wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Antoni Lenkiewicz z Ostrołęki z najwyższym odznaczeniem państwowym. Wręczył je prezydent Andrzej Duda (zdjęcia, wideo)

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja wręczył Ordery Orła Białego wybitnym Polakom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. Wśród odznaczonych jest Antoni Lenkiewicz z Ostrołęki - historyk, prawnik, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej.

Antoni Lenkiewicz Orderem Orła Białego został odznaczony za znamienite zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej, za niezłomność w obronie praw człowieka i wolności słowa w PRL oraz zaangażowanie w sprawy publiczne i wierność suwerennej Polsce

Reklama

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. 

- Cieszę się, że w poczet kawalerów Orderu Orła Białego przyjmujemy dzisiaj Panów - wiernych synów Rzeczypospolitej, dwie znamienite i znakomite postaci naszej sceny naukowej, artystycznej, społecznej - podkreślał Andrzej Duda.

Antoni Jan Lenkiewicz urodził się 25 października 1934 roku w Ostrołęce. Historyk, prawnik, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej, autor kilkuset artykułów o tematyce społeczno-politycznej, prawniczej, filozoficznej i historycznej oraz książek biograficznych i monograficznych. W 1964 r. ukończył studia na Wydziale Historii, a w 1973 r. Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, natomiast w 1970 uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Należał do Związku Harcerstwa Polskiego. Był współtwórcą i członkiem konspiracyjnego Związku Skautów Polski Walczącej. W październiku 1952 r. został aresztowany z powodu tej działalności.

Reklama

W 1953  r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał go na karę 12 lat pozbawienia wolności. W 1956 r. został zwolniony na mocy amnestii. W 1961 r. ponownie został aresztowany, a następnie skazany na karę 2,5 roku więzienia w związku z oskarżeniami, że kierowana przez niego spółdzielnia była bazą działalności opozycyjnej. W 1963 r. został zwolniony warunkowo. Jesienią 1980 współorganizował NSZZ "Solidarność" we Wrocławiu. Od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982 był internowany, a następnie pozbawiony pracy do 1990 r.. Był redaktorem naczelnym "Wrocławskiej Gazety Polskiej".

W uroczystości na Zamku Królewskim wzięła też udział Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda oraz Grażyna Ignaczak-Bandych, Szef Kancelarii Prezydenta RP wraz z kierownictwem KPRP.

Więcej zdjęć z wydarzenia można obejrzeć na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Fot. prezydent.pl

Wyświetleń: 6013 komentarze: -
11:05, 04.05.2022r. Drukuj