czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Metalówka" wczoraj i dziś: 100-lecie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Ostrołęce (program)

Tegoroczne Święto Szkoły w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 będzie miało wyjątkowo uroczysty charakter. Mija bowiem sto lat od założenia "metalówki". Piękny jubileusz jest doskonałą okazją do wspomnień i przywołania ważnych wydarzeń z historii szkoły, tak bardzo związanej z dziejami miasta i życiem jego mieszkańców.

Ostrołęcka "metalówka" to druga, najstarsza szkoła zawodowa na Mazowszu. Za datę jej powstania przyjmuje się 18 października 1921 r. Tego dnia zostaje powołana do życia Szkoła Rzemieślniczo Przemysłowa Polskiej Macierzy w Ostrołęce. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był doktor Józef Psarski - lekarz i społecznik, który miał świadomość bardzo niskiego poziomu oświaty w Ostrołęce i jej okolicach.

Reklama

Szkoła miała nieść kaganek oświaty dla uboższych. Z biegiem czasu utworzono technikum, powołano zespół szkół i nadano imię patrona

Marzeniem doktora Psarskiego było: "aby dzieci ubogich rolników zamieszkałe w powiecie ostrołęckim i powiatach okolicznych, mogły zdobyć w szkole wykształcenie zawodowe".

Początkowo szkoła mieściła się w budynku przyklasztornym, a w 1927 r. została przeniesiona do przebudowanej cerkwi prawosławnej. Od początku swego istnienia placówka zmagała się z problemami lokalowymi oraz z brakiem wyposażenia w odpowiednie narzędzia warsztatowe do nauki zawodu. Większość swoich zarobków na ten cel przeznaczał dr Józef Psarski. Dokładali się również uczniowie, wnosząc coroczne opłaty. Część narzędzi było wykonywanych na zajęciach praktycznych. Po II wojnie światowej to właśnie warsztaty szkolne stały się ważnym zakładem produkcyjnym i zaopatrywały lokalny rynek w niezbędne urządzenia.

Istotnym wydarzeniem w historii jubilatki było utworzenie w roku szkolnym 1962/1963 technikum. Natomiast 1 września 1973 r. powołano Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce. Nadanie szkole imienia dra Józefa Psarskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci patrona miało miejsce w 1991 r. Na przestrzeni lat zmieniało się oblicze szkoły, jednak idąc z duchem czasu, społeczność "metalówki" nigdy nie zapomniała o swoich korzeniach, a idee jej patrona są kontynuowane w różnego rodzaju działaniach.

Reklama

Spadkobiercy doktora Psarskiego kultywują tradycje historyczne, sportowe i przekazują wartości humanistyczne

Spadkobiercy dra Józefa Psarskiego, w myśl hasła "Otwarte serca - życzliwe dłonie", angażują się w działalność charytatywną, zaś pamięć o przeszłości pielęgnowana jest za sprawą Koła Historyczno-Rekonstrukcyjnego "Czwartacy", którego członkowie uświetniają szkolne i miejskie uroczystości. Od początku istnienia szkoły ważne miejsce w edukacji wychowanków zajmował sport. Rozbudowana i nowoczesna infrastruktura sprzyja rozwojowi sprawności fizycznej uczniów , którzy sięgają po najwyższe trofea w rywalizacji sportowej.

Nie można pominąć również sukcesów edukacyjnych młodzieży, osiąganych na olimpiadach logistycznych, informatycznych, mechatronicznych czy geodezyjnych. Dbając o gruntowne wykształcenie techniczne szkoła nie zapomina o, tak bardzo bliskich sercu dra Józefa Psarskiego, wartościach humanistycznych. Są one promowane poprzez takie działania jak szkolne i międzyszkolne konkursy literackie, recytatorskie, historyczne, akcje promujące czytelnictwo czy udział w wydarzeniach kulturalnych. Natomiast szkolne koło muzyczne i teatralne rozwijają uzdolnienie artystyczne uczniów.

Dziś to nowoczesna szkoła, kształcąca kolejne pokolenia młodych ludzi i specjalistów różnych branż

Dziś Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce jest nowoczesną placówką, z bogatą bazą dydaktyczną, w tym z doskonale wyposażonymi pracowniami, wspomagającymi edukację młodzieży na siedmiu kierunkach technikum i trzech branżowej szkoły. Współpracuje ona z wieloma zakładami i instytucjami w zakresie szkolenia zawodowego, praktyk, nauki specjalistycznych przedmiotów.

Wychodząc naprzeciw współczesnej edukacji, placówka realizuje projekty umożliwiające wszechstronny rozwój zainteresowań uczniów oraz zagraniczne staże i praktyki zawodowe. Kolejne pokolenia ostrołęczan i mieszkańców naszego regionu zasilają grono absolwentów "metalówki". Są wśród nich najwyższej klasy specjaliści branż technicznych, wykładowcy akademiccy, nauczyciele, ale również aktorzy, muzycy, sportowcy, samorządowcy, pracownicy służb mundurowych.

Jubileusz 100-lecia Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Ostrołęce to nie tylko powrót pamięcią do przeszłości, ale również okazja do zaprezentowania współczesnego oblicza "Metalówki".

Reklama

Harmonogram uroczystości i wydarzeń uświetniających obchody Święta Szkoły:

5 października (wtorek)

- Wystawy okolicznościowe prezentujące historię szkoły, sylwetkę patrona, działalność szkoły, osiągnięcia uczniów,

10.00 - Dzień Samorządności - "otrzęsiny" dla uczniów klas I,

11.30 - Inauguracja Roku Sportowego.

6 października (środa)

9.30 - konferencja popularnonaukowa poświęcona 100. rocznicy utworzenia Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej pt. "Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce prekursorem szkolnictwa zawodowego w Ostrołęce",

12.00 - ślubowanie uczniów klas pierwszych, wręczenie nagród za udział w konkursie wiedzy o Patronie szkoły, złożenie kwiatów na grobie Patrona, część artystyczna.

Reklama

7 października (czwartek)

9.30 - msza św. w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce (klasztor), odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej siedzibę Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej w budynkach przyklasztornych w latach 1921-1926,

11.00 - uroczystości w Ostrołęckim Centrum Kultury:

- akademia pt. "Pamięcią wrośnięci w minione lata, otoczeni teraźniejszością",

- koncert kwartetu jazzowego MC Kwadrat.

8 października (piątek)

9.00 - Spotkanie z zabytkową motoryzacją na dziedzińcu szkoły

20.00 - Bal Jubileuszowy (Sala Bankietowa Warszawska 34)

Źródło: ZSZ nr 1

Wyświetleń: 4920 komentarze: -
13:56, 20.09.2021r. Drukuj