środa, 1 grudnia 2021 r., imieniny Natalii, Blanki, Eligiusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Trudna sytuacja covidowa w marszałkowskich szpitalach

Środa przyniosła złe wieści: 28 tysięcy 380 nowych zakażeń koronawirusem i 460 ofiar śmiertelnych. To nie jest tylko liczba - to są czyjeś matki, ojcowie, siostry, bracia, żony, mężowie... To niewyobrażalny dramat 460 rodzin i kolejnych setek ich bliskich. A to tylko jeden dzień.

Pandemia koronawirusa ciągle się nasila. Służba zdrowia jest coraz bardziej obciążona, a szpitale zapełniają się w bardzo szybkim tempie. Po pomoc zgłaszają się ludzie coraz młodsi i w zdecydowanej większości - niezaszczepieni. Ich stan jest też coraz poważniejszy. Tylko wczoraj we wszystkich marszałkowskich szpitalach hospitalizowanych z tego powodu było aż 780 osób.

Reklama

Fala niezaszczepionych

- Większość pacjentów, którzy ciężko przechodzą COVID-19, jest niezaszczepiona. I to te osoby w ponad 80 proc. trafiają pod respiratory - alarmuje dr Grażyna Cholewińska, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Tak właśnie określana jest obecna, IV już transza pandemii. Do wyobraźni powinien przemawiać fakt, że od marca 2020 do momentu rozpoczęcia podawania szczepionek, wszyscy pacjenci, którzy zmarli z powodu COVID-19 byli właśnie niezaszczepieni.

Sytuacja w marszałkowskich szpitalach

Niestety, pandemia koronawirusa ciągle się nasila. Służba zdrowia jest coraz bardziej obciążona, a szpitale zapełniają się w bardzo szybkim tempie. W marszałkowskich szpitalach na Mazowszu, zgodnie z decyzją wojewody, przygotowane są 643 łóżka covidowe. Tymczasem obecnie w tych placówkach hospitalizowanych jest aż 711 pacjentów. Niepokoi także obłożenie łóżek respiratorowych. Zgodnie z decyzją dla pacjentów z koronawirusem przygotowanych jest 47 takich stanowisk. Tymczasem pacjenci z koronawirusem zajmują obecnie aż 60 respiratorów. Jak przekazują lekarze, po pomoc zgłaszają się ludzie coraz młodsi i w zdecydowanej większości - niezaszczepieni. Ich stan jest też coraz poważniejszy. Stąd taka sytuacja.

Reklama

Marszałek Adam Struzik prosi - szczepmy się!

W ostatnich miesiącach, tygodniach, a nawet dniach wiele mówi się o konieczności szczepień. Zachęcają do nich epidemiolodzy, eksperci oraz władze. Niestety, pomimo przerażających statystyk, ciągle wielu z nas nie zdecydowało się na ten krok. W naszym województwie to blisko 47 proc. mieszkańców! Powodów zapewne jest wiele: nieufność, brak wiedzy czy lęk. Jednak patrząc na to, co dzieje się w szpitalach jako lekarzowi trudno mi zaakceptować fake newsy, których tak wiele jest wokół nas, a jeszcze trudniej zrozumieć intencje ich autorów. Na szali jest przecież zdrowie i życie nas wszystkich.

- Gorąco apeluję: szczepmy się! To nie tylko kwestia naszego bezpieczeństwa, ale również naszych rodzin, bliskich i współpracowników. Bądźmy odpowiedzialni za swoje rodziny, a także za koleżanki i kolegów z pracy. Pokażmy naszą solidarność i odpowiedzialność. Pamiętajmy także, że już za chwilę paszporty covidowe będą przepustką do normalnego funkcjonowania - apeluje marszałek.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Odsłon: 975 komentarze: 3
10:28, 25.11.2021r. Drukuj
Powrót


MYK @ 11:47, 25.11.2021

IP: 31.182...200

Bardzo gorąco Państwa zachęcam do szczepień #SZCZEPIMYSIĘ

Ja Też @ 14:09, 25.11.2021

IP: 78.152...29

Ja też

Do powyżej @ 14:15, 25.11.2021

IP: 178.235...212

WON

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót