piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Pamiętajmy o ostrołęckich Żydach. W 1916 roku stanowili większość mieszkańców Ostrołęki

W styczniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który uchwalono w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Większość Żydów z Ostrołęki zamordowano w Treblince i innych obozach zagłady.

Żydzi zaczęli osiedlać się w Ostrołęce w ostatnim dziesięcioleciu osiemnastego wieku. W mieście wybudowano synagogi. Żydzi były doskonałymi rzemieślnikami: szewcami, krawcami, stolarzami, rymarzami, kowalami, kapelusznikami itp.

Reklama

- W 1794 r. wyznaczono teren pod cmentarz żydowski. Zbudowano także synagogę. Jeden z pierwszych rabinów nosił imię Izaak. (...) W 1916 r. Żydzi stanowili w mieście społeczność liczącą 4110 osób - wobec 4907 ogółu mieszkańców - czytamy na stronie sztetl.org.com.

Na stronie tej opisano historie społeczności żydowskiej w Ostrołęce i udostępniono archiwalne zdjęcia z Ostrołęki np. pocztówkę z 1926 roku.

Wojska niemieckie zajęły Ostrołękę 10 września 1939 r. Nazwę Ostrołęka zmieniono na Scharfenwiese. Żydom zamieszkującym Ostrołękę rozkazano opuścić ją w ciągu 2 godzin, jednak delegacja żydowska została przyjęta przez landrata (starostę) i czas przedłużono do 2 dni. Większość Żydów z Ostrołęki zamordowano w Treblince i innych obozach zagłady. Osoby, które przetrwały założyły Organizację Imigrantów z Ostrołęki w Izraelu (Organisation of Immigrants from Ostroleka in Israel).

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia. Jest to rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Reklama

Więcej na podobny temat

Historia społeczności żydowskiej w Ostrołęce

Organisation of Immigrants from Ostroleka in Israel (zdjęcia Żydów z Ostrołęki w Izraelu)

Wyświetleń: 4449 komentarze: -
12:12, 31.01.2022r. Drukuj