piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nie należy nadużywać znaku czerwonego krzyża

W związku z częstym nadużywaniem znaku czerwonego krzyża przez podmioty nieuprawnione, funkcjonariusze apelują do jego używania tylko przez osoby uprawnione i w określonych okolicznościach. 

Prawo do używania tego znaku przysługuje komponentom Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca a także za zgodą władz państwowych istnieje możliwość użycia tego znaku w odniesieniu do ściśle określonych osób i dóbr.

Reklama

- Znak czerwonego krzyża oraz znak białego krzyża na czerwonym tle chroniony jest przepisami prawa międzynarodowego (art. 44 i 53 I Konwencji Genewskiej z dn. 12.08.1949 r.; Dz. U. 1956 r., Nr 38, poz.171) oraz przepisami prawa wewnętrznego RP (art. 13, 14, 15 rozdział III Ustawy o Polskim Czerwonym Krzyżu z dn. 16.11.1964 r., Dz. U. Nr 41, poz.276, w związku z ww. konwencją) - czytamy na stronie policji. 

Przepisy te zakazują posługiwania się takimi znakami oraz form naśladownictwa tego znaku przez podmioty nieuprawnione. Ochrona znaku czerwonego krzyża jest obowiązkiem wszystkich obywateli wynikającym z art. 49 I konwencji genewskiej. Polski Czerwony Krzyż stoi na straży prawidłowego zastosowania znaków symbolizujących humanitaryzm, bezstronność i neutralność.

Znak czerwonego krzyża nie może być udzielany osobom prywatnym i firmom oraz instytucjom, których wiarygodności nie możemy  zweryfikować, bądź na transportach, których załadnek i przeznaczenie jest nieznane. 

Jak informują funkcjonariusze znak czerwonego krzyża na białym tle może być użyty przez wojskowe służby medyczne oraz organizacje zrzeszone w Międzynarodowym Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. 

Wyświetleń: 1346 komentarze: -
08:53, 23.04.2022r. Drukuj