piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce z wielką pompą. Przyjadą prominentni politycy?

Inicjatorzy i entuzjaści Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce z niecierpliwością czekają na otwarcie obiektu. Oficjalne zapowiedzi wskazują, że już 1 marca tego roku uruchomienie placówki może się dokonać z wielką pompą, przy udziale lokalnych działaczy oraz prominentnych polityków z najwyższych szczebli władzy.

Historia ostrołęckiego muzeum poświęconego Żołnierzom Niezłomnym i podziemiu antykomunistycznemu sięga roku 2013, gdy Rada Miasta Ostrołęki podjęła 28 lutego 2013 uchwałę o powołaniu do życia Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Reklama

Wymyślili i wybudowali

Pomysł o powstaniu takiej instytucji kiełkował w głowach lokalnych samorządowców już znacznie wcześniej. Inicjatorami byli m.in. ówczesny prezydent a obecny dyrektor muzeum Janusz Kotowski oraz poseł na Sejm RP Arkadiusz Czartoryski. Inicjatywa, poparta przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, zaczęła nabierać rozpędu.

Po pozyskaniu środków zewnętrznych rozpoczęła się żmudna przebudowa dawnego aresztu śledczego w Ostrołęce. W lutym 2019 roku ukończono budowę kładki nadziemnej przy muzeum, a 1 marca 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie placówki i przekazanie kluczy z udziałem premiera RP oraz ministra Glińskiego.

Budowano wbrew nieprzychylnym opiniom części mieszkańców miasta, którym inicjatywa wydała się zbyt kosztowna i niepotrzebna w skali lokalnej, podobnie jak nadziemna kładka przy obiekcie.

Pod koniec 2021 roku dowiedzieliśmy się, że za sterami muzeum stanie Janusz Kotowski, były prezydent miasta, który po przegranych wyborach samorządowych na chwilę znalazł posadę w Elektrowni Ostrołęka. Po epizodzie w energetyce został mianowany dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Pięcioletnią kadencję rozpoczął 1 stycznia 2022 roku.

Reklama

Niewiele do zwiedzania

Dyrekcja już zapowiada, że wciąż pracuje nad tym, aby placówka miała co zaoferować zwiedzającym. Trwają prace nad realizacją wystawy stałej, do której wciąż dochodzą nowe instalacje. W planach jest wirtualna strzelnica, kino, księgarnia, sklepik, a nawet ekspozycja terenowa. Niestety, mimo wysiłków, oferta jest obecnie bardzo uboga. Czy muzeum zainteresuje prezydenta i premiera? Dyrektor chce eksponaty pożyczać.

- Chcemy, żeby w naszej ekspozycji były, choćby czasowo, te rzeczy, które są w zasobach innych muzeów. Także i z tych placówek, których zakres działalności nie dotyczy Żołnierzy Wyklętych. Szukamy różnych rozwiązań - mówił Janusz Kotowski dla "Naszego Dziennika".

Na otwarciu muzeum w Ostrołęce spodziewamy się ważnych polityków

Według naszych nieoficjalnych informacji, na otwarciu będą prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury Piotr Gliński. Czy na otwarcie zjadą jeszcze inni prominentni politycy i działacze? Nie wiemy. Wiadomo jednak, że otwarcie ma się odbyć z wielką pompą. Obecni będą na pewno politycy i działacze Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu

W tym samym dniu mogą odbywać się uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstało w Warszawie, w budynku po areszcie przy ul. Rakowieckiej. Placówka działa od 2016 roku. Czy nie będzie to kolidowało z planami w Ostrołęce? Kto kogo zaszczyci swoją obecnością?

Reklama

Zobacz też:

Muzeum Żołnierzy Wyklętych otworzą 1 marca 2022 roku. Będzie wystawa, kino, wirtualna strzelnica i... pożyczone eksponaty

Wyświetleń: 12175 komentarze: -
09:02, 29.01.2022r. Drukuj