piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Skarbonki od Stora Enso na 30 finał WOŚP. Są też limitowane, złote puszki!

Stora Enso od 24 lat gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! 225 tysięcy sztuk - tyle standardowych, tekturowych skarbonek wyprodukowała Stora Enso na 30. finał WOŚP, który dedykowany jest dziecięcej okulistyce. Na jubileusz zbiórki wyprodukowano limitowaną edycję złotych skarbonek!

To wyjątkowy finał, dlatego powstała edycja limitowana w ilości 3 tysięcy sztuk złotych skarbonek. Wszystko dla uczczenia owocnej - 24-letniej współpracy Fundacji WOŚP i Stora Enso, ale też, aby złote skarbonki swoim blaskiem otwierały oczy na prawdziwie szlachetny cel - pomoc potrzebującym.

Reklama

Stora Enso gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od 24 lat

- Jubileuszowy finał WOŚP jest świadectwem, że warto grać dla dobra potrzebujących. Entuzjazm, który towarzyszy tej najgłośniejszej Orkiestrze świata napełnia pozytywną energią i radością wszystkich zaangażowanych we wspólne działania. Pozostajemy pełni podziwu dla wytrwałości w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi i jesteśmy dumni z bycia partnerem WOŚP od 24 lat. Wierzymy, że kolejne lata pozwolą nam rozwijać współpracę, aby wspólnie "czynić to co dobre dla ludzi oraz planety" - mówi Tomasz Żebrowski, Prezes Zarządu Stora Enso Poland S.A.

Skarbonki zostały przygotowane w Zakładzie Produkcji Opakowań w Mosinie. Stora Enso, światowy lider trendów w kategorii opakowań produkowanych z materiałów odnawialnych wierzy, że już wkrótce będzie możliwe całkowite odejście od materiałów na bazie surowców kopalnych. Sprzyja temu niezwykły wzrost wrażliwości ekologicznej w społeczeństwach praktycznie wszystkich krajów. Skarbonka jest dedykowana nie tylko ludziom, ale także całej naszej planecie. Stora Enso idzie od wielu lat ramię w ramię z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zaangażowani w Finale zadbają o to, aby po zakończeniu zbiórki tekturowe skarbonki trafiły do ponownego przetworzenia.

- Jesteśmy bardzo dumni, że Stora Enso po raz kolejny przeniosła nasz niezwykle kolorowy i radosny projekt na puszki, z którymi w styczniu, na całym świecie, kwestować będą tysiące wolontariuszy - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Reklama

Finałowe skarbonki to piękna historia. To już ponad 3 miliony puszek!

Dotychczas Stora Enso przekazała orkiestrze 3 miliony sztuk skarbonek. Z okazji 30. finału liczba ta zwiększyła się o kolejne 225 000 sztuk. Prototyp słynnej dziś skarbonki z tektury powstał 24 lata temu, a jej wymiary wynosiły wówczas 210x60 mm. Hojność darczyńców miała wpływ na zmianę rozmiaru skarbonki, która w 2005 roku została powiększona o 13 proc. i tak pozostało do dziś, a jej obecny wymiar to 230x60 mm.

Sama konstrukcja skarbonki przez 24 lata produkcji praktycznie nie uległa modyfikacji. W pierwszych latach produkcji modyfikowana była jedynie forma otworu przez który wrzucane są pieniądze. W poszukiwaniu najlepszej formy kształtu, otwory wrzutowe zmieniały się od tych z pofalowanym brzegiem, poprzez formę z podwójnymi klapkami, aby w 8. finale wrócić do formy z pełnym wycięciem. Kolejne finały to już wyłącznie otwory z klapką, zapewniające bezpieczeństwo wrzucanych do skarbonek środków pieniężnych.

Reklama

Proces produkcji skarbonek

Produkcja skarbonki to proces wieloetapowy, który rozpoczyna się od wydruku skarbonki na papierze. Wydrukowany arkusz jest następnie wklejany do tektury dwuwarstwowej z odkrytą falą, w wyniku czego powstaje materiał 3-warstwowy. Kolejnym, najbardziej widowiskowym, a zarazem ostatnim, elementem produkcji jest sztancowanie, czyli wycinanie skarbonki z zadrukowanych arkuszy, które trwa 16 godzin.

Średnia prędkość wykrawania skarbonki to 5 tys. szt. na godzinę, w cały proces przygotowania i produkcji finałowej skarbonki zaangażowanych jest 30 osób.

Skarbonka została wyprodukowana z materiałów odnawialnych i w 100 proc. nadaje się do recyklingu. W zastosowanych farbach do nadruku stosowane są oleje roślinne, które są neutralne w procesie recyklingu.

Źródło treści i zdjęcie: Stora Enso

Wyświetleń: 1873 komentarze: -
11:14, 27.01.2022r. Drukuj