czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W Ostrołęce powstanie nowa miejska spółka. Radni za utworzeniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego (zdjęcia)

Radni dali zielone światło dla utworzenia nowej spółki pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne. Powołanie do życia MPE pozwoli m.in. na zarządzanie planowanymi instalacjami fotowoltaicznymi na wielu budynkach użyteczności publicznej na terenie miasta takich jak szkoły, przedszkola i park wodny.

Spółka miejska ma być utworzona na czas nieokreślony, a środki na pokrycie kapitału zakładowego pochodzić będą z budżetu miasta. Głównym przedmiotem działalności będzie wytwarzanie energii elektrycznej. Szczegółowe zasady oraz zakres działalności ustalone będą w umowie spółki.

Reklama

Radni podczas sesji zabierali głos w dyskusji na temat powołania nowej spółki, wyrażając swoją opinię i prosząc prezydenta o wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. Jako pierwszy wypowiedział się radny Grzegorz Gołaś.

Grzegorz Gołaś: "Powołanie spółki jest przedwczesne"

- Czy w tym momencie utworzenie spółki jest konieczne? Czy nie można było pójść w kierunku zatrudnienia dwóch, trzech osób, które znają się na tym, choćby w spółce OTBS? Cały szkopuł polega na posiadaniu koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Skontaktowałem się z osobą, która się na tym zna i wie jak ciężko jest uzyskać taką koncesję. My do końca nie wiemy, czy nowa spółka to osiągnie. Pan prezydent wziąłby pod rozwagę zatrudnienie osób w OTBS, którzy spróbowaliby pozyskać tę koncesję. Jeżeli by im się udało, wtedy można by powołać taką spółkę, ale na chwilę obecną uważam, że jest to przedwczesne - mówił radny Gołaś.

Łukasz Kulik "Nadwyżki energii zasilą nasze jednostki"

Odpowiedzi na wątpliwości radnego Gołasia udzielił prezydent Łukasz Kullik, wyjaśniając główny cel powołania nowej jednostki.

Reklama

- Jeśli chodzi o koncesję na obrót i sprzedaż energii to nie będziemy występować o taką koncesję, ponieważ idea tej spółki jest taka, że wszelkie nadwyżki energii będą konsumowane w ramach naszych jednostek. W sytuacji, w której fotowoltaika będzie pracowała w okresie letnim w szkołach, gdzie ta energia nie jest użytkowana w dużym zakresie, to my jako operator czy spółka miejska będziemy mogli te nadwyżki przekazać do innych jednostek np. na basen - mówił Łukasz Kulik.

"Nie będziemy sprzedawać energii do sieci"

W odpowiedzi na pytanie radnego Gołasia prezydent wyjaśnił, że spółka nie będzie sprzedawała energii do sieci, ponieważ będzie to dla niej nieopłacalne, a miejski OTBS ma do wykonania zbyt wiele zadań, aby zastąpić Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne.

-  Sprzedaż energii poza naszą sieć jest nieopłacalne i w ogóle nie wchodzi w rachubę i to nie jest clou funkcjonowania tej spółki. Jeśli chodzi o przydzielenie zadań do OTBS to w tej chwili zajmuje się zasobem mieszkaniowym, a druga rzecz to stacja segregacji odpadów. Zajmuje się także cmentarzem i targowiskiem. Myślę, że to w zupełności wystarczy jak na jedną spółkę i zdecydowaliśmy o powołaniu nowego podmiotu. - dodał prezydent.

Reklama

Ewa Żebrowska-Rosak: "Brakuje mi kalkulacji"

Do dyskusji włączyła się radna Ewa Żebrowska-Rosak. Dopytywała o to, jakie będą koszty powołania nowej spółki oraz kto zasiądzie w jej zarządzie.

- Nie neguje tego pomysłu, nie jestem przeciwna, ale brakuje mi kalkulacji. Decydujemy się na powołanie nowego podmiotu, nowej miejskiej spółki. Wiemy, że te 5 tys. kosztów to jest tylko na początek. Musimy zatrudnić nowe osoby, które będą tam pracowały, czy pan prezydent ma wytypowane osoby do zarządzania tą spółką? - dopytywała Ewa Żebrowska-Rosak.

- Jeżeli powołujemy spółkę, to z założenia zakładamy, że ona sama w sobie będzie w stanie wygenerować przychody, które pokryją te koszty. Powoływanie spółki, która miałaby przynosić straty to jesteśmy daleko od tego. Mając na uwadze to, że zapotrzebowanie energetyczne będzie rosło, to jest kolejny argument, że my jako miasto byliśmy zawsze do tyłu, a teraz chcemy być o jeden krok przed - mówił prezydent.

Adam Kurpiewski: "Idziemy w dobrym kierunku"

- Uzasadnienie nas przekonuje, koncepcja jest dobra, bo najważniejsze co z tego wypływa to oszczędność dla miasta, a oszczędność dla miasta to jest oszczędność dla naszych mieszkańców, a tak naprawdę w tym celu jesteśmy powołani. Idziemy w dobrym kierunku. Standardy mamy wręcz europejskie, ale nie zapominamy, że odpowiedzialność spoczywa na panu prezydencie. Obecnie popieramy, jesteśmy za i miejmy nadzieję, że to się sprawdzi  - mówił radny Kurpiewski.

Decyzję o powołaniu nowej spółki miasto podjęło na sesji w czwartek 21 kwietnia. Za głosowało 15, przeciw było 2.

Zobacz też:

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne. Miasto chce powołać nową miejską spółkę

Zobacz zdjęcia:
LX Zwyczajna Sesja Rady Miasta Ostrołęki

Więcej zdjęć: LX Zwyczajna Sesja Rady Miasta Ostrołęki

 

Wyświetleń: 10215 komentarze: -
11:50, 21.04.2022r. Drukuj