czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Orlen i PGNiG nie wycofują się z gazowego bloku w Ostrołęce. Podpisano aneks

PKN Orlen i PGNiG kontynuują prace nad projektem dotyczącym budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce. Jak informuje PGNiG, obie spółki podpisały aneks do umowy, zgodnie z którym wypracują do końca 2022 roku optymalne warunki współpracy przy realizacji inwestycji, czyli budowy elektrowni C.

Blok energetyczny Ostrołęka C ma być stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych. W przestrzeni medialnej pojawiają się jednak informacje o trudnościach z pozyskaniem kredytów na przedsięwzięcia wykorzystujące gaz ziemny. Czy wobec takich doniesień zadanie może być zagrożone?

Reklama

Inwestycję w blok gazowo-parowy komentuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu, zaznaczając, że to zadanie priorytetowe.

- Realizacja tego niezwykle złożonego przedsięwzięcia będzie wymagała od zaangażowanych podmiotów ścisłej współpracy na każdym etapie. Dlatego istotne jest, by jej forma i zasady były precyzyjnie określone. Intensyfikujemy działania, by wypracować jak najlepsze rozwiązania gwarantujące sukces inwestycji. Ma to ogromne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej Polski i przyspieszenia jej rozwoju gospodarczego - powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Podpisanie aneksu wskazuje, w którą stronę ma iść transformacja energetyczne w Polsce. 

- Elektrownia Ostrołęka C, która ma być budowana w technologii gazowo-parowej, jest kolejnym dowodem na to, że gaz ziemny będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski. PGNiG, jako lider rynku gazowego w naszym kraju, aktywnie angażuje się w działania na rzecz obniżenia emisyjności polskiej energetyki, czego przykładem może być ten wspólny projekt - mówi Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA.

Reklama

Porozumienie spółek w sprawie realizacji inwestycji gazowej w Ostrołęce zawarto w czerwcu 2020 roku. W styczniu 2021 roku powołano została spółkę CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji, zaś  w kwietniu bieżącego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał zgodę na realizację inwestycji.

Zobacz więcej:

Orlen i PGNiG nie rezygnują z gazu w Elektrowni Ostrołęka C pomimo trudności tego źródła w Europie

PKN Orlen i PGNiG potwierdzają gotowość dalszej współpracy przy budowie elektrowni w Ostrołęce

Wyświetleń: 3481 komentarze: -
13:12, 30.11.2021r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com