środa, 19 stycznia 2022 r., imieniny Henryka, Mariusza, Erwina

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Rozprawa prezydenta Łukasz Kulika odroczona. Orzeczenie sądu poznamy za kilkanaście dni

W Sądzie Rejonowym w Ostrołęce odbyła się kolejna rozprawa przeciwko prezydentowi Łukaszowi Kulikowi, któremu Prokuratura Okręgowa w Łomży skierowała akt oskarżenia dotyczący zarzutów popełnienia czterech przestępstw przy organizowaniu miejskich przetargów. Sąd przesłuchał świadka - Ewę Żebrowską-Rosak.

Na rozprawie, która odbyła się 29 listopada w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce, zeznawała radna Ewa Żebrowska-Rosak. Zapowiadało się, że dziś sąd wygłosi wyrok. Jednak pojawiły się nowe dokumenty, które sprawiły, że rozprawa została odroczona na 8 grudnia br. Jeśli nie pojawią się nowe okoliczności, na następnej rozprawie sąd poda wyrok.

Reklama

Sąd uchyli karę porządkową dla Ewy Żebrowskiej-Rosak

Na ostatnie przesłuchanie nie stawiła się radna - Ewa Żebrowska-Rosak. Sąd ukarał ją za to karą porządkową. Jako powód nieobecności radna podała ważną podróż służbową. O swojej absencji na rozprawie poinformowała sąd e-mailem. Ewa Żebrowska-Rosak pojawiła się na dzisiejszej rozprawie. Nieobecność radnej podczas ostatniej rozprawy została usprawiedliwiona za przesłaniem odpowiednich dokumentów i sąd odstąpił od wymierzenia kary porządkowej.

Sprawa rozpoczęła się w lipcu 2019 roku, gdy prokurator przedstawił Łukaszowi Kulikowi zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych w sprawie budowy ulicy Majewskiego. Następnie w toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Łomży śledztwa, prokurator przedstawił prezydentowi kolejne zarzuty, również związane z nieprawidłowościami przy organizowaniu przetargów, dotyczące ulic Krańcowej i Olimpijskiej. Choć prezydent odpierał zarzuty i wydał oficjalne oświadczenie, sprawa miała swój dalszy bieg.

Reklama

Łomżyńska prokuratura skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ostrołęce

Jak wynika z informacji przekazanych przez łomżyńską prokuraturę, akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Ostrołęce skierowano 29 stycznia 2021 roku. Włodarzowi miasta zarzuca się popełnienie czterech przestępstw związanych z nieprawidłowościami przy organizowaniu przetargów tj. czynów z art. 231 § 2 kk i art. 233 § 6 kk.

Sprawa dotyczyła postępowań o udzielenie zamówień publicznych w zakresie inwestycji: "Budowa ulicy Majewskiego w Ostrołęce", "Przebudowa ulicy Krańcowej w Ostrołęce" oraz "Wymiany chodnika i nawierzchni ulicy Olimpijskiej w Ostrołęce" oraz zawarcia umowy w imieniu miasta z Markiem T, który, jak wskazała prokuratura "był prawomocnie skazany z art. 286 § 1 k.k. i podlegał wykluczeniu z przetargów".

Prokuratura Okręgowa w Łomży podała kolejne ustalenia w sprawie

- Ustalono także, iż Łukasz K. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę Marka T. oraz na szkodę interesu publicznego, wyrażającego się w konieczności zapewnienia wiarygodności dokumentów w obrocie prawnym oraz zagwarantowaniu równych pozycji uczestnikom przetargów publicznych. Łukasz K. w toku prowadzonego śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień - informowała Prokuratura Okręgowa w Łomży.

Reklama

Prezydent czuje się niewinny

Wobec stawiany zarzutów prezydent wydał oświadczenie, w którym pisał m.in.:

- Uważam, że nie naruszyliśmy żadnych procedur. Zdaniem prokuratora przyczyniłem się do uzyskania korzyści majątkowej na rzecz Marka T. także w postępowaniach przetargowych, w których jego firma nie wygrała tych postępowań. Żadne dodatkowe zabezpieczenia nie zostały ustanowione - mówił Łukasz Kulik, prezydent Ostrołęki.

Mimo to łomżyńska prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Ostrołęce akt oskarżenia przeciwko Łukaszowi Kulikowi, któremu zarzucono popełnienie czterech przestępstw przy organizowaniu przetargów.

Kolejna rozprawa odbędzie się 8 grudnia.

Wyświetleń: 3274 komentarze: -
29.11.2021, 15:02r. Drukuj
Powrót