środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czesława Lewandowska - kwiatowa koronczarka. Szydełkowe arcydzieła często powstają w ogrodzie, pośród kwiatów (zdjęcia)

W ogrodzie, pośród niezliczonej ilości odmian kwiatów i roślin, można było spotkać Czesławę Lewandowską - utalentowaną i uznaną twórczynię ludową, której popisową umiejętnością są misterne koronki. Od wczesnej wiosny aż do jesieni pielęgnuje swój ogród, w którym potrafi spędzić godziny na szydełkowaniu.

Czesława Lewandowska mieszka w Ostrołęce, ale pochodzi z gminy Łyse. To zasłużona i uznana twórczyni ludowa, mistrzyni koronki szydełkowej, ale też wprawna rękodzielniczka, wykonująca ozdoby choinkowe, kwiaty z bibuły, kierce, palmy wielkanocne i kurpiowskie pająki.

Reklama

Kultywuje tradycję i przekazuje ją młodszym pokoleniom, aby kurpiowska tradycja niosła się daleko

Pierwsze nauki pani Czesława pobierała od mamy Władysławy i babci Aleksandry, które pokazały jej wzory oraz zasady kompozycji zgodne z tradycją regionu. Z biegiem lat ukształtowała własny styl, opracowała wzory i nieustannie tworzyła. Jej misterne koronki i fartuchy zdobią tysiące kurpiowskich strojów ludowych, piękne serwety są ozdobą niejednego domu, a rozmaite ozdoby świąteczne i bibułowe kwiaty zachwycają jako dekoracja mieszkania, biura czy witryny muzealnych wystaw.

Swoje umiejętności stara się przekazywać młodszym pokoleniom, szkoli, uczy, chętnie prowadzi warsztaty rękodzieła ludowego, a ze swoimi pracami jeździ nie tylko po Ostrołęce i powiecie, ale też po Polsce, aby kurpiowska tradycja niosła się daleko. Jest też założycielką Grupy Radosna Twórczość, która zrzesza osoby zajmujące się twórczością ludową. To bywalczyni targów w Kazimierzu Dolnym i Jarmarku Jagiellońskiego. W dowód uznania za działalność artystyczną otrzymała wiele nagród, w tym m.in. prestiżowe nagrody i odznaczenia: nagrodę im. Oskara Kolberga, Kurpika, Brązowy Krzyż Zasługi i odznakę Zasłużony dla kultury polskiej, Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego, medal Pro Masovia, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis oraz wiele innych.

Reklama

Wzorów poszukuje w naturze i w swoim ukochanym ogrodzie

Poza twórczością ludową ogromną pasją pani Czesławy jest ogród. Na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Ostrołęce ma swój azyl. Niewielka działka jest zagospodarowana niemal w każdym calu i mogłoby się wydawać, że rośliny żyją tu własnym życiem. Wchodząc na działkę latem już od samej furtki wita nas feeria barw, a wśród kwiatów dominują typowo polskie odmiany, kwiaty dawnej wsi, niczym wyjęte z ogródków naszych babć. Wśród kwiatów słychać głośne brzęczenie, pszczoły, trzmiele i motyle uwijają się w zbieraniu nektaru. Gdzieś pośród kwiatów i roślin ozdobnych kryją się niewielkie grządki warzywne, ale to właśnie kwiaty królują w tym ogrodzie.

Od pani Czesławy wychodzi się zachwyconym zapachami i kolorami, najczęściej z sadzonką kwiatka w dłoni. Chociaż każdego roku wiosna i lato się kończą, a kwiaty przekwitają, nastaje jesień a później zima, to piękna rodzimej przyrody możemy szukać w pracach twórczyni - na serwetkach i fartuchach, na świątecznych ozdobach, pośród bibułowych kwiatków i kurpiowskich palm. Tak pani Czesława potrafi zatrzymać ulotne chwile i przemijające piękno letniej przyrody.

Wyświetleń: 5072 komentarze: -
08:56, 10.10.2021r. Drukuj