piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Kosiniak-Kamysz: "W Ostrołęce przepalili miliard złotych. Będę o tym przypominał" (wideo)

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w środę 2 lutego był gościem programu "Onet Rano". W rozmowie z prowadząca Beatą Tadlą mówił mi.n. o niedoszłej inwestycji w blok węglowy w naszym mieście. "W Ostrołęce przepalili miliard złotych, będę o tym przypominał" - powiedział. 

"Onet Rano" to program, w którym rozmowy z gośćmi prowadzone są w nietypowej formie - podczas jazdy samochodem. W środę na miejscu pasażera-rozmówcy zasiadł lider PSL - Władysław Kosiniak Kamysz.

"Przepalili miliard w Ostrołęce"

Polityk skrytykował sposób wydawania przez rządzących publicznych pieniędzy. Jako przykład podał niedoszły blok węglowy w Ostrołęce.

Reklama

- Wydają miliardy na co? Przepalili miliard w Ostrołęce. Będą o tym przypominał wielokrotnie, bo wybudować blok węglowy i zburzyć blok węglowy i powiedzieć, że tu się nic nie stało. Ten miliard złotych mógł pójść na wiele innych rzeczy - mówił Kosiniak-Kamysz.

W opinii Kosiniaka-Kamysza pieniądze zmarnowane w Ostrołęce mogłyby wesprzeć polską służbę zdrowia w walce z pandemią.

Fiasko elektrowni węglowej w Ostrołęce

Elektrownia C w Ostrołęce miała być ostatnią w Polsce dużą elektrownią węglową. Zakładano, że zostanie uruchomiona w 2024 r. i posłuży co najmniej 40 lat. Pomysł na jej budowę powstał już w 2008 roku, jednak umowę podpisano dopiero 10 lat później - w 2018 roku. Budowę bloku C elektrowni rozpoczynano wielokrotnie, z wielką pompą. Plac budowy stawał się polem przedwyborczych wieców oraz miejscem głoszenia obietnic i sukcesów. Inwestycję realizowano, choć brakowało miliardów na jej pełne ukończenie. W lutym 2020 roku spółki odpowiedzialne za realizacje zadania podjęły decyzję o wstrzymaniu inwestowania i zawieszeniu budowy. Inwestycję przejął Orlen, zapadła też decyzja o zmianie metody zasilania elektrowni - z węglowej na paliwo gazowe.

Reklama

Gdy faktem stała się zmiana koncepcji zasilania ostrołęckiej elektrowni i z węglowej przemianowano ją na gazową, zapadła decyzja - rozbiórka. Do demontażu poszczególnych elementów zaczętej elektrowni przystąpiono na początku 2021 roku. Najpierw zdemontowano konstrukcję chłodni kominowej czyli tzw. ring. Największym wyzwaniem były dwa ogromne, wysokie na ponad sto metrów pylony. Nie zdecydowano się na użycie materiałów wybuchowych, a na mozolne odcinanie poszczególnych fragmentów budowli. W ten sposób z tygodnia na tydzień wieże stawały się coraz niższe.

Pylony elektrowni zostały rozebrane. Według zapowiedzi, budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce ma się rozpocząć w pierwszym kwartale 2022 r. i zakończyć do 2025 roku.

Pełny odcinek "Onet Rano" można obejrzeć poniżej:

Fot. kadr z wideo

Wyświetleń: 2803 komentarze: -
15:43, 03.02.2022r. Drukuj