sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gmina Rzekuń zadeklarowała przyjęcie 125 osób z Ukrainy. "Dziękuję mieszkańcom za okazane serce" (wideo)

Mieszkańcy gminy Rzekuń, samorząd lokalny i zaprzyjaźnione gminy okazali wielkie serca. Gdy w Ukrainie wybuchła wojna, ogromna liczba osób pomaga uchodźcom, którzy musieli uciekać ze swojego kraju. Wójt Bartosz Podolak dziękuje za wspólną pracę oraz wielkie serca i empatię mieszkańców.

Gdy 24 lutego br. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, gmina Rzekuń od razu zaczęła myśleć o organizowaniu pomocy. Zarówno samorząd jak i mieszkańcy przystąpili do zbiórki produktów, które można było dostarczyć naszym wschodnim sąsiadom. Pierwsza zbiórka prowadzona była od 1 do 3 marca br. To jeszcze nie koniec pomocy!

Reklama

- Była to nasza odpowiedź na apel mera Borysławia na Ukrainie, z którym w zeszłym roku gmina Rzekuń nawiązała współpracę partnerską pod kątem pozyskiwania środków zewnętrznych. Wówczas nie przewidywaliśmy, że ta współpraca będzie też dotyczyła innych sfer - mówił nam Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.

Pospolite ruszenie w gminie Rzekuń. Zebrane rzeczy i produkty dotarły do Ukrainy

Na apel mera z Ukrainy oraz wójta Bartosza Podolaka, mieszkańcy tłumnie ruszyli z pomocą. Odpowiedź była błyskawiczna. Do rzekuńskiej akcji włączyły się też inne gminy z powiatu ostrołęckiego - Kadzidło, Baranowo, Goworowo, Łyse, Lelis, Czarnia.

- Wójtowie z poszczególnych gmin na swoim terenie zorganizowali zbiórki żywności i potrzebnych produktów. Wszystko zostało zwiezione do gminy Rzekuń, a następnie przeładowane i posegregowane. Udało nam się wspólnie zebrać 33 palety produktów - to łącznie ponad 15 ton żywności! Wszystko zostało zawiezione bezpośrednio do gminy Zarszyn - naszej gminy partnerskiej, tuż przy granicy z Ukrainą. Gmina nasz transport przepakowała i uzupełniła stany magazynowe miejscowości Borysław. dzięki takiej współpracy wiemy, że wszystko trafiło do potrzebujacych - mówił wójt.

Wszyscy pomagali jak mogli

Do zbiórki przystąpiło mnóstwo osób. Zaangażowały się nie tylko prywatne osoby, ale też całe społeczności, pracownicy urzędu gminy, kluby seniora, sołtysi, remizy i jednostki OSP, szkoły, przedszkola i świetlice, koła gospodyń wiejskich, jednostki organizacyjne. 

- Ostatniego dnia zbiórki pakowaliśmy wszystko do godz. 19.00 wieczorem, a następnie podjechał tir i o godz. 22.00 wyjechaliśmy do Zarszyna. Jechaliśmy całą noc, aby o 6.00 rano przepakować to już na miejscu - dodaje wójt.

Reklama

Gmina Rzekuń zadeklarowała przyjęcie 125 uchodźców

Gmina jest otwarta na przyjęcie uchodźców. Przygotowane są świetlice, które już częściowo wyposażono.

- Mamy już łóżka, koce, poduszki. Montujemy też otrzymane od jednego z ostrołęckich marketów prysznice. Brakuje nam jednak pralek, łóżeczek i wanienek do kąpieli dla dzieci. Będę też potrzebne pieluchy, chusteczki nawilżane oraz żywność - kawa, herbata, konserwy, pieczywo długoterminowe. Potrzebujemy też agregatów prądotwórczych, ale ten sprzęt byłby przekazany na Ukrainę. Na tę chwilę mamy przygotowane dla osób przyjeżdżających pakiety startowe, opiekę i bezpieczne miejsca. Planujemy też drugi transport do gminy Zarszyn i do Borysławia - mówił nam wójt Bartosz Podolak.

Gmina zadeklarowała, że może przyjąć i zaopiekować się 125 osobami. Podczas sztabu kryzysowego gmina ogłosiła też, że w przeciągu 48 godzin może przyjąć na swój teren i zakwaterować pierwsze 40 osób.

