czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Obecnie w Ostrołęce przebywa 538 uchodźców, a w szkołach i przedszkolach uczy się 187 dzieci

Rada miasta podjęła stosowną uchwałę w zakresie pomocy dla Ukrainy oraz wspierania uchodźców, którzy przebywają obecnie w Ostrołęce. Wszelkie działania prezydenta czy samorządu miasta w zakresie pomocy i wydatkowania środków z budżetu miasta musi być uregulowane.

O uchwale oraz potrzebnych regulacjach w zakresie pomocy skierowanej do osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy mówiła Aneta Gutowska-Grucelska, sekretarz miasta.

Reklama

Miasto zapewnia zakwaterowanie i pomoc

- Procedowanie tego projektu wynika z ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ale też po to, abyśmy mogli pomagać osobom z Ukrainy przebywający na terenie Ostrołęki. Na prezydenta nakładany jest obowiązek zapewnienia pomocy z budżetu miasta w zakresie zakwaterowania, zapewnienia całodziennego wyżywienia, transportu do miejsc pobytu, zapewnienia środków higienicznych i produktów pierwszej pomocy, ale też pomocy w sprawach administracyjnych, organizacji nauki języka polskiego czy pomocy psychologiczno-pedagogicznej - mówiła Aneta Gutowska-Grucelska, sekretarz miasta.

Aby miasto mogło te działania realizować i wydatkować jakiekolwiek środki z budżetu, niezbędne jest podjęcie przez radę miasta stosownej uchwały o udzielenie pomocy dla obywateli Ukrainy.

W Ostrołęce przebywa obecnie 538 osób z Ukrainy

Do Ostrołęki cyklicznie docierają nowe osoby uciekające z ogarniętego wojną kraju. Część z nich zakwaterowanie i schronienie znalazła w Ostrołęce.

- Obecnie w Ostrołęce przebywa 538 osób z Ukrainy, nadaliśmy 508 numerów PESEL. Wśród tych osób było 57 takich, które przebywały tu, ale już wyjechały dalej - referowała sekretarz miasta.

Reklama

Gdzie mieszkają uchodźcy w Ostrołęce? Ile jest dzieci w szkołach i przedszkolach?

Uchodźcy są kwaterowani m.in. w dawnym domu dziecka, w internacie ZSZ nr 2, hostelu Fortis oraz w Multimedialnym Centrum Natura.

- Każda rodzina ma zapewnione oddzielne pokoje, ma zapewnione wyżywienie i środki higieny osobistej oraz produkty do codziennego funkcjonowania. Później te osoby są relokowani do rodzin czy wolontariuszy, którzy wyrazili chęć przyjęcia ich do swoich domów. Nadal ich wspomagamy, dostarczamy niezbędne rzeczy - mówiła sekretarz miasta.

Jak dodała wiceprezydent miasta Anna Gocłowska, ruszył szybki kurs języka polskiego dla osób z Ukrainy. Jeśli będzie zapotrzebowanie, to będzie to kontynuowane.

- W naszych szkołach i przedszkolach mamy obecnie 187 dzieci ukraińskich i tam staramy się też im pomagać. W pomoc włączają się mieszkańcy i parafie - dodała wiceprezydent.

Uchwała została podjęta 19 głosami za.

(Stan danych na 31.03.2022 r.)

Wyświetleń: 7449 komentarze: -
12:22, 31.03.2022r. Drukuj