sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ile zapłacimy za deszczówkę i wody roztopowe? Rada podjęła uchwałę (zdjęcia)

Radni przyjęli uchwałę w sprawie wysokości cen i opłat za korzystanie z systemów kanalizacji deszczowej stanowiących własność miasta w zakresie odprowadzenia wód opadowych lub roztopowych. Stawka roczna wynosi złotówkę od m kw. powierzchni dla przedsiębiorców i 10 groszy z pozostałych powierzchni.

W myśl uchwały, ustalono cenę za korzystanie z systemów kanalizacji deszczowej w zakresie odprowadzenia wód opadowych lub roztopowych:

1.  Z powierzchni przeznaczonych na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - 1 zł za m kw. rocznie (netto),

2. Z pozostałych powierzchni w wysokości 0,10 zł za m kw. rocznie (netto).

Reklama

Jak obliczyć koszt? Pomnóż stawkę przez powierzchnię uszczelnioną

Opłata stanowi iloczyn podanej ceny i powierzchni uszczelnionej, w tym powierzchni dachów, z których są odprowadzane wody opadowe lub roztopowe.

Przez powierzchnię uszczelnioną rozumie się powierzchnie: dróg, chodników, parkingów, składowisk, baz transportowych, terenów mieszkaniowych, usługowych, handlowych, przemysłowych, użyteczności publicznej i kultu religijnego wykonane z betonu, kostki betonowej, bruku, asfaltu, materiałów bitumicznych, trylinki, płytek betonowych, ceramicznych, blach, z których odprowadzane są wody opadowe i roztopowe do miejskiego systemu kanalizacji deszczowej.

Kto nie zapłaci? Jak obniżyć stawkę?

Opłaty nie nalicza się w przypadku powierzchni, z których wody opadowe lub roztopowe są zagospodarowywane na terenie nieruchomości i nie są wprowadzane do systemów kanalizacji deszczowej. Z opłaty zwolnione są też  jednostki i zakłady budżetowe oraz instytucje kultury miasta.

Cena za korzystanie z systemów kanalizacji deszczowej w zakresie odprowadzania wód opadowych i roztopowych z urządzeniami do retencjonowania wody o pojemności:

1) powyżej 10 proc. odpływu rocznego z terenów uszczelnionych zmniejsza się o 10 proc., 

2) powyżej 20 proc. odpływu rocznego z terenów uszczelnionych zmniejsza się o 20 proc,

3) powyżej 30 proc. odpływu rocznego z terenów uszczelnionych zmniejsza się o 50 proc.

Pojemność urządzeń do retencjonowania wód opadowych to pojemność urządzeń, z których nie odprowadza się wód do kanalizacji deszczowej, lecz wymusza zastępcze kierunki spływu tych wód. Są to urządzenia podziemne, w tym: studnie chłonne, rowy chłonne, przewody drenarskie, skrzynki i kanały rozsączające oraz urządzenia naziemne, w tym: muldy, rowy, niecki, zbiorniki retencyjno-filtracyjne, zbiorniki retencyjne.

Uchwałę podjęto podczas sesji rady miasta 31 marca br. głosami: 19 za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta

Więcej zdjęć: Sesja rady miasta

Wyświetleń: 4827 komentarze: -
11:43, 31.03.2022r. Drukuj