czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Odeszli do wieczności znani i lubiani. Wspominamy zmarłych związanych z Ostrołęką i powiatem

Listopadowe Święto Zmarłych jak co roku skłania nas do zatrzymania się w biegu, zadumy, refleksji i wspominania tych, którzy już odeszli z tego świata. Jesienne święto przypomina nam, żyjącym o kruchości istnienia, marności rzeczy doczesnych i odwiecznym "memento mori"- pamiętaj o śmierci.

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to także czas, gdy odwiedzamy cmentarze i nekropolie, miejsca spoczynku naszych bliskich, znajomych czy osób znanych i lubianych w lokalnych społecznościach. Pamiętamy też o poległych w czasie wojen - bohaterach, żołnierzach i cywilach, którzy oddali życie w imię Ojczyzny. Modlimy się za nich i palimy światełka pamięci.

Reklama

Dziś wspominamy znanych mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego, którzy odeszli od nas w mijającym roku. W lokalnym środowisku byli znani ze swojej pracy, posługi, twórczości lub działalności społecznej.

Listopad 2020

Do wieczności odszedł Leopold Mieczysław Szwedowski, znany mistrz szachowy, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce, autor książki "Wybór kompozycji szachowych", wielokrotnie nagradzany i odznaczany, w tym odznaką "Za zasługi dla miasta Ostrołęki". Zmarł 2 listopada 2020 roku.

Leopold Szwedowski urodził się 27 sierpnia 1932 w Zawodziu. W Ostrołęce znany był jako nauczyciel najstarszego liceum, a także pasjonat i mistrz szachowy, który publikował m.in. na łamach "Tygodnika Ostrołęckiego". Do wieczności odszedł 2 listopada 2020 roku, przeżywszy 88 lat. Ciało zmarłego wystawiono w Kaplicy Domu Pogrzebowego przy ul. Kujawskiej w Ostrołęce. Nabożeństwo żałobne odbyło się 4 listopada br. o godz. 13.00 w kapicy domu pogrzebowego. Po mszy św. ciało zmarłego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Reklama

Do Domu Pana odszedł ksiądz kanonik Tadeusz Fronczak. Duchowny zmarł 6 listopada 2020 roku, przeżywszy 100 lat, z czego 67 spędził w kapłaństwie. Śp. ksiądz Tadeusz Fronczak posługę pełnił w kościołach Diecezji Łomżyńskiej, w tym m.in. jako wikariusz parafii Baranowo i Obryte oraz wieloletni proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czerwonce w latach 1963-1997. Później przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. deusza Fronczaka została złożona do grobu na cmentarzu parafialnym w Czerwonce.

Nabożeństwo żałobne odprawiono 9 listopada w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Czerwonce. Ciało zmarłego spoczęło na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

W nocy z soboty na niedzielę 7/8 listopada 2020 r. zmarł Artur Garwarski, dziennikarz "Radia Oko". To znakomicie znana postać w naszym mieście. Przez wiele lat posługiwał się pseudonimem jako DJ Kajtek. Jeszcze w sobotę prowadził na antenie lokalnej rozgłośni "Grającą szafę", znaną od wielu lat audycję muzyczną.

Artur Garwarski pracował również jako taksówkarz w jednej z lokalnych korporacji. W niedzielny poranek miał poprowadzić kolejny program w radiu "Oko". Odszedł nagle w wieku 52 lat. "Grająca Szafa" to najpopularniejsza audycja radia "Oko".

Do wieczności odszedł Kazimierz Cybulski, znany i ceniony ostrołęcki lekarz pediatra, a w przeszłości także ordynator oddziału dziecięcego. Zmarł w czwartek 5 listopada, w wieku 85 lat. Nabożeństwo żałobne odprawiono w sobotę 7 listopada.

Msza święta żałobna sprawowana była w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Po nabożeństwie kondukt żałobny odprowadził śp. Kazimierza Cybulskiego na miejsce wiecznego spoczynku. Ciało zostało złożone na cmentarzu parafialnym przy ul. Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Do wieczności odszedł ks. Jan Niedźwiedzki, emerytowany kapłan diecezji łomżyńskiej, który posługę sprawował także w parafii Kadzidło. Zmarł w czwartek 19 listopada 2020 roku w wieku 77 lat. W kapłaństwie spędził 41 lat. Nabożeństwo żałobne odbyło się w sobotę 21 listopada br. w Łomży.

Komunikat o śmierci duchownego przekazała Diecezja Łomżyńska. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w następującym porządku: W sobotę 21 listopada br. o godz. 13.00 msza św. pogrzebowa w kaplicy na cmentarzu parafialnym (przy ulicy Kopernika) pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po nabożeństwie pogrzebowym trumna z ciałem śp. ks. Jana Niedźwiedzkiego została złożona do grobu kapłańskiego na cmentarzu parafialnym w Łomży.

W sobotę 21 listopada br. zmarł w wieku 84 lat ksiądz kanonik Stanisława Bokiniec. Emerytowany kapłan spędził w stanie duchownym 61 lat. Nabożeństwo żałobne odbyło się 24 listopada w Burzynie (powiat łomżyński).

