sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jak długo trzeba czekać na wycenę nieruchomości w Warszawie? Jakie dokumenty będą niezbędne?

 Marzysz o własnym mieszkaniu w stolicy Polski? A może chcesz sprzedać lokal znajdujący się w Warszawie? Bez względu na to, czy kupujesz, czy sprzedajesz, powinieneś zadbać o dokładną analizę cenową posesji. Jak wycenić nieruchomość? Sprawdźmy! 

Jak długo trwa wycena nieruchomości?

Bardzo trudno udzielić precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z kilku kwestii, pośród których na pewno trzeba wskazać na rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości. Zgodnie z literą prawa, taki operat szacunkowy wykonuje osoba piastująca konkretne stanowisko urzędnicze.

Na wycenę składa się wiele różnych zmiennych. Tworząc wiążącą prawnie wycenę, bierze się pod uwagę między innymi udział w gruntach wspólnych, obciążenie posesji różnymi zobowiązaniami (kredyty, hipoteka, zajęcia komornicze) czy ewentualną współwłasność. Urzędnik ocenia też stan techniczny, a także analizuje dane, biorąc pod uwagę wartość podobnych nieruchomości znajdujących się nieopodal. Uzyskanie operatu szacunkowego to zwykle usługa płatna, a w przypadku skomplikowanej sytuacji własnościowej, dokument możemy otrzymać nawet po upływie kilku tygodni.

Na szczęście możliwa jest też wycena nieruchomości w Warszawie online - taką usługę świadczy m.in. firma SonarHome, która działa na lokalnym rynku od 2017 roku. Model działania opiera się tutaj na algorytmach, które biorą pod uwagę setki zmiennych, które są analizowane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu propozycję cenową poznamy w zaledwie kilka sekund, na dodatek za darmo.

Reklama

Czym jest wycena nieruchomości metodą deweloperską?

Pod wieloma względami można uznać ją za analizę porównawczą. Deweloper patrzy m.in. na lokalizację, stan techniczny, rozkład pomieszczeń i ich funkcjonalność oraz na jakość wykończeń. Może to być na przykład standard deweloperski podstawowy lub podwyższony.

W tym modelu bierze się też pod uwagę cechy wyróżniające inwestycję na tle otoczenia. Mogą to być na przykład takie udogodnienia, jak wyciszone windy, system monitoringu wewnętrznego, a nawet ciekawa architektura czy siłownia dostępna tylko dla lokatorów. 

Można stwierdzić, że wycena deweloperska nie ma stałych punktów odniesienia, które będą dokładnie takie same w różnych częściach Polski. Wycena deweloperska z założenia jest elastyczna. Firma weźmie pod uwagę zupełnie inne zmienne dla Warszawy, a inne dla Aglomeracji Śląskiej czy Szczecina. 

Jak długo trzeba czekać na propozycję cenową?

Wszystko zależy od tego, kto robi wycenę nieruchomości. Jeśli interesuje nas operat szacunkowy, którego moc prawna będzie w pełni wiążąca, to musimy uzbroić się w cierpliwość, a także liczyć się z tym, że za taki dokument będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych. 

Jeśli skorzystamy z oferty takiego serwisu, jak SonarHome, to kwotę poznamy o wiele szybciej. Warto zwrócić też uwagę na to, że nasze mieszkanie możemy odsprzedać bezpośrednio do firmy. W takiej sytuacji, jeśli obie strony zgodzą się co do ceny, cały proces powinien trwać nie więcej niż tydzień.

Najlepsze serwisy pomogą nam też szybko kupić mieszkanie. Można skorzystać na przykład z dni otwartych, by osobiście zapoznać się z ich stanem technicznym, a także wyszukać interesujący nas lokal według wielu różnych parametrów: od powierzchni użytkowej, przez liczbę pokoi, na udogodnieniach (bliskość parków, metra, usług publicznych) i statusie (do remontu, do wprowadzenia) kończąc.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 737 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:00, 01.02.2022r. Drukuj


Powrót