piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Skrzynka skarg: Problemy z rejestracją osób bezrobotnych. "Dlaczego dziennie urząd pracy przyjmuje tylko pięć osób?"

Co się dzieje z rejestracją osób bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrołęce. Ludzie czekają w kolejkach od godziny 5.00 rano. Urząd wydaje dziennie tylko pięć numerków, co oznacza, że wejść może tylko pierwszych pięć osób.

Ostatni numerek jest wydawany na godzinę 10.00. Reszta osób z kolejki wraca do domu z niczym. Często bywa, że cała wizyta trwa zaledwie kilka minut, bo brakuje jakiegoś dokumentu. I ponownie trzeba ustawić się w kolejkę, bez gwarancji dostania się do urzędu. Ludzie bezrobotni, często pozbawieni środków do życia, muszą tam dojechać wielokrotnie. Urząd powinien chyba pomagać takim ludziom, a nie tworzyć im bariery i problemy. Proszę o interwencję.

Reklama

Od redakcji:

Do naszej redakcji wpłynęło kilka podobnych e-maili oraz zgłoszeń telefonicznych. Poniżej najczęściej zgłaszane problemy przesłane przez czytelników:

1. Dlaczego rejestracja osób bezrobotnych wynosi tylko 5 osób dziennie? Jak dobrze policzyć, to wychodzi 1,5 godziny na jedną osobę.

2. Rejestracja bezrobotnych - opcja telefoniczne umówienie się na wizytę - okres oczekiwania 1 miesiąc - dlaczego trzeba czekać aż tak długo?

3. Można przyjść do PUP rano i pobrać numerek, jednak w ciągu dnia obsługują tylko 5 osób (ale wydają więcej numerków, więc osoby np. z numerem 6 po kilku godzinach oczekiwania! są odprawiane z kwitkiem). 

4. Alternatywa dla pkt. 2-3 to rejestracja elektroniczna, która wielu osobom sprawia trudność. 

5. Osoba bezrobotna nie ma ubezpieczenia i musi miesiąc czekać w niepewności (a jak zachoruje?). Takie traktowanie osób bezrobotnych to ogromny problem, bo są to często osoby mocno przeżywające sytuację związaną z utratą pracy.

Reklama

Odpowiada Maria Magdalena Ostrowska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce:

Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce informuje, iż obecnie dokonuje rejestracji bezpośredniej wszystkich bezrobotnych i poszukujących pracy, którzy zgłaszają się z wymaganymi dokumentami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy z dnia 14 kwietnia 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 667). W celu zapewnienia możliwie największego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno klientom, jak i pracownikom w okresie ogłoszonego stanu epidemii, urząd nadal zachęca do rejestracji elektronicznej poprzez portal: www.praca.gov.pl. Rosnąca liczba wniosków składanych drogą elektroniczną świadczy o tym, że ta forma rejestracji spotyka się z aprobatą wielu klientów. Dodatkowo, system ten jest faktycznym usprawnieniem dla interesantów, ponieważ pozwala na korzystanie z ogólnodostępnej platformy elektronicznej o dowolnej i dogodnej porze. Wprowadzony w czasie największej zachorowalności na COVID-19 system kolejkowy, ze względu na stabilizację zagrożenia, został zniesiony. Urząd bierze jednak pod uwagę powrót do tego systemu, jeżeli sytuacja epidemiologiczna na naszym terenie ulegnie zmianie.

Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce przypomina, iż obowiązują następujące sposoby rejestracji:

1. rejestracji elektronicznej, która polega na wniesieniu do urzędu pracy poprzez platformę www.praca.gov.pl wniosku wraz z załącznikami w postaci elektronicznej, po opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. W tej sytuacji nie jest wymagana wizyta osoby w urzędzie pracy. Rejestracji dokonuje się z dniem wniesienia wniosku i od tego momentu osoba rejestrująca się zostaje zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS.

2. prerejestracji, która polega na złożeniu do urzędu pracy poprzez platformę www.praca.gov.pl wniosku (zgłoszenie danych bezrobotnego) w postaci elektronicznej bez uwierzytelnienia profilem zaufanym czy kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W tej sytuacji system wyznacza termin stawiennictwa w urzędzie w celu dostarczenia wszystkich wymaganych dokumentów i dokonania rejestracji. Rejestracji dokonuje się z dniem stawienia się w siedzibie Urzędu i od tego momentu osoba rejestrująca się zostaje zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS. Rejestracja ta odbywa się w godzinach: 14.00-16.00.

3. rejestracji bezpośredniej, która polega na wizycie w urzędzie w celu osobistego przekazania wszystkich wymaganych dokumentów i danych. Rejestracji dokonuje się z dniem stawienia się w siedzibie Urzędu i od tego momentu osoba rejestrująca się zostaje zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS. Rejestracja bezpośrednia odbywa się w godzinach: 8.00-14.00.

Reklama

Podkreślamy, iż podstawowym celem działania powiatowego urzędu pracy jest realizowanie zadań w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej. Posiadanie prawa do świadczeń publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie jest zatem celem rejestracji w urzędzie pracy samym w sobie. Pomimo powyższego, przypominamy o następujących możliwościach ubezpieczenia zdrowotnego, które przewidują przepisy prawa:

- dobrowolne opłacanie składek (informacje o podstawach ubezpieczenia można uzyskać w siedzibach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dzwoniąc na jego infolinię),

- objęcie ubezpieczeniem na podstawie decyzji wójta (burmistrza lub prezydenta) na okres 90 dni dla wszystkich osób posiadających obywatelstwo polskie i mających miejsce zamieszkania w Polsce spełniających jednocześnie kryterium dochodowe z art. 8 ustawy o pomocy społecznej.

Reklama

Wszelkie informacje dotyczące rejestracji (sposobu rejestracji, dokumentów niezbędnych do rejestracji, praw i obowiązków bezrobotnego oraz poszukującego pracy) dostępne są na stronie internetowej oraz w siedzibie tutejszego Urzędu. Informacje te udzielane są również telefonicznie pod numerem tel. (29) 760-33-77, (29) 760-43-83, (29) 760-45-62 wew. 201, 205 (rejestracja) lub 204, e-mailem: kancelariagpup-ostroleka.pl. poprzez portal praca.gov.pl, a także drogą korespondencyjną tradycyjną.

Wyświetleń: 7181 komentarze: -
09:28, 25.09.2021r. Drukuj