Ksiądz był wieloletnim proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie (1979-2009). Posługę kapłańską sprawował także w parafiach z naszego regionu, m.in. w Ostrołęce i Myszyńcu. Odszedł do Pana w sobotę 21 listopada 2020 r. We wtorek 24 listopada br. o godz. 10.00 - msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Burzynie pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po nabożeństwie pogrzebowym trumna z ciałem śp. ks. kan. Stanisława Bokińca została przewieziona do Waniewa i złożona do grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym.

W wieku 68 lat zmarła Janina Żaneta Mikulska, długoletni pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce. Była autorką wielu regionalnych opracowań bibliograficznych. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione 28 listopada o godz. 9.30 w Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego.

Janina Żaneta Mikulska prywatnie była żoną Janusza Mikulskiego, znanego ostrołęckiego poety. - Była magistrem filologii polskiej. Przez ponad 30 lat pracowała w Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadząc pracownię zbiorów regionalnych oraz pracując w czytelni głównej. Była specjalistą do spraw bibliografii, autorką 25 opracowań bibliograficznych dotyczących Ostrołęki i Kurpiowszczyzny m.in. "Bibliografia województwa ostrołęckiego za lata 1875-1985", "Ostrołęka i Kurpie w literaturze pięknej. Bibliografia" oraz bibliografii ostrołęckich twórców literackich: Tadeusza Machnowskiego, Alfreda Sierzputowskiego, Wiesława Mikulskiego. Pani Janina Mikulska w ostatnich latach realizowała swoją pasję jaką była poezja. Debiutowała w 2013 roku w tomiku "Ze Studziennej. Poezja i proza członków Klubu." - informuje UM w Ostrołęce.

Reklama

Zmarł Władysław Prejzendanc, znany i ceniony lekarz internista z Ostrołęki, który pracował m.in. w przychodni Hipokrates przy ulicy Polnej na osiedlu Stacja. Medyk przegrał walkę z koronawirusem. Długi czas był hospitalizowany z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Niepokojące wieści o jego śmierci krążyły od wielu tygodni wśród pacjentów oraz mieszkańców miasta. Początkowo plotki nie potwierdziły się. Wiadomo było jednak, że medyk zmagał się z ciężkim przebiegiem choroby.

Przebywał pod opieką kadry medycznej w ostrołęckim szpitalu. Doktor Prejzendanc zmarł we wtorek 1 grudnia br. na oddziale intensywnej opieki medycznej w ostrołęckim szpitalu. Miał 77 lat. Władysław Prejzendanc był bardzo znanym lekarzem w Ostrołęce i powiecie. Startował również w wyborach do rady miasta. Przez wiele lat żył i pracował w Goworowie.

- Był kierownikiem Gminnego Ośrodka Zdrowia do 1984 roku. Najpierw w starym budynku (szary, piętrowy dom za parafialnym kościołem), potem przeniósł świadczenie usług do nowego budynku tuż obok. Wyposażył go w sprzęt i personel, organizował pracę nowocześnie - jak na tamte czasy - i z rozmachem upiększał. Był dobrym lekarzem, szefem i był po prostu człowiekiem. Serdecznie współczujemy rodzinie - piszą byli współpracownicy i pacjenci z Goworowa.

Grudzień 2020

W środę 9 grudnia zmarł Mirosław Rosak, wieloletni przewodniczący rady osiedla Stacja, były dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki, emerytowany funkcjonariusz policji, wykładowca WSAP w Ostrołęce i naczelnik w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej.

Mirosław Rosak urodził się 12 lipca 1965 roku w Sokołowie Podlaskim. Był absolwentem Wydziałów Zarządzania i Bioinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 1999 roku obronił pracę doktorską z zakresu ekonomiki i organizacji rolnictwa. Ukończył Podyplomowe Studium Oficerskie Ekspertów Kryminalistyki w WSPol w Szczytnie w 1999 roku.

Był również absolwentem Podyplomowych Studiów: Menedżer Jakości, Studiów Pedagogicznych oraz Zarządzania Przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W policji pracował od 1994 roku. W tym czasie pracował jako ekspert daktyloskopii, Naczelnik Wydziału Techniki Kryminalistycznej KMP w Ostrołęce oraz Kierownik Sekcji w Ostrołęce, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Radomiu. W policji miał stopień podinspektora.

Był wieloletnim przewodniczącym rady osiedla Stacja. Za czasów kadencji prezydenta Janusza Kotowskiego pełnił funkcję dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki. W 2019 roku został naczelnikiem Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej. Prywatnie był mężem Ewy Żebrowskiej-Rosak, radnej Ostrołęki. Zmarł w wieku 55 lat. Spoczął 14 grudnia na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

W piątek 11 grudnia do wieczności odszedł ks. Janusz Henryk Panas - były kapelan Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce i były proboszcz parafii w Kuczynie i Lachowie. Posługę kapłańską pełnił przez ponad pół wieku. Zmarł w wieku 81 lat.

Był emerytowanym kapłanem Diecezji Łomżyńskiej. Proboszczem parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie (1985-1993) oraz parafii pw. Zwiastowania NMP w Lachowie (1993-1998). W kapłaństwie spędził 56 lat.

Msza żałobna pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego odbyła się we wtorek 15 grudnia o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Sokołach. Po mszy świętej pogrzebowej trumna z ciałem śp. ks. Janusza Henryka Panasa została złożona na cmentarzu parafialnym w Sokołach.

