piątek, 3 grudnia 2021 r., imieniny Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Orlen buduje Mazowiecką Dolinę Wodorową. Ważnym elementem projektu będzie Ostrołęka

PKN Orlen podpisał, wraz z 24 innymi podmiotami, list intencyjny powołujący Mazowiecką Dolinę Wodorową (MDW). Orlen obejmie rolę lidera w stworzeniu strategii tego zadania, którego celem jest budowa i upowszechnienia technologii wodorowych w Polsce. Ważny element projektu powstanie w Ostrołęce!

Produkowany wodór będzie wykorzystywany m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie. Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce ma powstać przynajmniej pięć Dolin Wodorowych opartych na tym paliwie, a jeden z elementów całości ma być wybudowany w Ostrołęce.

Reklama

Centralną jednostką będzie Mazowiecka Dolina Wodorowa

- Mazowiecka Dolina Wodorowa ma kluczowe znaczenie dla stworzenia nowego polskiego systemu energetycznego opartego o zrównoważone źródła. Dla PKN Orlen, lidera tego projektu, jest to kolejna możliwość rozwoju kompetencji w obszarze wodoru i realizacji celów neutralności emisyjnej - mówi prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Każda z Dolin stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce. Dotąd podpisano listy intencyjne w sprawie powołania trzech Dolin: Mazowieckiej - która będzie jednostką centralną, a także Dolnośląskiej i Podkarpackiej. W planach jest powołanie kolejnych dwóch Dolin: Śląskiej i Wielkopolskiej.

Reklama

Huby wodorowe w Ostrołęce

Głównymi filarami Mazowieckiej Doliny Wodorowej będą budowane obiekty wodorowe oraz wdrażane przez Orlen pierwsze projekty wodorowe, m.in. huby wodorowe w Ostrołęce i Płocku, prototypowa lokomotywa wodorowa czy stacje tankowania wodoru. Jak informuje Orlen, m.in. w Ostrołęce powstanie innowacyjna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych w niskoemisyjny wodór.

Zobacz też:

Orlen buduje huby i stacje tankowania wodorowego. Instalacja do produkcji wodoru z odpadów ma powstać w Ostrołęce!

Grupa Orlen z międzynarodowym programem wodorowym

Fot. PKN Orlen

Wyświetleń: 4425 komentarze: -
21.10.2021, 11:35r. Drukuj
Powrót