czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Tradycyjny koszyczek wielkanocny. Co do niego włożyć?

Święcenie pokarmów to jeden z najważniejszych aspektów Wielkanocy. Tradycją, ściśle związaną ze Zmartwychwstaniem Jezusa, jest przygotowanie koszyka i zaniesienie go do kościoła w Wielką Sobotę. Co powinniśmy włożyć do święconki i jaka jest symbolika tych potraw?

W polskiej tradycji pokarmy zaczęto święcić w XIV wieku. Na początku świecono jedynie baranka z chleba, ale z czasem kosze stawały się coraz bogatsze. W końcu ustalono siedem składników, które stały się symbolami świąt. Wierni, w zależności od upodobań, dokładają do święconki także inne potrawy. Część z nich jest jednak stała.

Reklama

Warto kultywować tradycję i przygotować "święconkę" wedle tradycji. Co zatem powinno się znaleźć w koszyczku?

Jajka - znak nowego życia, zwycięstwa nad śmiercią

Chleb - jako symbol Ciała Chrystusa. Zapewni nam dobrobyt i pomyślność.

Sól - jako symbol oczyszczenia i odstraszania wszelkiego zła

Kiełbasa lub wędlina -  symbol dostatku i dobrobytu po długim okresie modlitw i postów,

Chrzan - znak siły i zdrowia

Baranek np. z cukru, ciasta lub masła  - oznacza zwycięstwo życia nad śmiercią

Ciasto, np. babka piaskowa, mazurek - jako znak gospodarności i umiejętności pani domu.

Reklama

Z biegiem lat zawartość koszyczka powiększała się i trafiały tam również ser, pieprz, woda, a także, przede wszystkim za sprawą dzieci - ulubione słodycze, czekoladowe jajeczka i zajączki oraz owoce.

Każda "święconka" jest też odpowiednio przybrana - białymi serwetkami, koronkami, ozdobami i bardzo często żywymi roślinami np. pęczkami bukszpanu, borówki czy wierzbowymi witkami, baziami lub wiosennymi kwiatami.

Zgodnie z tradycją, poświęconych pokarmów nie można jeść do czasu wielkanocnego śniadania, które powinno się odbyć najwcześniej po porannej rezurekcji.

W parafiach Ostrołęki oraz w gminach naszego powiatu, wierni, z koszyczkami pełnymi różnych straw, udają się w Wielką Sobotę do kościoła, gdzie kapłan święci pokarmy. Na wioskach mieszkańcy często spotykają się w szkołach czy świetlicach wiejskich do których przyjeżdża ksiądz, aby poświęcić pokarmy. 

A co wy wkładacie do wielkanocnych koszyczków. Zachęcamy do dzielenia się zdjęciami waszych "święconek" w komentarzu na naszym Facebooku.

Wyświetleń: 3518 komentarze: -
10:20, 15.04.2022r. Drukuj