piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Podanie o pracę - jak napisać? Czy warto wysyłać podanie o pracę. Przedstawimy wzór podania o pracę

Napisanie podania o pracę czy listu motywacyjnego to zmora wielu osób. Większość osób nie wie, jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę. Warto jednak pamiętać, że na rynku pracy coraz bardziej ceni się chęć i motywację do pracy.

Dlatego opowiemy Wam dzisiaj, kiedy warto przygotować podanie o pracę i przedstawimy praktyczne wskazówki, jak je napisać oraz kiedy warto je wysłać do potencjalnego pracodawcy.

Co to jest podanie o pracę?

Zanim przedstawimy Wam wskazówki, jak napisać dobre podanie o pracę opowiemy, co to jest. Podanie o pracę często jest mylone z listem motywacyjnym. Chcemy raz na zawsze oddzielić od siebie te dwa dokumenty. List motywacyjny sporządza się do konkretnego pracodawcy - w ramach odpowiedzi na konkretne ogłoszenie w firmie. W przypadku podania o pracę jest inaczej - sporządza je się podczas starania się o pracę w firmie, w której w chwili obecnej nie prowadzi się rekrutacji. Jest to swego rodzaju prośba o przyjęcie na dane stanowisko. Wysłanie takiego podania nie jest gwarancją, że ktoś się do nas odezwie, jednak jest to z pewnością szansa, że przy najbliższej rekrutacji dana firma może wziąć Twoją kandydaturę pod uwagę, jeżeli uzna, że masz odpowiednią wiedzę i kompetencje na dane stanowisko. Takie zachowanie świadczy o dużej motywacji i nawet gdy obecnie nie ma otwartych rekrutacji potencjalny pracodawca może o Tobie pamiętać przy okazji wolnych miejsc pracy. Niektóre firmy mają nawet własne bazy potencjalnych pracowników i przed uruchomieniem ogólnej rekrutacji najpierw sprawdzają swoich kandydatów. Właśnie przez złożenie takiego podania możemy zostać wpisani na taką listę osób i czekać na kontakt w razie otwarcia nowej rekrutacji. W pewnych sytuacjach może to nawet pozwolić na skrócenie drogi rekrutacji.

Czy warto napisać podanie o pracę?

Podanie o pracę zawsze warto napisać, gdy wyjątkowo zależy nam na podjęciu zatrudnienia w konkretnej firmie. Przyszły pracodawca dowiaduje się, jaka jest nasza motywacja do pracy na danym stanowisku. Złożenie takiego podania z pewnością zrobi wrażenie na potencjalnym pracodawcy i pozytywnie wpłynie na ostateczny wynik "rekrutacji". Inne powody, dla których należy rozważyć napisanie i złożenie podania to:

Warto, gdy stara się o przyjęcie do pracy, w której nie ma się jeszcze doświadczenia ani wykształcenia kierunkowego. Jest to sposób na pokazanie swojej motywacji.

W przypadku, gdy stara się o ważne/wysoką posadę w danej firmie, a rekrutacja na nie odbywa się bardzo rzadko.

Po zakończonym stażu, aby kontynuować współpracę w danej firmie, a obecnie nie jest prowadzona rekrutacja w firmie.

Co musi zawierać podanie o pracę?

Podanie o pracę musi poruszać kilka kwestii m.in. powód, dla którego chce się podjąć zatrudnienie w danej firmie i uzasadnienie, dlaczego warto tę współpracę podjąć. W dokumencie nie można zapomnieć o podstawowych kwestiach, takie jak:

  • przedstawienie się tj. podanie imienia i nazwiska,

  • datę i miejscowość sporządzenia pisma,

  • dane kontaktowe do siebie tj. adres, numer telefonu, e-mail,

  • dane firmy lub osoby, do której adresowane jest pismo,

  • nagłówek brzmiący "Podanie o pracę",

  • podpis (odręczny lub elektroniczny),

  • do podania można załączyć CV.

Co zawiera dobre podanie o pracę?

Wiele osób, zastanawia się, jak napisać podanie o pracę. Skoro już wiemy, o najważniejszych elementach, przedstawimy teraz kilka wskazówek:

  • We wstępie napisz, na jakie stanowisko chcesz aplikować,

  • W rozwinięciu dobrze jest uzasadnić dlaczego chce się to zrobić. Przedstawić swoje mocne strony, umiejętności i zainteresowania. Dobra rada - wszystko powinno być zwięzłe, bez zbytniego rozpisywania się i tzw. lania wody - nikomu nie będzie się chciało tego czytać.

  • W zakończeniu można zawrzeć informację o chęci rozmowy w cztery oczy i opowiedzeniu o swoich kompetencjach. Warto również zakończyć pismo prośbą o pozytywne rozpatrzenie wniosku.

  • Jeżeli chcesz dołączyć dodatkowe dokumenty, np. CV uwzględnij je w swoim podaniu.

  • Należy zastosować odpowiednią budowę wniosku. Pismo powinno być schludne i przejrzyste. Nie można pozwolić sobie na żadne literówki czy błędy. Przykładowo - nie można napisać 10 sierpień, tylko 10 sierpnia.

  • Trzeba pamiętać o używaniu zwrotów grzecznościowych np. Panie Dyrektorze.

W internecie można znaleźć wzór podania o pracę. Można na nich bazować, jednak warto dodać kilka zdań od siebie, aby dokument miał indywidualny wydźwięk i charakter. Treść podania powinna być konkretna i ciekawa. Nie można też się zbytnio rozpisywać, ponieważ o wszystkich kompetencjach potencjalny pracodawca dowie się z Twojego CV - warto jednak do no niego nawiązywać. W podaniu o pracę trzeba się skupić na konkretnych argumentach, które przemawiają za zatrudnieniem na danym stanowisku. Zastosowanie odpowiednich argumentów i umotywowanie pisma może być decydujące o Twoim zatrudnieniu. Warto pomyśleć również nad indywidualnością pisma, aby nie zniechęcić do siebie osoby, która będzie czytała po raz kolejny podobne podanie. Zachęcamy do wykazania się oryginalnością i stosowania niecodziennych zwrotów podczas pisania podania o pracę. Warto zapoznać się ze wzorami dostępnymi w internecie, jednak nie należy przesadzać z używaniem utartych zwrotów.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1098 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:34, 24.01.2022r. Drukuj


Powrót


Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com