Do wieczności odszedł ksiądz kanonik Wojciech Kulesza, emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej, który przez wiele lat sprawował funkcję proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie. Nabożeństwo żałobne odbyło się w poniedziałek 14 grudnia w kościele parafialnym w Koźle.

Ksiądz Kanonik Wojciech Kulesza zmarł 11 grudnia 2020 r. w wieku 80 lat. W kapłaństwie spędził 52 lata. Kapłan diecezji łomżyńskiej był m.in. budowniczym kościoła w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Koźle, a przez lata sprawował funkcję proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie (1992-2012).

14 grudnia odprawiona została msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Koźle pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. ks. kan. Wojciecha Kuleszy została złożona na cmentarzu parafialnym w Koźle.

Do Domu Pana odszedł ks. Roman Dzwonkowski - wieloletni profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, socjolog, członek Polskiej Akademi Nauk, specjalista w zakresie badań nad Polonią na Kresach Wschodnich. Duchowny pochodził z gminy Czerwin. O śmierci emerytowanego duchownego poinformował 30 grudnia Zgromadzenie Księży Pallotynów.

Ksiądz Roman Dzwonkowski urodził się 30 listopada 1930 r. w miejscowości Dzwonek, gm. Czerwin, w powiecie ostrołęckim. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 r. W roku 1961 ukończył studia na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, natomiast w 1966 uzyskał stopień doktora.

Przez wiele lat związany z KUL, pracował jednak i wykładał na wielu innych uczelniach w kraju i zagranicą. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odszedł do wieczności 30 grudnia 2020 roku w wielu 90 lat.

Styczeń 2021

4 stycznia w wieku 72 lat zmarł Kazimierz Białczak. To wielce zasłużony człowiek dla baranowskiego sportu. Był wieloletnim prezesem LZS Baranowo. Promował, wspierał sport w okolicy.

- To był człowiek dobroci serca. Działał na rzecz społeczeństwa. Brał udział w wielu akcjach charytatywnych. Działał na zasadzie wolontariatu. Nie miał rodziny i poświęcił się sportowi. Był prekursorem ciężarów w Baranowie. Jak opowiadał, w latach 70-tych nie było na nic pieniędzy, jednak miłość do szeroko pojętej kultury fizycznej zawsze zwyciężała. Odszedł niespodziewanie. Wszyscy są zdziwieni, że nie ma go wśród nas, chociaż jeszcze niedawno był widziany na ulicy. Codziennie pokonywał po kilka kilometrów piechotą - mówi Paweł Białczak, wiceprezes Świtu.

Do wieczności odszedł śp. ksiądz prałat Stanisław Tabaka, pochodzący z Jastrząbki w gminie Baranowo. Duchowny zmarł 23 stycznie, miał 83 lata, a w kapłaństwie spędził 56 lat.

Śp. ksiądz Stanisław Tabaka urodził się w 1938 roku w Jastrząbce, w gminie Baranowo, gdzie ukończył szkołę podstawową. Po ukończeniu seminarium duchownego w Olsztynie, przyjął w 1965 roku święcenie kapłańskie. Pracował m.in. w Gąskach, Świątkach i w Olecku (Diecezja Ełcka), gdzie w latach 1989-2006 był proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tam też do ostatnich dni pełnił posługę jako kapłan emeryt.

Msza święta żałobna odbyła się 27 stycznia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Biskupa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego. Po mszy św. ciało duchownego spoczęło na cmentarzu parafialnym.

Do wieczności odeszła Aleksandra Majk. 18-latka była wieloletnią tancerką Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie. Odeszła zdecydowanie przedwcześnie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek 28 stycznia o godz. 12.00.

Zmarłą pożegnali koleżanki, koledzy i kierownictwo Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie.

Msza święta żałobna odbyła się o godz. 13.30, w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce (klasztor). Następnie ciało zmarłej zostanie odprowadzone do miejsca wiecznego spoczynku - na cmentarz parafialny w Goworowie.

Luty 2021

W poniedziałek 1 lutego świat obiegła smutna wiadomość - zmarł kolarz wszech czasów - Ryszard Szurkowski. O wszystkich osiągnięciach sportowych mistrza kolarstwa możemy przeczytać w setkach publikacji, jednak nie wszyscy wiedzą, że Ryszard Szurkowski był związany z Ostrołęką i tak pozostanie już na zawsze.

Życiowa partnerka Ryszarda Szurkowskiego - Izabela Gumowska - pochodzi z Ostrołęki, a syn Wiktor Szurkowski spoczywa na Cmentarzu Komunalnym w Ostrołęce, złożony w mogile razem z pradziadkami Stanisławą i Kazimierzem Kowalczykami.

Wiktor zmarł 21 sierpnia 2020 roku, a Ryszard Szurkowski 3 września 2020 r. uczestniczył w pochówku 26-letniego syna właśnie w Ostrołęce, poruszając się już na wózku inwalidzkim. Były to niezwykle smutne okoliczności chociażby dlatego, że pierwszy jego syn Norbert, mieszkający w Nowym Jorku, zginął 19 lat wcześniej, w katastrofie WTC 11 września 2001 roku.

