środa, 1 grudnia 2021 r., imieniny Natalii, Blanki, Eligiusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Elektrownia w Ostrołęce pomyślnie przeszła kontrolę WIOŚ

Energa Elektrownie Ostrołęka pomyślnie przeszła kontrolę Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Wykazała ona, że w całym 2020 roku emisje elektrowni nie przekroczyły 50 proc. maksymalnych wartości dopuszczanych, a roczna emisja pyłów to zaledwie ok. 25 proc. dopuszczalnego poziomu.

Poniżej publikujemy pełne stanowisko Energi w tym zakresie:

Reklama

Ostrołęcka elektrownia pomyślnie przeszła kontrolę WIOŚ

Energa Elektrownie Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, pomyślnie przeszła kontrolę Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Wykazała ona, że w całym 2020 roku emisje elektrowni w zakresie NOx i SO2 nie przekroczyły 50 proc. maksymalnych wartości dopuszczanych przez pozwolenie zintegrowane, a w przypadku pyłów roczna emisja wyniosła zaledwie ok. 25 proc. dopuszczalnego poziomu.

Kontrola potwierdziła, że przez cały rok 2020 oraz osiem miesięcy roku 2021 spółka przestrzegała przepisów i decyzji administracyjnych w zakresie ochrony środowiska. W ciągu 20 miesięcy objętych kontrolą, WIOŚ nie tylko nie stwierdził ani jednego przekroczenia dopuszczalnych norm emisji w zakresie pyłów, NOx, SO2 - inspektorzy potwierdzili też, że właściciel Energi Elektrowni Ostrołęka ściśle przestrzega wynikających z pozwolenia zintegrowanego obowiązków pomiarowych i monitoringu w zakresie emisyjności, w tym pomiarów ciągłych.

Reklama

Dbałość o środowisko

W ostatnich latach Elektrownia Ostrołęka B zrealizowała projekty inwestycyjne oraz modernizacje, które dostosowały działalność instalacji do rygorów unijnych wynikających z Konkluzji BAT (ang. Best Available Technology - najlepsze dostępne technologie), które dla aktywów jej klasy weszły w życie w połowie sierpnia br. Wśród inwestycji była m.in. zabudowa instalacji redukcji NOx metodą katalityczną (SCR) oraz budowa drugiej Instalacji Odsiarczania Spalin. Ostatnia z wymienionych inwestycji, wykorzystująca metodę mokrą wapienną, pozwala na uzyskanie gipsu, który nadaje się do dalszego zagospodarowania. Dzięki temu proces produkcji energii w ostrołęckiej elektrowni dodatkowo wspiera założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. unijnego modelu gospodarki niskoemisyjnej, innowacyjnej i odpornej na zmiany klimatyczne.

Obniżanie emisyjności i ograniczanie niekorzystnego wpływu na środowisko jest jednym z istotnych kierunków rozwoju Grupy Energa, której pierwsze spółki (w tym Energa Elektrownie Ostrołęka) już w 2016 roku ujęte zostały w rejestrze elitarnego i dobrowolnego systemu wiarygodnego raportowania środowiskowego EMAS, promowanego przez Komisję Europejską. Obecnie działania na rzecz redukcji emisji wpisują się również w Strategię Grupy Orlen do 2030 r., która zakłada osiągnięcie neutralności emisyjnej w 2050 roku.

Źródło tekstu i zdjęcie: Energa.pl

Odsłon: 2108 komentarze: 4
14:30, 23.11.2021r. Drukuj
Powrót


Mieszkaniec @ 14:46, 23.11.2021

IP: 94.254...183

Teraz czas na Stora Enso

do Mieszkaniec @ 15:24, 23.11.2021

IP: 37.30...239

obserwując dzisiajsze zadymienie Wojciechowic przez Storę to inspektorzy najpierw musieli by znależć w tym dymie wejście do zakładu a druga sprawa smród by ich powalił

tl @ 06:57, 24.11.2021

IP: 37.30...68

"Hurtowe ceny prądu rosną w całej Europie, co jest związane m.in. z ożywieniem gospodarczym po pandemii, rekordowymi cenami gazu i wysokimi kosztami emisji CO2.
Po chwilowej stabilizacji, na hurtowym rynku energii elektrycznej ceny znów wystrzeliły w górę. We wtorek cena energii z dostawą na dzień następny sięgnęła 747,49 zł za megawatogodzinę.

- Jest to najwyższa wartość indeksu TGe24 w historii – poinformowały nas służby prasowe Towarowej Giełdy Energii.

Na warszawskiej giełdzie wartość tego indeksu po raz pierwszy przekroczyła poziom 600 zł/MWh dla dostawy na dzień 7 października tego roku. Natomiast dziś po raz pierwszy przełamana została bariera 700 zł/MWh.

Rosną też ceny energii w kontraktach rocznych. We wtorek na TGE jedna megawatogodzina energii elektrycznej z dostawą na 2022 r. kosztowała 475,55 zł. To o ponad 80 proc. więcej niż na początku tego roku.

Hurtowe ceny prądu rosną zresztą w całej Europie. W wielu krajach wzrost ten jest nawet mocniejszy niż w Polsce, co jest związane m.in. z ożywieniem gospodarczym po pandemii i rekordowymi cenami gazu, który jest jednym z kluczowych paliw w europejskiej energetyce. W efekcie Polska, która produkuje prąd przede wszystkim z węgla, ma obecnie jedne z niższych cen energii w Europie. To wyjątkowa sytuacja, bo w ostatnich latach polska energia była uznawana za jedną z najdroższych na Starym Kontynencie.

Stawki na polskiej giełdzie podbijają rosnące w szybkim tempie notowania praw do emisji CO2. We wtorek na rynku spotowym EEX stawki uprawnień do emisji CO2 przebiły barierę 70 euro/t. Do tego progu zbliżają się też ceny na aukcjach - we wtorek padł rekord 69,88 euro/t."

Jan Kowalski z Ostrołęki @ 15:09, 24.11.2021

IP: 193.105...177

- Tato, tato chwalą nas!
- Kto kogo?
- No my ich, a oni nas.

Tępy naziolu - mizoginie, naPiSz, za ile PiSi rząd sprzedał na giełdach zezwolenia emisyjne CO2, które dostajemy prawie za darmo.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót