środa, 19 stycznia 2022 r., imieniny Henryka, Mariusza, Erwina

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ceny odzieży w Polsce rosną. Jakie zwyczaje zakupowe zmieniły się u Polaków przez inflację?

Inflacja galopuje, co powoduje wzrost cen w każdym sektorze, czy to handlowym, czy usługowym. Szansa na to, że inflacja zwolni, obecnie są nikłe, co gorsza, przewidywania pokazują, że wręcz może znacznie przyśpieszyć.

Inflacja to nie tylko zjawisko wzrostu cen, przy jednoczesnym spadku wartości waluty. To działanie ciągnie za sobą szereg zmian, a w tym zmianę zachowania ludzi, którzy żyją w kraju dotkniętym inflacją. Przede wszystkim zmieniają się ich cele wydatkowe, w tym na zakupy spożywcze czy odzieżowe. Przed wysoką inflacją ludzie za tę samą kwotę mogli kupić o wiele więcej produktów czy dóbr materialnych. Zmiany tych zachowań są zauważalne, a widzi je szczególnie sektor handlowo-usługowy, ponieważ to na niego Polscy obywatele wydawali największy procent swoich miesięcznych dochodów.

Ceny odzieży i obuwia w Polsce. Wskaźniki pokazują najwyższe ceny od 20 lat!

Inflacja cen odzieży i obuwia wskoczyła na najwyższy poziom od 20 lat. Niestety, zmiany cen są zauważalne, przez co Konsumenci coraz mniej chętnie wybierają się na zakupy. Problemem z inflacją jest to, że wzrost cen za produkty i usługi ma miejsce wraz ze spadkiem wartości waluty, jednak minimalne zarobki ludzi w kraju, w którym inflacja ma miejsce, pozostają bez zmian. Oznacza to tyle, że 2000 złotych to w ciągu dalszym 2000 złotych, jednak obecne pieniądze nie są warte tyle, ile były przed inflacją. Czy obywatele są w stanie to zauważyć? Jak najbardziej, ponieważ przy inflacji, 2000 zł ma w ciągu dalszym tą samą nominalną wartość, jednak nie jest się w stanie nabyć tylu produktów lub usług jak przed nią.

Rosną ceny wszystkiego, nie ominęło to sektora handlowego, a zwłaszcza odzieżowego i obuwniczego. Szczególnie problem nasila się przed zimą, kiedy pogoda wymaga od nas wymiany praktycznie całej swojej garderoby, wraz z butami.

 Zima przed nami, a Polaków nie stać na zakupy odzieżowe i obuwnicze

Inflacja daje się we znaki szczególnie osobom, które zarabiają najniższe krajowe wynagrodzenie, jak i również rodzinom wielodzietnym, dla których zimowe wydatki mogą być w stanie zrujnować skrupulatnie odkładane fundusze. Wiele ankiet pokazuje, że ludzie boją się nadchodzących czasów i nie są w stanie określić, czy ich poziom życia nie spadnie do niższego poziomu. Ludzie pokazują również obawy w związku z prognozami inflacji, które pokazują dalszy wzrost cen. Sporo osób również mówi, że pomału nie stać ich, by żyć w Polsce, ponieważ ceny mamy zagraniczne a zarobki polskie.

 Jak można odbudować swoje fundusze?

W czasach inflacji warto zastanowić się nad tym, jakie wydatki są nam faktycznie niezbędne. Kupno zimowej kurtki jest jak najbardziej zrozumiałe, jednak zakup trzeciej kurtki podobnego modelu i w podobnym odcieniu będzie już przesadą. Oczywiście, nie chcemy zaglądać Polakom do portfeli i zarządzać ich wydatkami, jednakże obecne czasy wymuszają na nas poradniki, co zrobić, żeby przetrwać inflację.

Warto korzystać z gazetek promocyjnych, które udostępniają sklepy. Korzystanie z promocji to świetny sposób na zatrzymanie odrobiny funduszy w portfelu. Tyczy się to zakupów spożywczych, jak i odzieżowych. Warto sprawdzić co mają do zaoferowania sklepy w swoich gazetkach, porównać i dokonać najlepszego wyboru (przykładowo - Kik gazetka czy Pepco gazetka). Obecnie wiele sklepów prowadzi sprzedaż sezonową produktów, to znaczy, że w okresie zimowym dostępne będą głównie produkty i akcesoria typowo zimowe, tj. ciepłe czapki, puchowe kurtki, ocieplane buty, modne i przyjemne szale czy rękawiczki. Często początkowa sprzedaż może się opłacać najbardziej, ponieważ sklepy, by zachęcić do zakupów, obniżają ceny lub robią ciekawe promocje.

 Gazetki promocyjne - czy warto?

Jeśli podejdziemy do promocji z głową, to jak najbardziej jest to opłacalny interes. Jeśli nie damy się ponieść promocyjnemu szaleństwu, jesteśmy w stanie zyskać dużo, szczególnie w czasach inflacji. Kluczem do sukcesu korzystania z promocji jest to, aby nie kupować na siłę rzeczy, które kuszą niskimi cenami, a trzymać się jedynie tego, czego faktycznie potrzebujemy.

Materiał partnera

Wyświetleń: 770 komentarze: -
29.11.2021, 12:17r. Drukuj
Powrót