piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Murad Pasza - muzułmański patron wielu miejsc w Ostrołęce i okolicy (zdjęcia)

Wczoraj zakończył się muzułmański miesiąc postu - Ramadan. Dziś rodziny wyznające islam spotykają się i jedzą wspólnie posiłki obchodząc Id al-Fitr - radosne święto dziękczynienia. W związku z tym przypomnijmy biografię Józefa Bema oraz historię o tym, jak został Muradem Paszą. W Ostrołęce znajduje się m.in. jego pomnik, który zostanie odnowiony.

Józef Bem to bohater narodowy Polski, Węgier i Turcji, a także lokalny - zasłynął w bitwie pod Ostrołęką. W naszej okolicy jest kilka miejsc związanych z Józefem Bemem. Jest patronem I LO. W mieście znajduje się Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką (Forty Bema). Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Ostrołęce jest Plac Józefa Bema. 

Reklama

Pomnik zostanie odnowiony

Zwróciliśmy uwagę na uszkodzenia pomnika, który znajduje się na Placu Józefa Bema. Uszkodzona została głowa generała. W związku z tym zapytaliśmy urząd miasta o plany renowacji. Odpowiedziała nam Malwina Łuba, Referat Kultury, Sportu i Turystyki.

- Renowacja pomnika gen. Józefa Bema jest planowana do realizacji w roku bieżącym. Jej forma i zakres zależne są od uzyskania dofinansowania na ten cel, a także od jego wysokości. Wniosek o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w programie "Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju 2022" Miasto Ostrołęka złożyło w dniu 30 listopada 2021 r. Programem zarządza Departament Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformowała Malwina Łuba.

Jak wynika z odpowiedzi, prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy mogli zobaczyć odnowiony pomnik.

Reklama

Nie tylko generał

W ostrołęckiej przestrzeni można znaleźć odniesienia do Józefa Bema, który urodził się 14 marca 1794 r. w Tarnowie. Był nie tylko generałem i artylerzystą, ale także pisarzem i poliglotą.

- Oprócz działalności wojskowej zajmował się również pisaniem - stworzył m.in. rozprawę, w której dokonał oceny powstania listopadowego ("O powstaniu narodowym w Polsce"). Prowadził ponadto badania z zakresu pirotechniki, w wyniku których doznał poważnego wypadku. Opublikowane przez Bema wyniki eksperymentów ("Uwagi o rakietach zapalających" z 1919 r.) zostały wysoko ocenione przez profesjonalistów. Dzięki niemu po raz pierwszy w historii utworzono w Wojsku Polskim oddziały broni rakietowej, tzw. rakietników. W latach 1819-1822 Józef Bem pracował jako wykładowca artylerii i nauk fortyfikacyjnych w Zimowej Szkole Artylerii. Ponadto w 1829 r. ukazał się jego podręcznik dotyczący obsługi silników parowych "O machinach parowych" - czytamy na stronie lazienki-krolewskie.pl.

Pochowany jako muzułmanin - Murad Pasza

Podczas służby w tureckiej armii i wyczekiwania na walkę z Rosjanami Bem przyjął Islam. Jak czytamy na tureckiej stronie Daily Sabah przyjęcie tej religii, uchroniło Polaka przed ekstradycją z Imperium Osmańskiego:

- (...) ranny generał Bem przekroczył granicę terenu kontrolowanego przez Imperium Osmańskie w towarzystwie innych polskich oficerów, którzy służyli razem z nim na Węgrzech. (...) Podczas gdy Austria i Rosja zażądały jego ekstradycji, Imperium Osmańskie go chroniło. Mimo to Imperium Osmańskie doświadczyło trudności dyplomatycznych. Ekstradycja nie dotyczyła osób, które nawróciły się na wyznanie muzułmańskie i przyjęły obywatelstwo tureckie. Ten krok podjęło kilkudziesięciu polskich oficerów, wraz z generałem Bemem, który przyjął tureckie imię Murat Pasza, gdzie "Pasza" jest najwyższym tytułem oficerskim w Imperium Osmańskim (...) W swoim ostatnim akcie odwagi Bem pomógł uratować ludność chrześcijańską w Aleppo przed masakrą, z narażeniem życia i ostatecznie śmiercią na malarię 10 grudnia 1850 r. - pisze Daily Sabah.

Został skierowany do twierdzy Aleppo na skraju pustyni syryjskiej. Tam szybko zyskał sławę dzięki obronie miasta przed powstańcami arabskimi. Józef Bem zapadł na malarię i zmarł 10 grudnia 1850 r. Został pochowany na muzułmańskim cmentarzu wojskowym na górze Dżebel el Islam. W 1929 r. ciało generała zostało przewiezione do Polski. Obecnie grób generała znajduje się w rodzinnym Tarnowie - ciało ułożono głową w stronę Mekki. 

Zobacz zdjęcia:
Murad Pasza - muzułmański patron wielu miejsc w Ostrołęce i okolicy

Więcej zdjęć: Murad Pasza - muzułmański patron wielu miejsc w Ostrołęce i okolicy

 

O Józefie Bemie

Generał Józef Bem i pogrzeb, którego nie było (Polskie Radio)

Tarnów: tu spotyka się Polska chrześcijańska, żydowska i muzułmańska (Salam lab)

Józef Bem - 1794-1850 (lazienki-krolewskie.pl)

Joseph Bem - the Polish, Jewish, Muslim general and hero of the 1848 Hungarian Revolution

How General Jozef Bem became Murad Pasha

O poprzednich renowacjach pomnika Bema

Ratowano sypiący się pomnik generała Józefa Bema

Miasto odnowi pomnik gen. Józefa Bema

 

Wyświetleń: 9435 komentarze: -
13:41, 02.05.2022r. Drukuj