czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

System obrony cywilnej w Ostrołęce. Czy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie?

Gdzie w Ostrołęce znajdują się schrony i ile osób mogą pomieścić? W jaki sposób działa system ostrzegania i alarmowania oraz kiedy miało miejsce ostatnie szkolenie mieszkańców z zakresu obrony cywilnej? - z tymi pytaniami zwrócił się do prezydenta w formie interpelacji jeden z miejskich radnych. 

Radny Jacek Łuba zainteresował się kwestią funkcjonowania systemu obrony cywilnej w naszym mieście. Celem tego systemu jest m.in. ochrona ludności, zakładów pracy w czasie wojny oraz współdziałanie w zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych i katastrof.

Reklama

- W związku z pytaniami mieszkańców, chciałbym zwrócić się z prośbą, by za Pana pośrednictwem udostępniono aktualne informacje o systemie obrony cywilnej w naszym mieście. Mieszkańcy pytają, czy w Ostrołęce znajdują się np. schrony albo w jaki sposób działa system ostrzegania - pisze radny Jacek Łuba.

Radny zwrócił się do prezydenta z prośbą o wyjaśnienie następujących kwestii: 

- Przedstawienie lokalizacji budowli ochronnych, schronów i budowli ukrycia znajdujących się na terenie miasta Ostrołęki wraz z szacowaną pojemnością takich miejsc,

- W jaki sposób w Ostrołęce działa system ostrzegania i alarmowania? Kiedy ostatnio był testowany?

- Jedną z kompetencji Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego jest organizowanie szkoleń i ćwiczeń z zakresu OC i powszechnej samoobrony. Ile takich szkoleń odbyło się w ostatnim roku, jakie zagadnienia obejmowały, w jakich jednostkach zostały przeprowadzone i ile osób wzięło w nich udział?

- Wśród kompetencji Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego jest również prowadzenie działalności popularyzacyjnej zagadnień OC. Jakie działania popularyzacyjne prowadzone byty w ostatnim roku?

Interpelacja wpłynęła do urzędu 18 marca. Jest już odpowiedź wiceprezydent Anny Gocłowskiej.

Reklama

W Ostrołęce nie ma schronów dla ludności. Są nieliczne, ale w zakładach pracy

- Miasto Ostrołęka nie dysponuje schronami dla ludności cywilnej. Schronami dysponują tylko nieliczne zakłady pracy, jednak są to schrony dla załóg zakładów pracy i przedsiębiorstw, których celem jest zapewnienie ciągłości działania. Mieszkańcy w trakcie zagrożenia będą mieli do ochrony wyłącznie podpiwniczenia budynków, jako ukrycia. Schronów dla ludności nie budowano, ponieważ koszty ich budowy zwiększały o 100 proc. koszty budowy obiektów, pod którymi by je budowano. Przykładem może być planowany schron pod budynkiem OCK. Budowę rozpoczęto w latach 80 i z powodu schronu i ogromnych kosztów, budowa została wstrzymana na długie lata. Sama konstrukcja schronu została wykonana niezgodnie z technologią wymaganą dla tego typu budowli, więc teraz może on pełnić tylko funkcję ukrycia - pisze wiceprezydent Anna Gocłowska.

System ostrzegania i alarmowania działa. Sprawdzanie gotowości odbywa się codziennie

- System ostrzegania i alarmowania na terenie miasta działa w systemie radiowym, w skład którego wchodzą: centrala alarmowa MCA-04 web oraz elektroniczne urządzenia sterujące syrenami alarmowymi, zarówno elektronicznymi jak i elektromechanicznymi. Syreny elektroniczne dają dodatkowo możliwość przekazywania komunikatów słownych. Sprawdzenie gotowości i sprawności systemu odbywa się codziennie poprzez test podstawowych parametrów syren i zasilania bez ich uruchamiania. Głośne próby całego systemu lub wybranych syren odbywa się dwa razy w roku w zależności od potrzeb. Cały system uruchamiany jest 1 sierpnia na polecenie Wojewody Mazowieckiego. W roku 2021 głośne próby systemu przeprowadzano w dniu 20 maja oraz 1 sierpnia - czytamy w odpowiedzi.

Szkoleń i ćwiczeń w 2021 roku nie prowadzono z uwagi na pandemię

W zakresie szkoleń i ćwiczeń, plany wydziału pokrzyżowała pandemia COVID-19.

- W roku 2021 nie prowadzono działalności szkoleniowej z uwagi na pandemię COVID-19. Działalność popularyzacyjna w zakresie OC prowadzona jest na terenie obiektu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz na zaproszenie placówek oświatowych w formie prelekcji. W roku 2021 wydział nie uczestniczył w tego rodzaju zajęciach ze względu na pandemię - dodaje wiceprezydent.

Wyświetleń: 14565 komentarze: -
13:37, 04.04.2022r. Drukuj