piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Skrzynka skarg: zgłaszam zdarzenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i otrzymuje komunikat "niepotwierdzone", dlaczego?

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Postanowiłem dokonać zgłoszenia przekraczania prędkości i naruszania znaku zakaz ruchu w określonych godzinach i dniach na ul. Głowackiego. Po kilku dniach ponowiłem je. Oba zgłoszenia okazały się "niepotwierdzone". Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi?

Reklama

Ścisłe centrum objęte strefą zamieszkania. Jak ogólnie wiadomo, strefa zamieszkania to obszar szczególny dla kierowców, wymagający m.in. ograniczenia prędkości do 20 km/h. Na ul. Głowackiego rzadko który kierowca przestrzega tego ograniczenia.

Zgłosiłem na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa fakt przekraczania prędkości. Jakie było moje zdziwienie, gdy po paru dniach zobaczyłem oznaczenie "niepotwierdzone". Ponowiłem zgłoszenie na mapie, opisując szczegółowo, że oprócz przekraczania prędkości dodatkowo naruszany jest zakaz ruchu. Drugie zgłoszenie również bardzo szybko otrzymało status "niepotwierdzone". Zacząłem się zastanawiać dlaczego. Dzięki koledze już wiem.

Policja sama łamie prawo, jeżdżąc ul. Głowackiego w dniach i godzinach, gdy ruch tam jest zabroniony. A może to było potwierdzanie zgłoszenia? Tylko trochę dziwne, bo pojazd policji sam w sobie nie potrafi mierzyć prędkości innych pojazdów, a funkcjonariusze, siedząc przy stoliku w jednej z ostrołęckich restauracji, w rękach mieli zdecydowanie sztućce, a nie przyrząd do mierzenia prędkości.

Zdjęcie przedstawia sytuację z dnia 12 marca godz. 17.21 (czyli o okresie obowiązywania zakazu ruchu).

Sytuacja nagminnego przekraczania prędkości na ul. Głowackiego jest powszechnie znana, również dla policji i straży miejskiej. Przerażające jest to, że obie te instytucje skutecznie odwracają głowę i nie widzą problemu. Dlatego między innymi Stare Miasto umiera, kiedyś był tu deptak, teraz jest ulica zapomniana przez Boga i ludzi.

Odpowiada kom. Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce

Reklama

Odpowiadając na zapytanie czytelnika, informuję, że ostrołęccy policjanci cyklicznie kontrolują ul. Głowackiego w Ostrołęce pod kątem, m.in. naruszenia przez kierujących zakazu ruchu, przekraczania prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Kontrole te są prowadzone tam nie tylko w wyniku zgłoszeń dodanych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, ale również z sygnałów przekazywanych droga telefoniczną dyżurnemu policji przez samych mieszkańców.

Chciałbym podkreślić, że tylko na przestrzeni tygodnia policjanci kontrolowali tę ulicę kilkukrotnie. W ramach tych działań kierowcy popełniający w tym miejscu wykroczenia otrzymali za nieprawidłowe parkowanie i naruszenie zakazu ruchu mandaty karne. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policjanci kierowali wnioski o ukaranie do sądu. Chciałbym dodać, że może się tak zdarzyć, że podczas weryfikacji zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zostanie one niepotwierdzone. Wynika to tylko i wyłącznie z faktu, iż nie odnotowuje się akurat w tym czasie kierowców, bądź pieszych popełniających tam wykroczenia.

Jednak zapewniam czytelników, że ul. Głowackiego w Ostrołęce jest objęta stałym nadzorem ze strony mundurowych z ostrołęckiej drogówki. Informuję także, że Komendant Miejski Policji w Ostrołęce mł. insp. Mirosław Olszewski polecił wdrożyć czynności wyjaśniające mające na celu ustalenie, czy opisywany przez czytelnika radiowóz naruszył przepis dot. zakaz ruchu. Jednak chciałbym przy okazji dodać, że policjant, będąc również na służbie, ma prawo do ustalonej przepisami przerwy. W tym czasie znajduje się w wyznaczonym rejonie służbowym.

Reklama

Na koniec dziękuje czytelnikowi za sygnał, który pokazuje, że obecność policjantów w tym miejscu jest w dalszym ciągu potrzebna. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Bezpieczeństwa, dzięki której każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo, m.in. w rejonie miejsca swojego zamieszkania.   

Mając na uwadze bezpieczeństwo, przypominamy kierowcom, że w strefie zamieszkania, która obowiązuje na ul. Głowackiego,  pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, prędkość maksymalna wynosi do 20 km/h, a parkowanie może odbywać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych. 

Fot. czytelnik

Wyświetleń: 12320 komentarze: -
08:59, 23.04.2022r. Drukuj