Marzec 2021

Do Domu Pana odszedł ksiądz Piotr Łada, emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej, wieloletni proboszcz parafii w Kuczynie, a później w Rzekuniu. Zmarł w środę 3 marca br. w wieku 92 lat. Bogu poświecił 66 lat swojego życia, pełniąc posługę kapłańską. Msza pogrzebowa odbyła się 6 marca w Śniadowie.

Ksiądz Piotr Łada był proboszczem w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie (1970-1980), następnie proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu (1980-2004).

6 marca odbyła się msza św. żałobna w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Śniadowie pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. ks. prałata Piotra Łady została złożona na cmentarzu parafialnym w Śniadowie.

W wieku 72 lat do wieczności odszedł Bronisław Kastarenda, wieloletni były prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Czeczotka" i Spółdzielni Handlowej "SCh". Jego aktywna działalność była wielokrotnie doceniana przez władze państwowe oraz przedstawicieli branżowych.

Bronisław Kastarenda urodził się 4 maja 1948 roku w Dęborzynie na Podkarpaciu w rodzinie chłopskiej. W trakcie studiów na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie był redaktorem naczelnym audycji rolnych w Radiu Kortowo. Po uzyskaniu tytułu magistra inż. rolnictwa, w 1973 roku na długie lata związał się z rolnictwem i spółdzielczością wiejską.

Pierwszą pracę podjął w Powiatowej Radzie Narodowej w Pasłęku jako inspektor w Wydziale Rolnictwa (1973-1974). W latach 1974-1976 pełnił funkcję wiceprezesa w Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Pasłęku. W 1976 r. z żoną Agatą przeniósł się do Ostrołęki, gdzie objął stanowisko wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku GS "SCh" . W latach 1977-1990 pełnił kolejno funkcje zastępcy dyrektora zakładu, dyrektora zakładu zaopatrzenia rolnictwa oraz od 1982 funkcję prezesa Zarządu WZGS "SCh".

Po zmianach ustrojowych i likwidacji województwa ostrołęckiego, do roku 1997 zarządzał Spółdzielnią Handlową "SCh" w Ostrołęce. W ostatnich latach przed emeryturą został wybrany na stanowisko prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Czeczotka". Funkcję tę sprawował przez kilka kadencji. W czasie długoletniej kariery zawodowej otrzymał wiele odznaczeń państwowych i branżowych, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Rolnictwa, Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego, Za zasługi dla województwa ostrołęckiego, Za zasługi dla obronności kraju.

Był kochanym mężem, ojcem, bratem, dobrym przyjacielem dla wielu. Dziś żegna bliską i dalszą rodzinę, przyjaciół, współpracowników i znajomych. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione 27 marca 2021 r. w kościele pw. Zbawiciela Świata o godz. 15.30. Ciało śp. Bronisława Kastarendy spoczęło na cmentarzu miejskim przy ul. Krańcowej w Ostrołęce.

Kwiecień 2021

Do wieczności odszedł Kazimierz Orzoł, wieloletni członek jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie i prezes zarządu w latach 1981-2000. Zmarły piastował też funkcję wójta gminy Baranowo w latach 1990-1998. Na wieczną wartę odszedł w czwartek 1 kwietnia 2021 roku, w wieku 86 lat.

O śmierci Kazimierza Orzoła poinformowała w mediach społecznościowych jednostka OSP z Baranowa.

- Z wielkim smutkiem informujemy, iż w dniu dzisiejszym na wieczną służbę odszedł Kazimierz Orzoł, wieloletni członek naszej jednostki, prezes Zarządu Gminnego ZOSP w latach 1981-1986; 1991-2000, a także Wójt Gminy Baranowo w latach 1990-1998. Pokój Jego duszy - piszą druhowie z OPS Baranowo.

Społecznika i mieszkańca gminy żegnają też członkowie Klubu Sportowego "Świt" Baranowo.

- Pan Kazik, wielki społecznik naszego regionu, będąc dwie kadencje wójtem, w latach 90-tych wspierał baranowski sport. Wiele lat był członkiem OSP. Na emeryturze zajął się, jako pierwszy w naszej gminie, amatorską produkcją kolektorów słonecznych. W 2016 roku za działalność na rzecz ochrony środowiska oraz budzenie tożsamości został nagrodzony przez Prezesa Związku Kurpiów. Znany był z dużej wiedzy historycznej naszego regionu, a także pokaźnego zbioru fotografii Kurpiów z różnych okresów. Cześć jego pamięci - czytamy na stronie klubu.

Rodzina, znajomi i bliscy pożegnali w sobotę 3 kwietnia zmarłego przedwcześnie w wieku 35 lat Łukasza Chełstowskiego - pracownika Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i wiernego kibica Legii Warszawa. Koledzy z trybun odpalili na cmentarzu race, by pożegnać zmarłego przyjaciela.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Ostrołęce. Łukasz Chełstowski przegrał walkę z koronawirusem. Przez kilka dni walczył o życie podłączony do respiratora. W ostatniej drodze towarzyszyła mu najbliższa rodzina, znajomi, współpracownicy z Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i przyjaciele z grupy wiernych kibiców Legii Warszawa z Ostrołęki i okolic. W Ostrołęckim Przedsiębiorstwie Komunalnym pracował jako kierownik Wydziału Logistyki.

