środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jaka grubość styropianu na podłogę?

Ocieplenie domu jest jedną z najbardziej istotnych kwestii podczas prac budowlanych. Spośród materiałów stosowanych przy termoizolacji najczęściej wybiera się styropian.

Jest nie tylko ekologicznym i lekkim tworzywem, ale również chroni budynek przed pleśnią i grzybami oraz wilgocią. Ponadto - a to chyba najważniejsze - doskonale zapewnia budowli warstwę ciepła i nie pozwala na jego uciekanie z różnych miejsc w domu. Styropianem można więc ocieplić takie elementy domu jak dach, ściany czy podłoga. Dzisiaj zajmiemy się kwestią izolacji podłogi. Jak zatem wybrać odpowiedni styropian do ocieplenia podłogi? Jaka grubość styropianu sprawdzi się najlepiej podczas prac termoizolacyjnych na posadzkach?

Reklama

Styropian podłogowy - praktyczne i skuteczne ocieplenie podłogi

 Ponieważ styropian jest materiałem o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, okazuje się bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie przy ociepleniach budynków. Nie inaczej jest w przypadku podłóg i posadzek. Styropian przeznaczony do termoizolacji tych elementów domu różni się nieco właściwościami. Przede wszystkim styropian podłogowy wykazuje większą wytrzymałość na nacisk, dzięki czemu na ocieplonej nim podłodze spokojnie można stawiać ciężkie meble o sporych gabarytach. Styropian podłogowy można podzielić również na kilka rodzajów w zależności od struktury materiału. Na rynku dostępny jest zarówno styropian podłogowy formowany w płyty cięte na odpowiednią grubość (tzw. EPS), jak i płyty kształtowane od razu do wymaganej grubości (XPS). Styropian przeznaczony na podłogę może być także twardy i akustyczny - wyciszający tupanie lub trzaskanie.

Od czego uzależnić wybór grubości styropianu podłogowego?

Wybór optymalnej grubości styropianu podłogowego zależy od kilku czynników. Przede wszystkim chodzi o miejsce w domu, w którym zamierzamy go zastosować. Na parterze budynku sprawdzi się styropian EPS 100 (liczba oznacza wytrzymałość materiału na ściskanie) o grubości do 20 cm, który można także zamontować w przypadku posiadania ogrzewania podłogowego. Jeśli nie mamy ogrzewania w podłodze, to wystarczy w zupełności styropian EPS 70-80.

Warto także wziąć pod uwagę tzw. współczynnik lambda, czyli przenikalności cieplnej - im niższa, tym rośnie jakość styropianu w tym zakresie. Wskaźnik ten informuje na o poziomie izolacji cieplnej zapewnianym przez dany styropian. Jeśli zamierzamy ocieplić styropianem podłogę na piętrze, możemy spokojnie zastosować materiał o mniejszej grubości. W przypadku ocieplania podłogi garażowej przyda się zamontowanie styropianu o większej wytrzymałości na nacisk, aby posadzka wytrzymała ciężar samochodu.

Reklama

Różnorodność styropianu podłogowych jest różna. Różne są bowiem również potrzeby w tej kwestii, zwłaszcza w zależności od tego, jaką funkcję pełni dana podłoga. Warto zatem zasięgnąć opinii fachowców, którzy udzielą odpowiednich informacji na temat optymalnej grubości styropianu do podłogi. Warto zadbać o tę kwestię już na etapie stawiania budynku, ponieważ późniejsze poprawki będą bardzo kosztowne.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2563 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 15:20, 25.04.2022r. Drukuj


Powrót