sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Hucznych obchodów nie było

23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Deklarację o jego ustanowieniu przyjęło jednogłośnie Zgromadzenie Krajowe Węgier 12 marca 2007 r. Analogiczną uchwałę cztery dni później podjął przez aklamację Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku hucznych obchodów nie będzie.

Losy Polski i Węgier przeplatały się niemal od początków istnienia naszych narodów i krajów. Wśród ich najważniejszych przykładów warto wspomnieć wspólnych władców Ludwika Węgierskiego (I. Nagy Lajos) i Władysława III Warneńczyka (I. Ulászló), bądź takich, którzy zasiadali na tronach sąsiedzkich, jak pochodzący z Jagiellonów król Węgier Władysław II (II. Ulászló), czy książę siedmiogrodzki i król Polski Stefan Batory (Báthory István). 

Reklama

- Szczególna sympatia między dwoma nacjami ma wyraz w powszechnym przekonaniu o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego. Wyraża je porzekadło "Polak, Węgier dwa bratanki...", którego rodowód pochodzi prawdopodobnie z czasów konfederacji barskiej. Przywódcy powstania antyrosyjskiego uzyskali wtedy bowiem azyl polityczny w węgierskiej części monarchii habsurskiej - czytamy na stronie urzędu miasta.

Uosobieniem więzów polsko-węgierskich stał się polski generał, strateg i działacz polityczny gen. Józef Bem. W trakcie powstania listopadowego w maju 1831 r., jeszcze w stopniu majora, chwalebnie wpisał się w dzieje naszego narodu. W bitwie toczonej w granicach i okolicy Ostrołęki popisał się śmiałą szarżą artyleryjską, zatrzymując rosyjskie natarcie i umożliwiając wycofanie się polskiej armii. Natomiast w latach 1848-1849 wsławił się podczas walk o wolność w węgierskim Erdély, zwanym w Polsce Siedmiogrodem, stając się tym samym bohaterem obu naszych narodów i symbolem wyznawanych przez nich wartości. Osoba generała jest przez to nie tylko mostem między Węgrami i Polską, ale także szlachetnym łącznikiem Węgier z naszym miastem. 

Reklama

- W tym szczególnym dniu życzymy naszym węgierskim przyjaciołom, a także sobie samym, wielu kolejnych lat sympatii i bratniej współpracy między naszymi narodami - czytamy w komunikacie.

Urząd Miasta Ostrołęki informuję, że w związku z sytuacją w Ukrainie, Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzimy w tym roku jedynie symbolicznie.

Wyświetleń: 1677 komentarze: -
20:02, 23.03.2022r. Drukuj