14 kwietnia 2021 roku do wieczności odeszła Dobrosława Ciborska ps. "Sława", kombatantka Armii Krajowej. Przed wojną ukończyła Państwowe Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Od wybuchu wojny w 1939 roku była żołnierzem Armii Krajowej jako łącznika i instruktorka pomocy sanitarnej, a w Powstaniu Warszawskim była sanitariuszką.

Od stycznia 1940 roku prowadziła tajne nauczanie w Czambrowinie k. Ostrołęki, a następnie w Warszawie. Od maja 1940 roku żołnierz Związku Walki Zbrojnej na Placówce Czerwin w Obwodzie Ostrów Mazowiecka Obszaru Warszawskiego ZWZ. Łączniczka oraz instruktorka szkolenia sanitarnego.

Kuria Diecezjalna w Łomży wydała zawiadomienie o śmierci księdza Kazimierza Dochoda. Duchowny zmarł 15 kwietnia br. w wieku 82. Był emerytowanym kapłanem diecezji łomżyńskiej, w przeszłości posługę sprawował m.in. w parafiach w Bieżnikach, Miastkowie oraz Kleczkowie w gminie Troszyn.

Ksiądz kanonik Kazimierz Dochód odszedł do wieczności w czwartek 15 kwietnia br. w wieku 82 lat. W kapłaństwie spędził 59 lat. Był proboszczem parafii Berżniki (1979-1983), Kleczkowo (1984-98) oraz Miastkowo (1998-2006). 19 kwietnia br. o godz. 9.00 odbyła się msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego w kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny w Augustowie (Diecezja Ełcka). Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. ks. kan. Kaźmierza Dochoda została przewieziona do Sztabina i złożona do grobu na cmentarzu parafialnym.

Do wieczności odszedł Jan Gałązka, pedagog, nauczyciel biologii, społecznik oraz były dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Bema w Ostrołęce. Funkcję dyrektora najstarszego ogólniaka pełnił w latach 1966-1978. Zmarł w środę 21 kwietnia 2021 roku. Miał 95 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 27 kwietnia o godz. 11.00 w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (fara). Spoczął na cmentarzu miejskim w Ostrołęce, przy ul. Krańcowej.

Jan Gałązka urodził się 10 stycznia 1926 roku w Zbójnej koło Łomży. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Ostrołęce, Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Łodzi, II stopień studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył też studia podyplomowe w zakresie biologii w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął w 1949 roku w szkole Podstawowej w Cuplu gmina Czarnia, następnie pracował w Szkole Podstawowej w Zawadach, w Wachu. W latach 1955-1957 był kierownikiem Szkoły w Myszyńcu. Od 1957 roku do 1966 roku uczył biologii w Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce.

W latach 1966-1978 pełnił funkcje dyrektora najstarszego ogólniaka w mieście. Wykazał duże zdolności organizacyjne, rozbudował budynek szkolny, wybudował internat i salę gimnastyczną. Wykazał dużo troski o zagospodarowanie o ogrodzenie placu szkolnego. Od 1978 roku był nauczycielem biologii. Posiada między innymi następujące odznaczenia: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę ZNP.

Do wieczności odszedł śp. Zbigniew Sokołowski, były architekt miejski w latach 1992-2001. Kondolencje dla rodziny i bliskich zmarłego przekazali Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki oraz Wojciech Zarzycki, przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione w Pułtusku.

Śp. Zbigniew Sokołowski zmarł w niedzielę 25 kwietnia 2021 r. w wieku 85 lat. O jego śmierci poinformował Urząd Miasta w Ostrołęce, składając kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego.

- W wieku 85 lat zmarł śp. Zbigniew Sokołowski, były architekt miejski w latach 1992-2001. Pogrzeb odbędzie się w środę, 28 kwietnia o godz. 15.00 w kaplicy przy cmentarzu w Pułtusku. Rodzinie i bliskim śp. Zbigniewa Sokołowskiego w imieniu samorządu Ostrołęki najszczersze kondolencje składają Łukasz Kulik - Prezydent Miasta Ostrołęki oraz Wojciech Zarzycki - Przewodniczący Rady Miasta - informował miejski ratusz.

Do wieczności odszedł Jerzy Klonowski, nauczyciel, pedagog, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Zmarł 29 kwietnia 2021 w wieku 63 lat. Msza święta pogrzebowa odbyła się w sobotę 1 maja br. w kaplicy cmentarza miejskiego przy ul. Krańcowej.

Jerzy Klonowski był wieloletnim nauczycielem Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 na osiedlu Wojciechowice. Był lubianym i szanowanym pedagogiem. Wychował kilka pokoleń młodzieży. Społeczność szkoły żegnała go słowami księdza poety - Jana Twardowskiego:

"Odszedłeś cicho, bez słów pożegnania. Tak jakbyś nie chciał swym odejściem smucić... tak jakbyś wierzył w godzinę rozstania, że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić".

Nabożeństwo żałobne odbyło się w sobotę 1 maja br. w kaplicy cmentarza miejskiego przy ul. Krańcowej. Po mszy św. ciało zostało odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu miejskim.

