piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcka policja objaśnia, jak stosować zasadę ograniczonego zaufania

Ostrołęcka policja radzi, jak stosować zasadę ograniczonego zaufania w praktyce. Ważne jest, aby ostrożnie dzielić się prywatnymi informacjami, nie działać pod presją czasu, którą ktoś stara się wywołać - nie podpisywać niezrozumiałych dokumentów. Jeśli jakaś okazja wydaje się wyjątkowa, może być oszustwem.

Poniżej przekazujemy porady ostrołęckiej policji.

Reklama

Prośba o pieniądze

W takim przypadku upewnij się, czy osoba, za którą się podają telefonicznie, faktycznie potrzebuje pomocy. Oddzwoń do niej. Jeżeli nie możesz się z nią skontaktować, lepiej zrezygnuj z udzielenia pomocy.

Wyjątkowa okazja - za darmo

Nie ma nic za darmo. Okazyjnie niska cena może oznaczać, że towar pochodzi z kradzieży. W pudełku ze złotem możesz znaleźć tombak, a w pliku banknotów pociętą gazetę.

Weryfikator pracownika

Każdy pracownik "gazowni", "elektrowni" czy "kablówki" posiada identyfikator. Żądaj jego okazania. Jeżeli masz wątpliwości, zadzwoń do jego miejsca pracy. Numer znajdziesz na rachunku lub w książeczce opłat. Ważne, aby nie prosić o numer telefonu osób, które chcą dostać się do twojego mieszkania.

Nieczytelna umowa

Jeżeli chcesz skorzystać z usługi, np. wymiany okien, zamów osobiście wizytę przedstawiciela. Zapoznaj się z warunkami umowy i przedyskutuj je z kimś bliskim. Zawieraj umowy tylko na piśmie. Do usług proponowanych przez akwizytorów podchodź z najwyższą ostrożnością. Zastanów się dwa razy czy proponowany towar lub usługa jest potrzebna.

Prywatne informacje i opowieści o rodzinie

Nie udzielaj osobom, których nie znasz, informacji o sobie, swojej rodzinie, posiadanych kosztownościach oraz oszczędnościach. Twoje dane osobowe są prawnie chronione i od ciebie zależy komu i w jakim celu je udostępnisz.

Nieznajomy przy drzwiach

Nie otwieraj drzwi do mieszkania ani wejściowych na klatkę schodową osobom, których nie znasz lub sam nie zapraszałeś.

Kieszonkowcy

Kradzieże kieszonkowe są popełniane pod pozorem sztucznego tłoku, którego powinieneś unikać. Płacąc nie pokazuj całej zawartości portfela. Staraj się regulować należność odliczoną kwotą pieniędzy. Zabieraj tylko te dokumenty, które są niezbędne na zakupach. Jeżeli posiadasz kartę płatniczą, nie ujawniaj swojego numeru PIN ani nigdzie go nie zapisuj. Gdy utracisz swoje dokumenty, zastrzeż je, powiadom policję (gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa) oraz zawiadom najbliższy organ gminy, by wyrobić nowy dokument.

Bezpieczeństwo na przejściu

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania również wobec uczestników ruchu drogowego. Przechodź przez jezdnię w wyznaczonym miejscu zachowując szczególną ostrożność.

Policja prosi o kontakt w przypadku jakichkolwiek podejrzeń.

Wyświetleń: 1022 komentarze: -
10:23, 06.02.2022r. Drukuj