sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęka ma już 649 lat! Archiwalny film z obchodów święta miasta z 1973 roku! (wideo)

Ostrołęka prawa miejskie zyskała w 1373 roku. Od tej umownej daty, podczas której rokrocznie obchodzimy święto miasta, minęło już 649 lat! Niemal każdego roku hucznie celebrujemy kolejne rocznice. Mamy dla was prawdziwą perełkę - obchody święta miasta sprzed 49 lat!

Nagranie jest słabej jakości, ale z łatwością można na nim rozpoznać różne lokalizacje w mieście. Uroczystości odbywają się m.in. na placu gen. Józefa Bema, przed miejskim ratuszem. Widać zgromadzonych oficjeli, poczty sztandarowe, dzieci i młodzież ze szkół w galowych strojach, Kurpi w regionalnych strojach, przedstawicieli różnych instytucji i służb mundurowych oraz pomnik niewzruszonego generała.

Reklama

49 lat temu odsłonięto pomnik generała Józefa Bema

Podczas obchodów z 26 maja 1973 roku dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika generała Bema, który stanął pośrodku placu, dawnego ostrołęckiego rynku. Popiersie generała ustawione na wysokim postumencie, na którym widnieje napis: "W hołdzie wielkiemu Polakowi - społeczeństwo Ostrołęki", odsłonięto w rocznicę bitwy pod Ostrołęką, która rozegrała się podczas powstania listopadowego 26 maja 1831.

W obchody zaangażowały się niemal wszystkie środowiska miasta - szkoły, urzędy, zakłady pracy.

Widowiskowa defilada ulicami miasta

Były apele i widowiskowy pochód z udziałem rzeszy mieszkańców, z transparentami głoszącymi ważne informacje związane z obchodami, jak chociażby: "Prawa miejskie 1373", "Rozwój miasta pocz. XV wieku", "Samorząd miasta XV wiek", "Rozkwit miasta XVI w."

Wraz z każdym okresem w dziejach Ostrołęki, ulicami miasta szły grupy ucharakteryzowane stosownie dla danego okresu w historii. Były tam m.in. widowiskowe, kolorowe kostiumy, powozy konne i zastępy rycerzy, królowe i książęta, damy dworu i żacy. Nie zabrakło też trudnych okresów w dziejach miasta - klęsk żywiołowych czy powstań i wojen. Pojawili się zatem i rycerze, i wojownicy czy słynni "Czwartacy". Obchody zorganizowano z ogromnym rozmachem

Archiwalny film z obchodów 600-lecia Ostrołęki opublikował w sieci Remigiusz Makowiecki.

Kto rozpoznaje ważne osobistości? A może siebie z dawnych lat lub swoich bliskich, krewnych, znajomych? Zapraszamy do komentowania.

Fot. Kadr z wideo

Wyświetleń: 13297 komentarze: -
09:49, 12.05.2022r. Drukuj