środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zakasali rękawy i zasiali łączkę kwietną. Jest też kłoda bartna dla pszczół (zdjęcia)

Pracownicy Wód Polskich wraz z zaproszonymi gośćmi i uczniami z ostrołęckich szkół zakasali rękawy i zasiali nad Narwią łączkę kwietną. Nieopodal stanęła wydrążona w pniu kłoda bartna, którą być może zasiedlą pszczoły. To wspólna akcja edukacyjna pod hasłem: "Łąki kwietne. Same zalety!". 

Jeśli pogoda będzie sprzyjała, niebawem trawnik w porcie rzecznym się zazieleni, a później zamieni w kwietną łączkę. Będzie to wspaniała pożywka dla pszczół czy motyli, które chętnie odwiedzą kolorowe kwiaty, aby zebrać nektar i pyłek. Dla mieszkańców odwiedzających nabrzeże Narwi będzie to cieszący oko kwiatowy dywan, przy którym przyjemnie będzie pospacerować.

Reklama

Zakasali rękawy i zasiewali

Rękawy zakasali pracownicy Wód Polskich z dyrektorem białostockiego oddziału Mirosławem Markowskim na czele oraz Wiesławem Szczubełkiem, dyrektorem ostrołęckiego zarządu zlewni. Obecny był też poseł Arkadiusz Czartoryski, uczniowie z ostrołęckich szkół, a także przedstawiciele Kurpiowskiego Bractwa Bartnego, którzy ustawili nieopodal łączki kłodę bartną wydrążoną w pniu przez Janusza Marzewskiego.

- Na powierzchni 400 m kw. pracownicy Wód Polskich posiali specjalna mieszankę, w skład której wchodzi aż 40 gatunków kwietnych roślin polnych i łąkowych odpornych na niedostatki wody w glebie. To między innymi chaber bławatek, dzwonek ogrodowy, koniczyna polna, melisa lekarska, rumianek pospolity czy polny mak - mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka prasowa PGW Wody Polskie.

Wysiane nasiona zostały zwalcowane, aby nie porwał ich wiatr i aby mogły się szybciej ukorzenić. Miejmy nadzieję, że już niebawem pierwsze roślinki zaczną wschodzić i będą cieszyły oko, przyczyniając się także do zwiększenia retencji wody w glebie. Bo przecież, jak brzmi tytuł kampanii "Łąki kwietne. Same zalety!" Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że każdy z nas w prosty sposób może zatrzymywać wodę na swoich podwórkach i w najbliższej okolicy.

Reklama

Łączki kwietne to same zalety!

Złożony system korzeniowy roślin wiąże wodę deszczową w glebie, zatrzymując wilgoć dłużej niż trawnik, dodatnio wpływa na bilans wód gruntowych. Łączka jest odporna na suszę, praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania, gdyż rośliny tworzące kwietne łąki mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik.

- Wiążąc w glebie wody opadowe, zmniejsza powierzchniowy spływ wód opadowych i ogranicza ryzyko podtopień, co często obserwujemy na powierzchniach uszczelnionych. W myśl zasady, że nowoczesne miasta i miasteczka powinny być piękną zieloną oazą - dajemy przykład! Istnieje szereg przyjaznych dla środowiska, proretencyjnych rozwiązań poprawiających komfort życia w miastach. Ogrody deszczowe posadowione pod rynnami i zasilane wodą opadową, pasaże roślinne, zielone dachy, ażurowe chodniki, skrzynie chłonne czy zbiorniki na deszczówkę to jedne z wielu pomysłów, które sprawią, że miasta będą mieć lepszy mikroklimat - informują Wody Polskie.

Kampania edukacyjna ruszyła w piątek 22 kwietnia br. o godz. 14.30 w porcie nad Narwią w Ostrołęce.

Zobacz zdjęcia:
Łąka kwietna i kłoda bartna w porcie nad Narwią

Więcej zdjęć: Łąka kwietna i kłoda bartna w porcie nad Narwią

Wyświetleń: 2741 komentarze: -
15:41, 22.04.2022r. Drukuj