czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Fragment starego "kolejaka" zostanie dla potomnych. Przęsło mostu stanie na stacji Grabowo (zdjęcia)

Stary most kolejowy w Ostrołęce odszedł do historii. W jego miejscu stoi już nowoczesna konstrukcja, ale miłośnicy kolei walczyli, aby zachować chociaż fragment dawnej historii naszego miasta dla potomnych. Udało się! Jedno z przęseł starego "kolejaka" pozostanie w mieście, na stacji Grabowo!

O zachowanie fragmentu dawnej konstrukcji wnioskował do prezydenta Łukasza Kulika radny Jerzy Grabowski, samorządowiec, ale też kolejarz i miłośnik kolejnictwa. Radny nie tylko gromadzi kolejarskie pamiątki, ale stara się też, aby lokalna tradycja i wspomnienia o latach świetności kolei w naszym regionie nie zaginęła.

Reklama

Udało się! Fragment starego "kolejaka" pozostanie w Ostrołęce!

Gdy podjęto decyzję, że stary most kolejowy musi być rozebrany i zastąpiony nową, bezpieczną konstrukcją, Jerzy Grabowski zaprezentował swój pomysł na zachowanie części konstrukcji mostu dla kolejnych pokoleń ostrołęczan. Wystąpił do władz miasta z wnioskiem o zachowanie części mostu. Jego pomysł podzieliło wielu mieszkańców.

- W imieniu miłośników kolei, pasjonatów historii kolejnictwa oraz moim własnym, zwracam się z prośbą o podjęcie rozmów z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w sprawie możliwości pozostawienia części przęsła mostu kolejowego rocznik 1954 szlaku Ostrołęka-Szczytno, linia nr 35, który zostanie rozebrany i zastąpiony nowym mostem w ramach rewitalizacji linii nr 35 - pisał w styczniu tego roku, w interpelacji Jerzy Grabowski.

Przęsło stanie na stacji Grabowo. Mamy wizualizację!

Prezydent Łukasz Kulik z aprobatą przyjął pomysł i zapewnił, że wystąpi w tej sprawie z pismem do spółki PKP. Udało się! Wspólne działania przyniosły efekt i część starego "kolejaka" pozostanie w Ostrołęce! Miasto podpisało umowę z PKP na wykonanie niezbędnych prac i oddanie do użytku nowej atrakcji w postaci historycznego fragmentu mostu. Zadowolenia nie kryje też Jerzy Grabowski.

- Warto walczyć. Działania moje jako radnego i miłośnika kolei o pozostawienie części starego mostu kolejowego w Ostrołęce urzeczywistniają się. Miejsce postawienia części mostu kolejowego to Stacja Grabowo - Ostrołęka, przy drodze krajowej nr 61 Warszawa - Augustów. Podziękowania dla Ministra Andrzeja Bittela, PKP PLK SA oraz miasta Ostrołęka - pisze radny Grabowski.

To będzie instalacja otwarta dla ludzi. Jak powiedział nam Jerzy Grabowski, przęsło stanie na specjalnie wybudowanym betonowym postumencie, zostanie oznakowane i doświetlone. Jak wynika z materiałów projektowych, do przęsła będą dobudowane schody, po których wejdziemy na stalową konstrukcję.

Materiały projektowe. Fot. Jerzy Grabowski/Facebook

Reklama

Miasto potwierdza, prezydent podpisał umowę!

W związku z wystąpieniem prezydenta Łukasza Kulika do PKP PLK, spółka przesłała do podpisania umowę darowizny na rzecz miasta fragmentu konstrukcji mostu kolejowego o wymiarach: dł. 7,50 m, szer. 5,75 m, wys. 8,42 m.

- Prezydent podpisał umowę, która następnie została odesłana do PKP. Obecnie oczekujemy na zwrot podpisanego przez PKP egzemplarza. Po otrzymaniu umowy zostaną podjęte działania w celu wyeksponowania fragmentu konstrukcji. Pamiątka po moście kolejowym będzie usytuowana w sąsiedztwie przebiegającej linii kolejowej przy ul. Grabowej - informuje miejski ratusz.

Ten most był częścią historii miasta

To wspaniała pamiątka po czasach świetności mostu kolejowego w Ostrołęce. Charakterystyczna przeprawa to kawał historii miasta. Obiekt wpisał się w nasz krajobraz i stanowił nie tylko przeprawę kolejową przez Narew, ale też, już po wyłączeniu z ruchu, miejsce spotkań, wdzięczny obiekt dla fotografów czy idealne miejsce na oryginalną, okolicznościową lub ślubną sesję zdjęciową.

- Nie można było dopuścić, aby fragment historii bezpowrotnie przepadł. To jest fragment kratownicy nitowej, która będzie wyczyszczona i wyeksponowana. Takiego mostu nie znajdziemy już tu nigdzie. Cieszę się, bo pozostanie pamiątka na wiele lat dla kolejnych pokoleń - mówił nam Jerzy Grabowski.

Ostrołęcka przeprawa była też tłem licznych filmików amatorskich, wideoklipów muzycznych lokalnych artystów np. zespołu Aterra, formacji Fisher i wielu innych. Stanowiła także tło dla filmów znanych w całym kraju m.in. "Kuchni Polskiej" z udziałem Krystyny Jandy. To szmat historii i wspomnień wielu pokoleń mieszkańców Ostrołęki i regionu.

Zobacz zdjęcia:
Fragment starego mostu kolejowego w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Fragment starego mostu kolejowego w Ostrołęce

Wyświetleń: 16026 komentarze: -
12:40, 21.03.2022r. Drukuj