środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kosztela, węgierka, papierówka... Kto jadł, ten wie

Kurpiowskie sady nigdy nie były mocno rozwinięte. Uprawianych odmian było niewiele, ale za to nadrabiały jakością i smakiem. Owoce pysznych jabłek, gruszek czy śliwek zjadaliśmy wprost z drzew, przeznaczano na wypieków i przetwory. Jakie odmiany drzew owocowych zalecano dawniej do sadzenia?

Nieco historii w zakresie sadownictwa na Kurpiowszczyźnie odnajdziemy w książce Stefana Cieszewskiego z 1922 roku zatytułowanej "Dobór odmian drzew owocowych dla terenu województwa białostockiego". Przypomniano ją na stronie Kurpie - historia i trwanie.

Reklama

- Kosztela, Węgierka, Glogierówka... Sady nigdy nie były na Kurpiach mocno rozwinięte, ale przydomowe jabłonie i grusze to też fragment naszej historii. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jakie drzewa owocowe warto sadzić na Kurpiach, z pomocą przychodzi Stefan Cieszewski, Inspektor Ogrodnictwa Województwa Białostockiego, który w swojej broszurze z 1922 r. takie oto odmiany zalecał na terenie powiatu ostrołęckiego - czytamy na stronie Kurpie - historia i trwanie.

4. Powiat Ostrołęcki

Jabłonie: Antonówka, Reneta Landsberska, Reneta Kaselska, Glogierówka, Ren. Kulona, Kosztela., Kronselskie, Zeleźniak, Charłamowskie, Papierówka. Oliwki: biała i czerwona.

Do dalszych prób i uwagi: Piękne z Bosko, Królowa Renet.

Do obsadzania dróg: Grochówka, Reneta Szara, Kuzynek.

Grusze: Salisbury, Lukasówka, Dobra Ludwika, Faworytka, Borg. Ganzla, Proboszczówka.

Do prób i amatorskie: Bera Hardy, Komisówka, Bera Lyońska.

Na przetwory: Królewna, Patawinka, Berg. Jesienna.

Do obsadzania dróg: Berg. Jesienna, Dobra Szara, Królewna.

Śliwy: Węgierka zwykła, Renkloda Altana, Renkloda Zielona, Kirka.

Wiśnie: Osthajmska, Szklanka, Książęca.

Do prób i amatorskie. Łutówka.

Czereśnie: Z zastrzeżeniem w rozdziale B. zrobionem: Różowa wczesna mięka.

Źródło: S. Cieszewski, "Dobór odmian drzew owocowych dla terenu województwa białostockiego", Białystok 1922. Cytat za: Kurpie - historia i trwanie

Wyświetleń: 2778 komentarze: -
09:53, 18.04.2022r. Drukuj