piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wiesława Bogdańska w cyklu "Kroniki Powiatu Ostrołęckiego". Twórczość ludową ma w genach (wideo)

Kolejna bohaterką cyklu "Kroniki Powiatu Ostrołęckiego - Portrety twórców" jest Wiesława Bogdańska - uznana twórczy plastyki obrzędowej, wycinankarka, znawczyni i propagatorka kultury kurpiowskiej. Mieszka w Kadzidle i pracuje w kadzidlańskim skansenie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wiesława Bogdańska urodziła się 1957 r. we wsi Tatary koło Kadzidła. Z wykształcenia jest technikiem geodetą, ale z zamiłowania piewczynią Kurpiowszczyzny.

Reklama

- Mam to w genach, mam to, czuję i bez tego chyba nie dam rady żyć, ja to muszę robić. Nawet nie mogę powiedzieć, że ja się tego uczyłam, to po prostu przyszło samo. Związana jestem z tym na co dzień, bo pracuję w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle tam prowadzimy warsztaty. Najwięcej w tej chwili robię wycinanek - mówiła Wiesława Bogdańska.

Wiesława Bogdańska pochodzi z jednego z najstarszych kurpiowskich rodów i należy do najznakomitszych artystek regionu kurpiowskiego. Z domu rodzinnego wyniosła zamiłowanie do sztuki ludowej, wierność tradycyjnym formom i motywom zdobniczym oraz umiejętności wykonawcze. Nauki pobierała u mistrzyń, najsłynniejszych twórczyń ziemi kurpiowskiej: swojej babki Stefanii Konopki, matki Marii Chrostek i ciotki Czesławy Konopkówny.

To wszechstronnie uzdolniona artystka, doświadczona wykonawczyni plastyki dekoracyjnej i obrzędowej. Szczególnie ceniona jest jako wycinankarka, świadoma kontynuatorka dawnego wzornictwa, kultywująca kurpiowskie tradycje zdobnicze, a jednocześnie poszukująca nowych inspiracji. Jej wycinanki, które wykonuje od 12 roku życia, wyróżniają się urodą prostej kompozycji oraz subtelnością i precyzją cięcia. Wykonuje również bibułowe kwiaty, bukiety, kierece, pająki, pisanki i palmy wielkanocne, obrzędowe pieczywo.

Reklama

To ambasadorka kultury naszego regionu zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Wielokrotnie odznaczana, nagradzana i wyróżniana. To laureatka m.in. konkursów w Ostrołęce, Kadzidle, Myszyńcu i palm wielkanocnych w Łysach, uhonorowana m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga, Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" czy Medalem Pamiątkowym Pro Masovia oraz Gloria Artis.

Więcej o twórczyni można przeczytać m.in. na stronach: Nagroda Kolberga, Mazowiecki Szlak Tradycji.

Zapraszamy też do obejrzenia filmu, który dla Powiatu Ostrołęckiego zrealizowała Fundacja Adama Chętnika.

Fot. kadr z wideo

Wyświetleń: 2065 komentarze: -
07:59, 24.10.2021r. Drukuj