Quantcast

piątek, 20 maja 2022 r., imieniny Bazylego, Bernardyna, Bronimira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek, która orzekała w Ostrołęce, zawieszona. "Nie damy sobie złamać kręgosłupa w tak ordynarnym zamachu (wideo)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odsunął od orzekania Marzannę Piekarską-Drążek, sędzię Sądu Apelacyjnego w Warszawie, za respektowanie orzeczeń unijnych. Sędzia orzekała także w Ostrołęce. W jej obronie stanęli obywatele oraz sędziowie i pracownicy wymiaru sprawiedliwości w Ostrołęce i Warszawie. 

Decyzję ministra podało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

- Minister Ziobro odsunął od orzekania Sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie Marzanę Piekarską-Drążek za respektowanie orzeczeń TSUE i ETPCz. Chodzi o uchylenie postanowień neoSO Beaty Adamczyk-Łabudy, która obsługiwała biuro rzecznika dyscyplinarnego - pisze Iustitia.

Reklama

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek zawieszona

Sędzia Marzanna Piekarska-Drążek orzekała także w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Podczas minionego protestu wymiaru sprawiedliwości w naszym mieście, uczestnicy stanęli w jej obronie.

- Nasza koleżanka Marzanna Piekarska-Drążek ma być pociągnięta do odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej za wydane orzeczenie, osoba ciesząca się niezwykłym autorytetem i szacunkiem środowiska sędziowskiego - mówił sędzia Ryszard Warda.

W obronie stają sędziowie i obywatele

Niepokojące przewidywania potwierdziły się. Sędzia została zawieszona w orzekaniu przez ministra Ziobrę. Przez kraj przetoczyły się kolejne głośne protesty w obronie niezawisłości sędziowskiej oraz wolności sądów.

- Jest coś bardzo niedobrego, gdy bardzo dobrych sędziów, przyzwoitych ludzi traktuje się w taki sposób, jak panią sędzię. Jestem tu, bo już nie wiemy, jak inaczej można wobec tego protestować. Może społeczeństwo zwróci na to uwagę - to nie jest obrona praworządności czy przeciwstawianie się anarchii, to jest coś, co tę praworządność niweczy i ja przeciwko temu, jako obywatel i sędzia, protestuję. Jesteśmy z panią, pani Marzanno - mówił sędzia Michał Laskowski, prezes Izby Karnej.

Reklama

Głosów w obronie sędzi było znacznie więcej. Mówili nie tylko pracownicy wymiaru sprawiedliwości, ale też obywatele.

- Za to, że człowiek zachowuje się zgodnie z Konstytucją, zgodnie z ustawami i naszą etyką zawodową, jesteśmy atakowani. Tacy sędziowie jak Piotr, Igor, Krzysztof a teraz i Marzanna to przyczynek do dyskusji, jak długo to będzie jeszcze trwało, jak długo ci sędziowie będą szykanowani, jak długo wielu sędziów będzie się bało do nich dołączyć. Marzanna jest drogowskazem, wzorcem dla wszystkich sędziów młodego pokolenia. Ona powinna być już dawno w Sądzie Najwyższym - mówił sędzia Marek Celej.

" Nie mam możliwości, żeby złamać sobie kark w trzech miejscach"

Podczas protestu głos zabrała też sędzia Marzanna Piekarska-Drążek.

- Nie mam takiej możliwości, żeby złamać sobie kark w trzech miejscach, wychodzić na salę i udawać, że wyroki, które wydaję są bezpieczne, po prostu nie potrafię tego zrobić. Ja nie widzę wartości społecznej w złamanym sędzi. Dzisiaj przymknę oko na to, jutro na tamto. Nasze kręgosłupy może pochylić tylko dwukilogramowy łańcuch sędziowski z orłem, może pochylić opieka nad kimś, kogo kochamy, ale nie damy sobie złamać kręgosłupa w tak ordynarnym zamachu - mówiła Marzanna Piekarska-Drążek

Protest niósł się daleko, padło wiele ważnych słów, słowa wypisano na ulotkach i banerach, skandowano hasła. Jak długo jeszcze wymiar sprawiedliwości będzie musiał domagać się wolności i niezawisłości?

Reklama

Zobacz też:

Ostrołęccy sędziowie protestują. "Sytuacja zmierza do chaosu i destabilizacji wymiaru sprawiedliwości" (zdjęcia, wideo)

Fot. kadr z wideo

Wyświetleń: 3737 komentarze: -
26.01.2022, 13:08r. Drukuj
Powrót