ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych. Czy my sami nie przekazujemy nieświadomie tej traumy - to niestety wciąż aktualne pytanie do każdego z nas.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

Zobacz zdjęcia:
Wystawa IPN-u w Pałacyku

Więcej zdjęć: Wystawa IPN-u w Pałacyku

Odsłon: 801 komentarze: 1
08:09, 14.09.2021r. Drukuj
Powrót


Bukson @ 08:41, 14.09.2021

IP: 145.237...84

powinni zwozić młodych Niemców na te wystawy w ramach edukacji

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót