sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

100 lat temu uchwalono ustawę o państwowej służbie cywilnej

100 lat temu, w niecałe trzy lata od odzyskania przez Polskę niepodległości, Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. Stanowiła ważny element odradzającej się państwowości. Obecnie liczba członków korpusu służby cywilnej wynosi 11 tys. Święto służby cywilnej w policji obchodzone jest od 2009 roku.

Ostrołęcka policja przypomina, że odbudowa państwa byłaby niemożliwa bez profesjonalnej służby cywilnej - od niej Polska zaczęła tworzenie niepodległej struktury państwowej. Model służby cywilnej tworzony w 1918 roku nawiązywał do rozwiązań funkcjonujących w administracji zaborców.

Reklama

- Ustawa o służbie państwowej weszła w życie 17 lutego 1922 roku i obowiązywała aż do wybuchu wojny, a potem jeszcze przez 30 lat w powojennej Polsce. W 1974 roku została zniesiona przez znowelizowany kodeks pracy. Po przełomie 1989 roku powstawały różne koncepcje nowoczesnej służby cywilnej, wreszcie w lipcu 1996 roku przyjęto nową ustawę. Została ona zmieniona w marcu 2009 roku i obowiązuje do dzisiaj - czytamy na stronie Komendy Głównej Policji w Ostrołęce.

W policji zatrudnionych jest 24 600 pracowników - w tym ponad 11 tysięcy to członkowie korpusu służby cywilnej, z czego ponad 9 tysięcy stanowią kobiety. Choć nie noszą mundurów, wykonują ważną pracę, wspomagającą służbę policjantów. Pełnią różne funkcje - m.in. dbają o komputery, wprowadzają dane do systemów, z których później korzystają funkcjonariusze, naprawiają i konserwują sprzęt i radiowozy, organizują przetargi na zakup środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania komend, zarządzają logistyką w komendach wojewódzkich, są naczelnikami wydziałów.

Życzenia Komendanta Głównego Policji z okazji stulecia służby cywilnej można przeczytać na stronie ostrołęckiej policji.

Fot. Komenda Głównej Policji w Ostrołęce

Wyświetleń: 1360 komentarze: -
14:25, 17.02.2022r. Drukuj