Reklama

Maj 2021

W poniedziałek 10 maja zmarł Sylwester Załęski. Znany pod pseudonimem "Tabaz" przez wiele lat związany był z ostrołęcką sceną muzyki metalowej. Był gitarzystą i wokalistą. Swoją muzyczną pasję dzielił z różnymi zespołami. Grał w grupach Obława, Hetabe, Satis i Sarkel. Przedwczesna śmierć spowodowana była wirusem. "Tabaz" zmarł po ponad miesięcznej walce z COVID-19.

Ostatnia droga zmarłego Sylwestra Załęskiego odbyła się w czwartek 13 maja br. Nabożeństwo żałobne o godz. 13.30 w Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce (klasztor).

Do wieczności odszedł ksiądz kanonik Czesław Śmieciński, emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej. Duchowny zmarł 21 maja 2021 r. w wieku 81 lat, spędziwszy w kapłaństwie 55 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 25 maja w kościele parafialnym w Porębie (pow. wyszkowski).

Ksiądz Czesław Śmieciński posługę pełnił m.in. jako proboszcz w parafiach pw. św. Stanisława BM w Płoniawach (1979-1982) i parafii pw. św. Barbary w Porębie (1982-2007). Był też kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Myszyńcu. W poniedziałek 24 maja br. od godz. 19.00 - msza św. żałobna w kościele parafialnym pw. św. Barbary w Porębie.

We wtorek 25 maja br. odbyła się msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. ks. kan. Czesława Śmiecińskiego została złożona do grobu na cmentarzu parafialnym w Porębie.

W wieku 91 lat zmarł prof. Henryk Samsonowicz, historyk europejskiej rangi, silnie związany z naszym regionem. Był znanym i cenionym miłośnikiem Kurpiowszczyzny, honorowym członkiem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, laureatem lokalnych nagród i wyróżnień, gościem ważnych w regionie wydarzeń.

Profesor Henryk Samsonowicz zmarł w piątek 28 maja br. w Warszawie w wieku 91 lat. Był ściśle związany z Kurpiowszczyzną. Wspierał życie naukowe w Ostrołęce i na Kurpiach. Uczestniczył w Światowych Zjazdach Kurpiów. Wygłaszał odczyty poświęcone Kurpiom i Kurpiowszczyźnie. Gościł i zabierał głos podczas "Wesela Kurpiowskiego" w Kadzidle. W 2012 roku został laureatem Nepomuków oraz Honorowym Obywatelem Gminy Kadzidło. W 2014 roku nagrodzono go Kurpikiem w kategorii "Nauka i pióro". Chętnie odwiedzał nasz region. Prowadził wykłady, dzielił się swoimi spostrzeżeniami i opiniami.

W Paragwaju (Ameryka Południowa) zmarł misjonarz o. Jan Krajza. Duchowny pochodził z Cyku w gminie Czarnia. Był gorącym orędownikiem i propagatorem kultury kurpiowskiej. Na misje wyjechał tuż po swoich święceniach. Odszedł do Domu Pana w sobotę 29 maja 2021 roku w wieku 61 lat. Jan Krajza pochodził z miejscowości Cyk w gminie Czarnia. Do misyjnego zgromadzenia zakonnego werbistów wstąpił w 1981 roku i wkrótce po swoich święceniach w 1991 wyjechał na misje, którym poświęcił całe swoje życie. Wspomnienie o zmarłym zamieściła w serwisie YouTube jego rodzina.

O zmarłym pisał w mediach społecznościowych Witold Kuczyński, przyjaciel Jana Krajzy oraz jego rodak z gminy Czarnia:

Tupamiri - mały Bóg. Kurp wśród Indian w Paragwaju. Ojciec Jan Krajza z Cyku, rocznik 1960. Po podstawówce wyjechał za chlebem na Śląsk i pracował w kopalni "Wujek", ale od dzieciństwa bardzo chciał zostać kapłanem. Trafił do Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii. Istotne znaczenie miał tu fakt, że siostra przyszłego kapłana jest zakonnicą w Zgromadzeniu Sióstr Św. Katarzyny w pobliskim Braniewie. Kleryk chciał pobierać nauki niedaleko od miejsca pobytu siostry. Dopiero potem zorientował się, że seminarium w Pieniężnie kształci przede wszystkim misjonarzy. Jan Krajza uznał to za znak od Boga i nie myślał o zmianie uczelni. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1991 r. w Pieniężnie i niemal natychmiast wyjechał do Boliwii. Tam przez pół roku uczył się języka hiszpańskiego, który dominuje w całej Ameryce Południowej. Po kursie językowym trafił do misji katolickiej, która prowadzi działalność wśród Indian Ava Guarani w Paragwaju i tam przebywał do dzisiaj. W dniu 17 lipca 2016 r. w kościele w Czarni, gdzie był ochrzczony, bierzmowany i gdzie odprawił swoją mszę prymicyjną obchodził jubileusz 25-lecia kapłaństwa. We mszy świętej, która była sprawowana w gwarze kurpiowskiej uczestniczył zespół Carniacy. Jego misja w dalekim Paragwaju, to również promocja Polski, promocja naszej kultury i obyczajów. Chodził w stroju kurpiowskim i mówił naszą gwarą. Ojciec J. Krajza, to dzielny i pracowity Kurp, mój kolega i przyjaciel, który zawsze mnie odwiedzał i przywoził indiańskie suweniry. Teraz gdy patrzę na nie, to nie mogę uwierzyć,..... ze juz nigdy nas nie łodziedzis i nie pogadas ze mno po nasamu. Spocywaj w pokoju...

