piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Nocny hałas z ostrołęckiej mleczarni. Niezależne pomiary wykazały przekroczenia norm! (zdjęcia, wideo)

Na hałas dobiegający z mleczarni w Ostrołęce skarżą się mieszkańcy nie tylko osiedli domów jednorodzinnych położonych w bezpośrednim sąsiedztwie, ale też oddalonych bloków na osiedlu Centrum. Uciążliwe "buczenie" uprzykrza życie zwłaszcza w ciepłe dni. Wyniki niezależnych pomiarów są dla mleczarni druzgocące!

Problem uporczywych hałasów dobiegających z zakładu produkcyjnego firmy Piątnica w Ostrołęce znane są ostrołęczanom od wielu lat. To przede wszystkim uciążliwy hałas w nocy, określany jako męczące "buczenie". Zauważalne jest także charakterystyczne zjawisko zwiększenia hałasu na dziedzińcach wewnątrz osiedli wielorodzinnych np. zabudowy blokowej na os. Centrum.

Reklama

Pytania czytelników i organizacji ekologicznych pozostały bez odpowiedzi

Już w 2017 i 2018 roku podejmowaliśmy próby dotarcia do źródła nocnych dźwięków, które słyszalne są nie tylko w Ostrołęce, ale też w podmiejskich wsiach, jak chociażby w Goworkach w gminie Rzekuń. Niestety, mimo próśb o wyjaśnienie sytuacji, które skierowaliśmy wówczas do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy, nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania i skargi nadsyłane przez czytelników.

Postanowiliśmy pójść o krok dalej i sprawdzić, jakie jest rzeczywiste natężenie tych hałasów. Współpracę z nami w tym zakresie podjęło stowarzyszenie Forum Ekologiczo-Edukacyjne (FE-E), którego przedstawicielem jest jego prezes Bartosz Sęk, ekspert ds. ESG, od ponad 20 lat związany z działaniami na rzecz ochrony środowiska, pracował m.in. w Ministerstwie Środowiska oraz jako konsultant w makro- i mezoskalowych środowiskowych projektach badawczych w Anglii, Szwajcarii i Holandii.

Poszukiwanie źródła hałasu

Stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działanie na rzecz ochrony środowiska, otrzymywało coraz więcej zapytań od zaniepokojonych hałasem mieszkańców Ostrołęki. Należało podjąć konkretne działania. Na początku 2021 roku, po przeanalizowaniu źródeł hałasu w mieście, stowarzyszenie pytało OSM Piątnica o wpływ zakładu na klimat akustyczny miasta. Z uwagi na brak odpowiedzi, postanowiono sięgnąć głębiej.

- Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Warszawie przekazał nam sprawozdanie z badań hałasu OSM Piątnica z listopada 2019 roku. Pomiary hałasu wykonane przez OSM Piątnica wykazały dotrzymanie norm środowiskowych zarówno dla pory dnia, jak również pory nocnej. Powyższe byłoby nas wystarczającym dowodem na brak wpływu instalacji, gdyby nie sytuacja rzeczywista, czyli wyraźny i uciążliwy hałas, którego źródłem wydawał się zakład - mówi nam Bartosz Sęk, prezes Forum Ekologiczo-Edukacyjnego.

Reklama

Kluczowa decyzja: wykonanie pomiarów akustycznych w terenie

Stowarzyszenie postanowiło zająć się sprawą szczegółowo. Zespół, który na co dzień zajmuje się wykonywaniem badań i analiz środowiskowych, po krótkich konsultacjach z akustykiem zdecydował, że należy przeprowadzić pomiary sprawdzające.

- Wykorzystaliśmy do tego mierniki i analizatory akustyczne klasy 1 wraz z dedykowanym kalibratorem, żeby zapewnić pomiarom wysoki poziom ufności. Pomiar przeprowadziliśmy w porze nocnej, celem wykluczenia wpływu hałasu komunikacyjnego z przyległych ulic na nasze wyniki. Wytypowaliśmy dwa najbliżej położone punkty z zabudową mieszkaniową jednorodzinną - rejon "Śródmieście Płn. - 11 Listopada" w Ostrołęce wraz z punktami pomiarowymi - mówił Bartosz Sęk.

Szybko udało się zlokalizować źródło hałasu. W porze nocnej, z uwagi na brak innych źródeł hałasu, w tym także przejeżdżających samochodów, charakterystyczne "buczenie" było wyraźnie słyszalne i z łatwością można było zidentyfikować źródło, nie tylko za pomocą uszu, ale też poszerzonej analizy wyników w pasmach.

Co na to ratusz?

Sprawę hałasu z mleczarni oraz pytania o dopuszczalne normy wysłaliśmy do Urzędu Miasta w Ostrołęce. Według informacji przekazanych przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Ostrołęki udzielającą Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy pozwolenia zintegrowanego - zakład jest zobowiązany do wykonywania raz na dwa lata pomiarów hałasu w środowisku pochodzącego z instalacji lub urządzeń, z uwzględnieniem specyfiki pracy źródeł hałasu - na granicy zakładu od strony najbliższej zabudowy mieszkaniowej.

