czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce ruszy jeszcze w tym roku

Budowa bloku gazowego o mocy 745 MWe netto w Ostrołęce ruszy w tym roku i zakończy się zgodnie z planem w 2025 roku, poinformowała dyrektor wykonawcza ds. strategii PKN Orlen Iwona Waksmundzka-Olejniczak - podaje serwis dziennik.pl. Wartość inwestycji to ponad 2,5 mld zł.

Serwis dziennik.pl powołując się na informacje ISBnews pisze o terminie rozpoczęcia budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce. Ma do tego dojść jeszcze w tym roku.

Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce

Aneks do dotychczasowej umowy, zakładający zmianę technologii z węglowej na gazowo-parową, podpisała CCGT Ostrołęka, spółka celowa Energi z Grupy Orlen z generalnym wykonawcą budowy elektrowni firmą GE Power. Wartość aneksu dotyczącego budowy elektrowni gazowej szacowana jest na ok. 2,5 mld zł.

W czerwcu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przyjechał do Ostrołęki, aby przedstawić szczegóły inwestycji.

- Od budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce nie ma odwrotu. Decyzja zapadła. Ta inwestycja istotnie wesprze transformację energetyczną Polski. W strategii Orlen 2030 zakładamy nie tylko wzrost mocy odnawialnych źródeł energii do poziomu przeszło 2,5 GW, ale także osiągnięcie 2 GW mocy w elektrowniach gazowych. Pozwoli to stworzyć silny, a przede wszystkim bilansujący się pion energetyczny koncernu. Będzie to również znaczący krok w kierunku wzmocnienia energetyki konwencjonalnej w Polsce przy stopniowym zastępowaniu bloków węglowych źródłami niskoemisyjnymi. Ta zmiana technologii wytwarzania energii elektrycznej wpisuje się w światowe trendy, które preferują rozwiązania przyjazne środowisku - mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

Fiasko elektrowni węglowej w Ostrołęce

Elektrownia C w Ostrołęce miała być ostatnią w Polsce dużą elektrownią węglową. Zakładano, że zostanie uruchomiona w 2024 r. i posłuży co najmniej 40 lat. Pomysł na jej budowę powstał już w 2008 roku, jednak umowę podpisano dopiero 10 lat później - w 2018 roku. Budowę bloku C elektrowni rozpoczynano wielokrotnie, z wielką pompą. Plac budowy stawał się polem przedwyborczych wieców oraz miejscem głoszenia obietnic i sukcesów. Inwestycję realizowano, choć brakowało miliardów na jej pełne ukończenie. W lutym 2020 roku spółki odpowiedzialne za realizacje zadania podjęły decyzję o wstrzymaniu inwestowania i zawieszeniu budowy. Inwestycję przejął Orlen, zapadła też decyzja o zmianie metody zasilania elektrowni - z węglowej na paliwo gazowe.

Reklama

Gdy faktem stała się zmiana koncepcji zasilania ostrołęckiej elektrowni i z węglowej przemianowano ją na gazową, zapadła decyzja - rozbiórka. Do demontażu poszczególnych elementów zaczętej elektrowni przystąpiono na początku 2021 roku. Najpierw zdemontowano konstrukcję chłodni kominowej czyli tzw. ring. Największym wyzwaniem były dwa ogromne, wysokie na ponad sto metrów pylony. Nie zdecydowano się na użycie materiałów wybuchowych, a na mozolne odcinanie poszczególnych fragmentów budowli. W ten sposób z tygodnia na tydzień wieże stawały się coraz niższe.

Pylony elektrowni zostały rozebrane. Według zapowiedzi, budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce ma się rozpocząć w 2022 r. i zakończyć do 2025 roku.

Zobacz też:

Blok gazowy w Ostrołęce. PKN Orlen podał termin zakończenia budowy

Grupa Orlen wybuduje elektrownię gazową w Ostrołęce. Daniel Obajek zdradził szczegóły inwestycji (zdjęcia, wideo)

Wyświetleń: 14358 komentarze: -
10:37, 09.03.2022r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com