czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wracamy do tematu odrzuconego projektu budżetu obywatelskiego. "Gdy autorzy nic nie zawinili, nie można się z nimi skontaktować?"

Trwa głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego Ostrołęki. Niestety, nie wszyscy wnioskodawcy mieli szczęście, bo cześć pomysłów odrzucono ze względów merytorycznych, a część przepadła, bo pierwszy nabór unieważniono. Nasz czytelnik ma żal, że nie poinformowano go o konieczności ponowienia wniosku.

Pierwszy nabór prowadzono od 19 maja do 4 czerwca 2021 r. Wówczas do Urzędu Miasta Ostrołęki wpłynęło 16 projektów. Niestety, nabór trzeba było unieważnićpo decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Reklama

Pierwszy nabór unieważniony

- 7 czerwca 2021 r. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie poinformowało nas, że na swoim posiedzeniu 25 maja 2021 r. podjęło uchwałę w sprawie orzeczenia nieważności uchwały Rady Miasta Ostrołęki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Ostrołęki. Tym samym przeprowadzony nabór również został unieważniony - informuje Biuro Prasowe miejskiego ratusza.

W związku z tym przygotowano nowy projekt uchwały w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Ostrołęki, w którym wskazano precyzyjnie wysokość budżetu obywatelskiego oraz wprowadzono nowy podział środków w kategorii osiedlowej, tworząc grupy jednostek pomocniczych. Zmianie uległ również harmonogram konsultacji.

Reklama

Pomysły przepadły, bo niektórzy wnioskodawcy nie wiedzieli o konieczności ponowienia składanego projektu

Niestety, autorzy projektów z pierwszego, unieważnionego naboru, nie zostali osobiście poinformowani o konieczności ponowienia wniosku. Nasz czytelnik - pan Ryszard - zgłosił swój projekt pod nazwą "Wytyczenie przejazdów rowerowych przez rondo Zbawiciela Świata (przy stacji Circle K)", wraz z listą poparcia, dopełnił wszystkich wymaganych formalności, zebrał też 20 podpisów od osób popierających jego pomysł. Pomysł przepadł, bo nie został ponownie zgłoszony. Mieszkaniec ma żal.

- Czy tak powinna wyglądać realizacja Budżetu Obywatelskiego w Ostrołęce? Rozumiem, że zgodnie z ustawami urzędnicy mają odgórny obowiązek realizowania BO, ale czy oznacza to, że w takiej sytuacji, gdy autorzy nic nie zawinili, nie można się z nimi skontaktować (jest wymóg podania pełnych danych, w tym adresu, maila i telefonu) lub też przepisać na kolejny nabór? Z maila wynika, że całą listę podpisów (20 osób) można wyrzucić do kosza, natomiast to ja, a nie urzędnicy będą świecić oczami przed osobami popierającymi projekt - pisał rozgoryczony mieszkaniec.

Ratusz tłumaczy - informacja była przekazywana różnymi kanałami

Miasto tłumaczy, że informacje o unieważnieniu naboru i ponownym harmonogramie były podawane do publicznej wiadomości różnymi kanałami - poprzez strony miejskiego ratusza, w mediach społecznościowych oraz w lokalnych mediach.

- Nowy nabór przeprowadzono w dniach 14-30 lipca 2021 r., o czym informowano na stronie Urzędu Miasta Ostrołęki, na stronie budżetu obywatelskiego, w lokalnych mediach i portalach społecznościowych. Informacja taka pojawiła się również w uzasadnieniu do uchwały, podczas obrad komisji rady miasta oraz sesji Rady Miasta, która jest transmitowana - informuje ratusz.

Reklama

Projekt naszego czytelnika będzie realizowany, ale nie w ramach budżetu obywatelskiego

Jak poinformował urząd miasta, w ponownym naborze zgłoszono 38 projektów, w tym 11 projektów z pierwszego naboru. W dwóch przypadkach, autorzy z pierwszego naboru zgłosili w drugim naborze inne projekty.

- Mimo, że projekt jednego z mieszkańców nie został dopuszczony do głosowania, miasto i tak wykona założone w nim prace budowlane, tj. wytyczenie przejazdów rowerowych przy rondzie Zbawiciela Świata w ramach zadania pn. "Budowa i przebudowa ścieżek rowerowych wraz z obiektem "parkuj i jedź" na terenie miasta Ostrołęki" oraz niezbędną rowerową infrastrukturą towarzyszącą. Przejazd rowerowy przez jezdnię z przejściem dla pieszych na ul. Brata Zenona Żebrowskiego w Ostrołęce. To projekt: "Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez zrównoważony rozwój mobilności miejskiej na terenie Ostrołęki", które jest aktualnie realizowane. Niemniej jednak, dziękujemy za zgłoszone uwagi, dotyczące przeprowadzenia konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego. Weźmiemy je pod uwagę podczas ewaluacji procesu i przygotowania procedur w latach kolejnych. - czytamy w odpowiedzi ratusza.

Zobacz też:

Czytelnik o Budżecie Obywatelskim Ostrołęki: "Myślałem, że czasy przedstawione w "Misiu" już dawno minęły

Reklama

Wyświetleń: 909 komentarze: -
07:02, 02.10.2021r. Drukuj