piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęcki szpital przygotował informator dla pacjentów z Ukrainy

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego przygotował informator dla pacjentów przybywających z ogarniętej wojną Ukrainy. Placówka przekazała podstawowe informacje o specyfice świadczeń oraz zasadach udzielania pomocy obywatelom Ukrainy.

Szpital w Ostrołęce działa w trybie ciągłym siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Placówka mieści się przy ul. Aleja Jana Pawła II 120 A. Każda osoba potrzebująca pomocy medycznej może się zgłosić do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 

Reklama

Pomoc medyczna udzielana jest bezpłatnie każdej osobie, która posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Od 25 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy - zasady udzielania i rozliczania świadczeń 

- W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie do Polski przybywają obywatele tego państwa, szukając m.in. schronienia i pomocy.

- Wśród nich są osoby, które potrzebują lub będą potrzebować pomocy medycznej.

- Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medyczne.

- Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.

Reklama

Udzielenie i rozliczenie świadczeń jak dla polskich pacjentów

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Pacjent z Ukrainy. Jak powinny zachować się placówki medyczne?

Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:

- nie powinni odmawiać mu pomocy,

- nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy,

- nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur,

- powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Reklama

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK)

Pacjenci mogą też szukać pomocy poprzez platformę. Poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli: od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 następnego dnia, w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8.00 do 8.00 następnego dnia

Szczegółowe informacje zarówno w języku polskim jak i ukraińskim są dostępne na stronie ostrołęckiego szpitala - Informacja dla pacjentów z Ukrainy.

- Informacja o szpitalu

- Інформація про лікарню

- Inne ważne informacje

- Інформаційний центр для українців: поради по теле

- Pomoc medyczna

- Медична допомога

- Szczepienia przeciwko COVID-19

- Вакцинація проти Covid-19 іноземців – громадян України

- Telefoniczna pierwsza pomoc

- Телеплатформа першого контакту

Źródło: MSS w Ostrołęce

Wyświetleń: 5642 komentarze: -
16:21, 02.03.2022r. Drukuj