czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

600 ochotników wstępuje do Wojsk Obrony Terytorialnej

Szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej powiększą się o 600 nowych żołnierzy. To w tym roku największe jak do tej pory powołanie do służby w WOT. Niewątpliwie jest ono następstwem olbrzymiego zainteresowania służbą w WOT w konsekwencji wojny na Ukrainie.

Nowi ochotnicy to mieszkańcy Podlasia, Podkarpacia, Kujaw, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyzny, Wielkopolski, Śląska i Zachodniego Pomorza.

Reklama

- Ponad 56 proc. nowych ochotników to osoby, które wcześniej miały już styczność ze służbą wojskową - rezerwiści, przejdą oni 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pozostałe 44 proc. to osoby, które do tej pory nie miały styczności z wojskiem, przed nimi 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy przysięga wojskowa - informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Ochotnicy w WOT stanowią blisko 90 proc. wszystkich żołnierzy.

Reklama

- Z racji powszechnego charakteru Wojsk Obrony Terytorialnej oraz otwarcia formacji na praktycznie 90% polskich obywateli w wieku od 18 do 55 lat, ochotnicy są swoistą mieszanką kompetencji, doświadczeń, zainteresowań. Ta mieszanka stanowi o sile WOT, bowiem wśród 32 tys. żołnierzy są przedstawiciele praktycznie wszystkich zawodów czy grup społecznych - podkreśla płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które stanowią blisko 20 proc.

- Blisko 60 proc. żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); 5 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą; 3 proc. utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; ponad 19 proc. to studenci; a kolejne 17 proc. stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia - dodaje płk Pietrzak.

Fot. DWOT

Wyświetleń: 3075 komentarze: -
10:09, 12.03.2022r. Drukuj