 Poszukiwani wolontariusze

Obecnie na terenie gminy są dwa magazyny - materiałowy i żywnościowy, które są sukcesywnie uzupełniane. Gmina prosi jednak, aby przynosić tylko konkretne, potrzebne produkty, aby nie marnować żywności i nie wyrzucać. Do prac zaangażowali się wolontariusze.

- Ogrom włożonej pracy i wspaniałe efekty to w dużej mierze zasługa wolontariuszy. Zgłosiło się do nas około 80 osób z terenu gminy. Oni już ciężko pracują, każdego dnia. Bardzo im za to serdecznie dziękuje i przypominam, że osoby chętne do pomocy nadal mogą się zgłaszać do wolontariatu. Tu nie mamy ograniczeń wiekowych. Różny jest też zakres prac - od pakowania, segregowania towarów po tłumaczy czy animatorów. Zgłaszają się uczniowie, ale mamy też nauczycieli, lekarzy, rehabilitantów. Przyjmujemy osoby od 15 roku życia, za zgodą rodziców, ma ubezpieczenie, podpisywana jest umowa wolontarystyczna - mówił wójt Podolak.

Podziękowania za wielkie serce mieszkańców

Potrzebna jest pomoc długofalowa. Wciąż można zgłaszać swoją pomoc i oferować wsparcie czy schronienie dla uchodźców, można też zgłaszać się do wolontariatu. Dla wszystkich, którzy dotychczas włączyli się w pomoc, wójt przekazuje serdeczne podziękowania.

- Bardzo dziękuję mieszkańcom za wielkie, okazane serce. Po raz kolejny udowodniliście, że można na was liczyć. Nas gmina zawsze chętnie odpowiada na apele o pomoc i wsparcie dla innych. Tym razem było tak samo - mieszkacy nie tylko aktywnie się zaangażowali, ale przynieśli też bardzo dużo żywności i produktów, które trafiły do Ukrainy. Z całego serca dziękuje, po raz kolejny pokazaliście, że wspólnie można uczynić dużo dobrego - mówił wójt Bartosz Podolak.

Ruszyła kolejna zbiórka, tym razem bezterminowa

Na terenie gminy rusza kolejna zbiórka, tym razem bezterminowa. Kto zechce, może dołączyć. Pamiętajmy jednak - pomagajmy z głową i przynośmy tylko te produkty, które są potrzebne. Nie marnujmy żywności! Artykuły można przekazywać do Urzędu Gminy w Rzekuniu, placówek edukacyjnych oraz sklepów spożywczych na terenie Gminy Rzekuń.

Reklama

Co jest potrzebne?

Chcesz pomóc, oto lista potrzebnych produktów żywnościowych, naczyń i innych produktów codziennego użytku:

kubki, talerze, sztućce, garnki, patelnie, płyny do mycia naczyń, gąbki do naczyń, kawę, herbatę, oleje roślinne, ocet, soki, wodę, napoje, tubki typu Kubuś dla dzieci, suche ciastka, paluszki, krakersy, zupki chińskie, herbatniki, wafle ryżowe, czekolady, itp. płatki śniadaniowe, mąkę, sól, ryż, cukier, makarony, kasze, owoce suszone, bakalie, orzechy, dżemy, konfitury, paprykę i ogórki konserwowe, konserwy mięsne i rybne, pampersy, mleko modyfikowane dla niemowląt, jedzenie w słoiczkach dla dzieci, podstawowe środki ochrony osobistej oraz kosmetyki (mydła, żele pod prysznic, chusteczki higieniczne i nawilżane, waciki kosmetyczne, szampony do włosów, kremy do ciała, itp.), środki chemiczne do sprzątania, środki opatrunkowe i dezynfekujące, podpaski, wkładki, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, baterie, ładowarki do telefonów, kołdry, poduszki, prześcieradła, koce pościele, ręczniki, koce, piżamy, bieliznę damską (wyłącznie nową), bieliznę dla chłopców i dziewczynek (wyłącznie nową). 

Wszelkie informacje dotyczące zbiórek na terenie gminy Rzekuń, zamieszczane są w mediach społecznościowych - Mieszkańcy Gminy Rzekuń lub na profilu wójta Bartosza Podolaka. Po informacje można też dzwonić do urzędu gminy na numer tel. (29) 643-20-00.

Poniżej podziękowania od mera Borysława - Ihora Jaworskiego oraz post z listą potrzebnych produktów.

Fot. Bartosz Podolak/Facebook

Wyświetleń: 7329 komentarze: -
08:53, 17.03.2022r. Drukuj