Czerwiec 2021

Do wieczności odszedł Tadeusz Witold Pieczyński, były prezydent Ostrołęki w latach 1990-1992, samorządowiec i działacz związkowy, kierownik komisji zakładowej NSZZ "Solidarność", były pracownik Elektrowni Ostrołęka. Zmarł w niedzielę 13 czerwca 2021 roku. Miał 73 lata.

Tadeusz Pieczyński urodził się 18 kwietnia 1948 roku. Przez wiele lat był zatrudniony w Zespole Elektrowni Ostrołęka, gdzie w latach 80 kierował Komisją Zakładową NSZZ "Solidarność". Sprawował też funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Zespołu Elektrowni Ostrołęka S.A. W 1990 roku został wybrany na pierwszego niekomunistycznego prezydenta Ostrołęki, jednak po dwóch latach został odwołany ze stanowiska. Funkcję włodarza miasta objął po nim Wiesław Piaściński.

Pieczyński Tadeusz Witold urodził się w rodzinie kolejarskiej w Ostrołęce, syn Stanisława i Janiny z domu Perzanowska. Mgr inż. mechanik, ekspert w zakresie wyceny maszyn. Ukończył: SP w Rzekuniu (1962), LO w Ostrołęce (1966), Państwowa Szkoła Techniczna w Ostrołęce-Wojciechowicach /1967/, Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczno-Technologiczny (1973), Studium Pedag. przy Politechnice Warszawskiej (1972); podyplomowe studium z zakresu technologii remontu urządzeń energetycznych w Opolu (1986), otwarty przewód doktorski w dziedzinie nauk ekonomicznych i zarządzania. Fabryka Obrabiarek "Mechanicy" w Pruszkowie - konstruktor (1973-77), Zakład Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) w Warszawie - specjalista (1977-1979), ZG Związku ZDZ w Warszawie - specjalista ds. technicznych (1979-1981), Zespół Elektrowni Ostrołęka S.A. - specjalista ds. remontów (1983-1990), Prezydent Miasta Ostrołęki (1990-1992), Zespół Elektrowni Ostrołęka S.A. - specjalista w Biurze ds. Rozwoju i Restrukturyzacji (1992-1996), od 1996 r. - kier. Oddziału Warsztatu Mechanicznego; - nauczyciel w Zespole Szkół przy Polskich Zakładach Optycznych w Warszawie (1980-1981) i w I Społecznym LO im. Św. Królowej Jadwigi w Ostrołęce (2000-2004).

Msza żałobna odbyła się 17 czerwca 2021 w kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara), po czym ciało zmarłego zostało odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Lipiec 2021

Wieloletni trener młodzieży oraz seniorów Narwi zasnął na zawsze. Jan Zalewski zmarł w szpitalu w stolicy. Lekarzom nie udało się uratować jego życia. Był jednym z trzech braci, który odcisnęli piętno na piłce nożnej w Ostrołęce. W 2017 roku zmarł jego brat Czesław, zaś w 2007 roku Bogdan.

Śp. Jan Zalewski rozpoczął przygodę z futbolem w Turbinie Ostrołęka. Po dwóch latach postanowił wyjechać do Gdańska. Po powrocie reprezentował barwy MZKS, późniejszej Narwi. W sumie grał przez osiem lat. Ostrołęczanin postanowił przenieść się za wielką wodę. W sezonie 1976/77 występował w Polonii Nowy Jork, a następnie w: VfL Horneburg (1981) i DJK Gruen-Weiss Stade (1981), z okolic Hamburga.

Pożegnaliśmy jedną z postaci, które budowały przez lata Narew.

Do Domu Ojca odszedł ksiądz Józef Gwardiak. Duchowny zmarł w środę 7 lipca 2021 roku, przeżywszy 82 lata. To emerytowany kapłan Diecezji Łomżyńskiej, proboszcz parafii w Starych Wnorach (pow. wysokomazowiecki) i parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wachu (gm. Kadzidło).

Ksiądz Gwardiak posługę kapłańską pełnił przez 58 lat. W latach 1984-1992 był proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Starych Wnorach, natomiast w latach 1992-1996 proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Wachu.

W sobotę 10 lipca odprawiono mszę św. pogrzebową, pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. ks. Józefa Gwardiaka została złożona do grobu na cmentarzu parafialnym w Jasienicy.

Sierpień 2021

W niedzielę 22 sierpnia 2021 r. do Domu Pana, w wieku 64 lat, odszedł ksiądz prałat Jerzy Samsel. Duchowny zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Był proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie (2004-2018), a w przeszłości posługiwał jako wikariusz w parafii w Czerwinie.

Ksiądz prałat dr Jerzy Samsel urodził się 31 maja 1957 w Ostrowi Mazowieckiej. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1984 w Łomży. Po święceniach podjął pracę jako wikariusz w parafii Czerwin. W latach 1986-1993 pracował duszpastersko w Stanach Zjednoczonych.

