środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Podczas rosyjskiej inwazji w Ukrainie pamiętajmy o mieście partnerskim Ostrołęki (wideo)

Wyrażając wsparcie dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy należy pamiętać o Pryłukach - mieście partnerskim Ostrołęki. Miasto leży na północy Ukrainy, w obwodzie czernihowskim nad rzeką Udaj. Jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i turystycznym. Ostrołękę i Pryłuki łączy wiele podobieństw.

Co łączy Pryłuki i Ostrołękę?

Miasta mają podobną liczbę mieszkańców. Liczba mieszkańców Pryłuków w 2017 roku wynosiła 55 643. Oba miasta leżą w podobnej odległości od stolic. Pryłuki znajdują się 140 km na wschód od Kijowa. Pierwsza historyczna wzmianka o Pryłukach pochodzi z 1085 roku. Z kolei początku istnienia Ostrołęki dopatruje się w osadzie targowej z piastowskim grodem obronnym z X wieku istniejącym w rejonie wsi Nowy Susk. Mieszkańcy obu miast mają także podobne miejsca pracy - wiele osób pracuje w zakładach mięsnych. W Pryłukach w 1986 r. uruchomiono duży zakład mięsny.

Poza wymienionymi korelacjami warto pamiętać, że Pryłuki występują w biografii zasłużonego dla Polski dowódcy wojskowego. W 1881 urodził się tam Feliks Bołsunowski - polski dowódca wojskowy, pułkownik pilot i obserwator balonowy Wojska Polskiego II RP.

Relacje dyplomatyczne

We wrześniu 2019 roku w Ostrołęce gościła delegacja z miasta partnerskiego Pryłuki - burmistrz Olha Popenko, jej zastępca Ruslan Kotliar oraz szefowie dwóch miejskich spółek: Vyacheslav Khort i Gavrysh Andriy.

Charakterystyczne dla miasta

Pryłuki znane są jako miasto Międzynarodowego Festiwalu Młodzieży "Barwy Sztuki" - "Mystetski Barvi". Charakterystyczne zabytki to: skarbnica pułkowa z 1708 r., Sobór Przemienienia Pańskiego w stylu barokowym z lat 1710-1720, cerkiew św. Mikołaja z lat 1717-1720, Sobór Narodzenia Bogurodzicy w stylu klasycystycznym z lat 1806-1815, Dom Tarnowskich z XIX w.

Reklama

Aktualne informacje

Obecnie w mieście działa kilkanaście redakcji gazet i czasopism. Aktualności zamieszczane są m.in. na stronie "Priluki City". Jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę serwis informował, że w mieście wyznaczono niemal 50 schronów. Mieszkańcy byli też proszeni o uprzątnięcie piwnic, które mogłyby posłużyć za schronienia.

Fot. kadr z filmu "Фильм про Прилуки" na kanale YouTube "Съемки с квадрокоптера"

 

Wyświetleń: 10376 komentarze: -
00:43, 01.03.2022r. Drukuj