- Ostanie badania zostały przeprowadzone 27 listopada 2021 r. - informuje wydział.

Jakie są normy hałasu? Zakład wskazuje, że ich nie przekracza

- Z przedłożonych przez zakład Prezydentowi Miasta Ostrołęki efektów pomiarów wynika, że nie zostały przekroczone dopuszczalne poziomy hałasu. W związku z tym nie ma podstaw prawnych do zobowiązywania zakładu do podejmowania działań związanych z przekraczaniem poziomów hałasu - informuje urząd miasta.

Jak podaje ratusz, dla najbliższej strefy chronionej akustycznie - dopuszczalny poziom hałasu wynosi:

LAeq D - 55 dB w porze dziennej w godz. 6.00-22.00

LAeq N - 45 dB w porze nocnej w godz. 22.00-6.00.

Wynik niezależnych pomiarów w porze nocnej: Przekroczenie norm o ponad 14 decybeli!

Jak dane urzędu i sprawozdania zakładu mają się do niezależnych pomiarów? Wyniki mocno odbiegają od przedstawionych norm! W najmniej optymistycznym wariancie normy te mogą być przekroczone o ponad 14 decybeli! To zatrważająco dużo!

- Po rozstawieniu masztu pomiarowego w punkcie nr 2 (okolice domów jednorodzinnych przy ul. gen. Maczka) poziom hałasu nas zaskoczył. Trzy serie pomiarowe wskazały odpowiednio: 53,8 / 54,0 / 54,0 dB. Po przeniesieniu masztu wraz z analizatorami akustycznymi do punktu pomiarowego numer 1 hałas był jeszcze wyższy: 58,8 / 59,3 / 59,2 dB. Wartość dopuszczalna w obu punktach, w porze nocnej to zaledwie 40 dB - tłumaczy Bartosz Sęk.

Wyniki badań pokazały znaczące przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu generowanych przez instalację przemysłową.

- Podejmując statutowe zobowiązanie upowszechniania wiedzy o środowisku i jego stanie postanowiliśmy podzielić się wynikami naszych prac z czytelnikami "Mojej Ostrołęki". Poinformujemy również zakład wraz z prośbą o konstruktywne ustosunkowanie się do stwierdzonych przekroczeń, mamy nadzieję, że tym razem otrzymamy odpowiedź oraz że nasze wspólne działania doprowadzą do poprawy jakości środowiska w naszym mieście - mówi Bartosz Sęk, prezes Forum Ekologiczno-Edukacyjnego.

Reklama

Dlaczego jest tak głośno i jak to na nas wpływa?

Hałas to najpoważniejszy ze środowiskowych zagrożeń zdrowia czynnik ze względu na jego powszechność. Jesteśmy mu poddawani w pracy, na ulicach, w samochodzie, dlatego tak ważna powinna być dla nas dbałość o klimat akustyczny w naszym otoczeniu.

- Problemy zdrowotne powstające wskutek narażenia to nie tylko stopniowa utrata słuchu, lecz również tzw. zagrożenia poza słuchowe, w tym choroby układu krążenia (zawały, nadciśnienie), przewlekłe zmęczenie, a nawet przedwczesne starzenie. Wykonane przez nas badania dowodzą, że istnieją w naszym otoczeniu źródła, przy których przechodzimy obojętnie każdego dnia, będąc na nie narażonymi. Niektóre z nich nie przekraczają dopuszczalnych poziomów, inne być może tak. W mieście wielkości Ostrołęki nie ma skutecznych, zintegrowanych metod na poprawę jakości życia mieszkańców w zakresie narażenia na hałas, dlatego starajmy się sami wpływać na otoczenie poprzez propagowanie prawidłowych nawyków, ponieważ nawet systemy zarządzania środowiskiem wdrażane przez wiele zakładów nie zawsze dają stuprocentową ochronę mieszkańców przed narażeniem na nadmierny hałas - mówi prezes Forum Ekologiczno-Edukacyjnego.

Zakład nabrał wody w usta

Pytania w tej sprawie przesłaliśmy także do SM Piątnica, zarówno do siedziby głównej w Piątnicy, jak i zakładu w Ostrołęce. Pytaliśmy o wyniki badań emitowanego hałasu, a także o działania, jakie podejmuje zakład w związku z przekraczaniem norm hałasu emitowanego przez urządzenia w Ostrołęce.

Niestety, do czasu publikacji zakład nie ustosunkował się do naszych pytań, a próba nawiązania kontaktu telefonicznego z osobą kompetentną w tym zakresie nie powiodła się. Do tematu wrócimy.

Zobacz więcej:

Skrzynka skarg: Warkot mleczarni nie daje spać

Skrzynka skarg: Uciążliwy hałas z mleczarni

Zakład produkcyjny OSM Piątnica w Ostrołęce rozbudowuje się. Powstaje magazyn wysokiego składowania (wideo z drona)

Zobacz zdjęcia:
Mleczarnia w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Mleczarnia w Ostrołęce

Wyświetleń: 16158 komentarze: -
11:06, 02.02.2022r. Drukuj