- Po powrocie do kraju objął posadę redaktora naczelnego Tygodnika Diecezjalnego "Głos Katolicki", którą pełnił do 1996 roku. 15 kwietnia 1996 wyjechał ponownie do pracy duszpasterskiej tym razem w Archidiecezji Newark w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie objął funkcję dyrektora administracyjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. W roku 2000 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, a 22 grudnia 2000 r. Ojciec Święty nadał mu tytuł kapelana Jego Świątobliwości. W 2004 roku została mu powierzona funkcja proboszcza i dziekana w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. W 2018 roku ze względu na stan zdrowia zostaje zwolniony z funkcji proboszcza - czytamy na stronie Radia Nadzieja.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego odbyły się w sobotę 28 sierpnia br. o godz. 12.00 - msza św. pogrzebowa w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Trumna z ciałem została złożona do grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym w Ostrowi Mazowieckiej.

Reklama

Wrzesień 2021

W minioną niedzielę napłynęła smutna wiadomość. Do wieczności odszedł Kazimierz Jasiński, człowiek, który reprezentował barwy klubu z Baranowa. Występował w ekipie Uśmiechu. Pochodził z Guzowatki.

Kazimierz Jasiński dał się poznać jako świetny gracz linii defensywnej drużyny Uśmiechu Baranowo. Zmarł w wieku 60 lat. Grał w piłkę w pierwszej połowie lat 90-tych.

Do Domu Pana odszedł ksiądz kanonik Stanisław Stypułkowski. Był emerytowanym kapłanem Diecezji Łomżyńskiej, w stanie duchownym spędził 52 lata. W przeszłości, tuż po święceniach, posługę jako wikariusz pełnił m.in. w Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej. Zmarł 10 września 2021 r. w wieku 76 lat.

Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego odbyły się w poniedziałek 13 września w kościele katedralnym w Łomży. Po mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem śp. ks. kan. Stanisława Stypułkowskiego została złożona w grobie kapłańskim na cmentarzu parafialnym przy ul. Kopernika w Łomży.

28 września 2021 r. zmarła Zofia Warych, utalentowana artystka i twórczyni ludowa z Myszyńca, wielokrotnie nagradzana za swoją działalność nie tylko lokalne, ale także na arenie ogólnopolskiej. Związana była z Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu. Odeszła w nocy 28 września br.

Zofia Warych urodziła się 25 marca 1939 r. w Dębach w powiecie ostrołęckim. W Myszyńcu mieszkała od 1957 r. Była niezwykle utalentowaną artystką ludową, pieśniarką, rękodzielniczką, hafciarką, koronczarką, gawędziarką, a nade wszystko strażniczką tradycji. Artystka występowała z Zespołem Śpiewaczym z Ciesiny. Później dołączyła do myszynieckiego zespołu i zaczęła występować w roli solistki. To laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. nagrody Oskara Kolberga czy Muzyki Źródeł. Występowała wielokrotnie na festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie zdobywała najwyższe nagrody, w tym tę najważniejszą - Basztę.

Uczestniczyła w wielu regionalnych imprezach, angażowała się w lokalne przedsięwzięcia, zachwycała pięknymi wykonaniami tradycyjnych pieśni Kurpiowszczyny. Od lat związana była z Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.

Nabożeństwo pogrzebowe śp. Zofii Warych odbyło się w czwartek, 30 września 2021 r. o godz. 16.00 w Myszynieckiej Bazylice.

Październik 2021

Kolejny żołnierz odszedł na wieczną wartę. W wieku 93 lat zmarł major Tadeusz Zakrzewski ps."Kaczeniec" - żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, który działalność konspiracyjną kontynuował do 1947 r. W 2017 roku odebrał odznakę honorową "Za zasługi dla miasta Ostrołęki".

O śmierci majora poinformował facebookowy serwis Narodowe Siły Zbrojne - oficjalny profil Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

- Kolejny żołnierz odszedł na wieczną wartę. W wieku 93 lat zmarł major Tadeusz Zakrzewski ps."Kaczeniec" - żołnierz AK i NZW. To "Kaczeniec " ukrywał m.in. komendanta Kazimierza Żebrowskiego"Bąka" i jego syna"Konara". Cześć Jego Pamięci! - czytamy we wpisie.

Nie żyje Elżbieta Zaborowska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego i wicedyrektor w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Ostrołęce. O śmierci nauczycielki i jednocześnie koleżanki z pracy poinformowała na swojej stronie internetowej szkoła. Zmarła 6 października br. Miała 69 lat.

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Nabożeństwo żałobne odbędzie się w sobotę 9 października w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin na osiedlu Stacja.

Wyprowadzenie ciała odbyło się 9 października 2021 r. o godz. 11.00. Następnie odprawiono mszę świętą żałobną w kościele pw. NMP Królowej Rodzin w Ostrołęce (os. Stacja). Po nabożeństwie trumna z ciałem zmarłej została pochowana na cmentarzu parafialnym w Rzekuniu.

Źródło zdjęć: archiwum Mojej Ostrołęk, archiwa prywatne i parafianle, klubu sportowe, media społecznościowe, RCKK w Myszyńcu, KUL.

 

Wyświetleń: 24769 komentarze: -
09:16, 01.11.2021r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com